Nvidia Optimus GT520m Devre Dışı Bırakma

bloody76

Hectopat
Arkadaşlar bildiğimiz gibi Optimus kartları kullanmıyoruz. Bende şuan İntel HD 3000 çalışıyor ama GT520m çalışmıyor. Fakat bu pil tüketimi acayip tetikliyor. Gt520m'i kapatma ihtimalim var mıdır? Ayrıca pc işlemci ısı seviyesi 60-55derece arası bu normal midir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Optimuslu makineye yükleyince makine fanları hızlı çalışıpta ses yapıyor mu ? Isınma problemi oluşuyor mu ? Sistem kararlılığı nasıl ?

Msi cx 640 model pcye sahibim. 10.9.2 maverick kurulu yüzde 90 donanımlar tanıtabildim. Ama bu optimus belasından dolayı pcde güç tüketimi çok yüksek. Bununla ilgili ne yapabilirim.

Isınma ve fan problemi oluyor. Pervaneleri sık sık temizlerim geçen hafta yine yaptım. Termal macun geçen sene yapmıştım. Linux ve Windows 'ta ısınma problemi kesinlikle yaşamıyorum. Ama bu durum 10.7.2 den beri devam ediyor. Sadece ısınma olsa iyi batarya tüketiminde had safhada. Çok can sıkıcı.

Mesela bu durum Ubuntu/Linux bazı sürümlerinde baş gösteriyordu. Bir süre Ubuntu sürümleri benim Pc de Intel HD3000 çalıştırdı. Nvidia kartı görse de driver yüklü olmuyordu. Buda hem Pc nin ısınmasına ve pil tüketimine sebep oluyordu. Son sürümlerde ise her iki kartın driver ları yüklü geliyor ama Intel HD3000 ilk kart oluyordu. Bumblee ya da başka programlar kullanarak manuel olarak kartlar arasında geçiş yapılabiliyor. Şimdi demek istediğim şu hem Intel HD3000 hemde nVidia GT520m driver larını yükleyip sadece Intel HD3000 birincil kart olarak atama şansımız yok mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
10.9.2 Mavericks yükledim.Hem de herhangi komut falan girmeden kurulumu rahatlıkla yapıyor.Uyumsuz olarak kablosuz kart vardı onu da uyumlu bir kart ile değiştirecektim.Çözebilseydim bir rehber dahi hazırlayıp sunacaktım.

Açılışta Nvidia kartı BIOS üzerinden devredışı bırakamıyorum.İntelinject,ID ekleme ile falan Nvidia devredışı kalmıyor.Belki GNU/Linux-Bumblebee gibi çözüm üretirler bekleyip görmekten başka çare yok gibi :(

Son düzenleme:
10.9.2 Mavericks yükledim.Hem de herhangi komut falan girmeden kurulumu rahatlıkla yapıyor.Uyumsuz olarak kablosuz kart vardı onu da uyumlu bir kart ile değiştirecektim.Çözebilseydim bir rehber dahi hazırlayıp sunacaktım.

Açılışta Nvidia kartı BIOS üzerinden devredışı bırakamıyorum.İntelinject,ID ekleme ile falan Nvidia devredışı kalmıyor.Belki GNU/Linux-Bumblebee gibi çözüm üretirler bekleyip görmekten başka çare yok gibi :(

Makinenin modeli ne Eğer msi cx 640 ise yardımcı olabilirim wifi konusunda.

Dün bunu buldum. Disabling NVIDIA Optimus card on all laptops - Laptops - InsanelyMac Forum

Artık heyecandan mıdır yoksa dalgınlıktan mıdır. Tuttuk 500 Gb lik hard diski formatladık. Şimdi Recovery vs uğraşıp duruyorum. İşim bitsin deneyip olumlu olumsuz sonuç sunacağım.

CASPER NIRVANA NB 14" (CNW.2410-4K35B)
MacBook Pro 8.1 ile özellikleri çok benziyor. :)
İşlemci:İntel İ5 2410M
Grafik:İntel HD 3000-Nvidia GT 520M
Webcam,Kablolu Ağ,Ses problemsiz çalışıyor."Fn" tuşlarından parlaklık artırıp\azaltma wifi aç\kapa tuşları çalışmıyor.Belki Fn tuşlarının bir çözümü vardır.Ama öncelik iki ekran kartından dolayı ısınma problemini çözmek gerek.Kablosuz kart İntel N1000 onu da şu optimus belasını çözebilirsem uyumlu bir kablosuz kart ile değiştiricem.
Clover Grafik kart kısmından inject bölümünden Nvidia ile açtığımda ekran dörde bölünmüş oluyordu.İntel ile açmaya çalıştığımda görüntü gelmiyor siyah ekranda makine öylece kalıyordu.İnject kısmından İntel ve Nvidia birlikte etkinleştirip açtığım Herhangi bir performans kaybı yaşamadan kullanabiliyordum.Ama makine çok çabuk ısınıyordu.Sistem boştayken 60-65 derece fan temizliği,macun yenileme yapıldı. Şeffaf bar,efektler vs ... Nvidia sürücülerini yüklemeden önce ve sonra kaldırmama rağmen Sistem bilgileri kısmında iki Ekran Kartınıda görüyordu.Disabling NVIDIA Optimus card on all laptops - Laptops - InsanelyMac Forum bağlantıdaki gibi sadece intel olan kartı görsün yeter.ID ekleyip açmayı dendiğimde değişen bir şey olmuyor.BIOS ayarlarında Grafik kartla ilgili bir şey yok.

Eğer yukarıdaki problemleri halledebilirsem tek işletim sistemi olarak Mac ile devam edeceğim.Aksi halde Ubuntu ile yola devam.

bloody76 ilginiz için teşekkür ederim.Verdiğiniz bağlantıdaki yönetimi uygulayınca bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Son düzenleme:
CASPER NIRVANA NB 14" (CNW.2410-4K35B)
MacBook Pro 8.1 ile özellikleri çok benziyor. :)
İşlemci:İntel İ5 2410M
Grafik:İntel HD 3000-Nvidia GT 520M
Webcam,Kablolu Ağ,Ses problemsiz çalışıyor."Fn" tuşlarından parlaklık artırıp\azaltma wifi aç\kapa tuşları çalışmıyor.Belki Fn tuşlarının bir çözümü vardır.Ama öncelik iki ekran kartından dolayı ısınma problemini çözmek gerek.Kablosuz kart İntel N1000 onu da şu optimus belasını çözebilirsem uyumlu bir kablosuz kart ile değiştiricem.
Clover Grafik kart kısmından inject bölümünden Nvidia ile açtığımda ekran dörde bölünmüş oluyordu.İntel ile açmaya çalıştığımda görüntü gelmiyor siyah ekranda makine öylece kalıyordu.İnject kısmından İntel ve Nvidia birlikte etkinleştirip açtığım Herhangi bir performans kaybı yaşamadan kullanabiliyordum.Ama makine çok çabuk ısınıyordu.Sistem boştayken 60-65 derece fan temizliği,macun yenileme yapıldı. Şeffaf bar,efektler vs ... Nvidia sürücülerini yüklemeden önce ve sonra kaldırmama rağmen Sistem bilgileri kısmında iki Ekran Kartınıda görüyordu.Disabling NVIDIA Optimus card on all laptops - Laptops - InsanelyMac Forum bağlantıdaki gibi sadece intel olan kartı görsün yeter.ID ekleyip açmayı dendiğimde değişen bir şey olmuyor.BIOS ayarlarında Grafik kartla ilgili bir şey yok.

Eğer yukarıdaki problemleri halledebilirsem tek işletim sistemi olarak Mac ile devam edeceğim.Aksi halde Ubuntu ile yola devam.

bloody76 ilginiz için teşekkür ederim.Verdiğiniz bağlantıdaki yönetimi uygulayınca bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Merhaba Dünden beridir denemediğim yöntem vs kalmadı ama nvidia yazılım kullanarak kapatamadım. Bir süre böyle kullanacağım. Zaten pc'nin pili bitik durumda. Yeni pil açınca ubuntu 14.04 lts geçeceğim.

Senin sorununa gelince fan'ın hep çalışması normal değil.
Öncelikle multibeast fakesmc hw pluings vs kur. Ayrıca ssdt turbost ile ilgili ayarlar var. Benim pc i5 2410m i5 seçeneğini seçince bazen pc açıldığında hata verip açılmamazlık yapıyor. O yüzden i7 seçeneğini kullanıyorum. İşlemler bittikten sonra searche hw yaz sensör takip et. Stepspeed çalışyor mu. Ayrıca biosca c-states ayarı kapalı ise onuda aktif et.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı