Odaklanma sorunu nasıl çözülür?

Dostlar merhaba, bu sene sınav senem. Ve odaklanma sorunu yaşıyorum. Özellikle Türkçede böyle oluyor. Gündelik olarak çözmem gereken paragraf soruları var. Ama odaklanamadığım için çözemiyorum. Okuyorum ama sanki onu okuyan ben değilim. Bazen hiç anlamıyorum bazen 3-5 okuyuşta kafam yerine geliyor. Matematik ve fende bunu pek yaşamıyorum. Ama Türkçe çözerken böyle oluyor. Bazen dershanede hoca konuyu anlatırken kafam başka yere gidiyor. 5 dakika sonra kendime geldiğimde hoca konuda çok ilerlemiş oluyor. O yüzden bunda da sıkıntı çekiyorum. Bunun çözümü var mı? Bir arkadaşım denemeye filan başlamadan önce bir ilaç alıyordu. O zaman rahatçana odaklanabildiğini söylüyordu. Denemeden sonra 2-3 saat dinç bir şekilde soru çözüyormuş. Bu dediği ilaç reçetesiz mi? Almamda bir sakınca var mıdır?
İlaç diye verilen şeyler gerçekten hasta olanda işe yarayabilir ama o hastalık sende yoksa başka sorunlara yol açar. İyice danışmadan ve yan etkilerini öğrenmeden başlama.

Dikkat için en basit iki besin küçük balıklar olan sardalya/hamsi/uskumru yemektir. Özellikle sardalyayı haftada 4-5 kez yiyebilirsin. Kısa sürede dikkatinin daha açık olduğunu, daha hızlı düşündüğünü fark edeceksin. Şu Wikipedia maddesinde konserve halinin besin değeri gösteriliyor, tüm balıklardan daha değerlidir:
Not: Ton balığı yeme, 1 kilo bile yesen 100 gr sardalyadaki etkiyi göremezsin.

İkincisi de çalışmaya başlamadan ya da sınav öncesi sade Türk kahvesi içmek. Nescafe ya da filtre kahve yerine Türk kahvesini tercihe et, şekerli ve sütlü olmasın, şeker zamanla uyku getirir. Tadı acı olmasın diye normalde 2 kaşık konulurken, 1 kaşık kahveyle yapmak mümkün, hafif sulu, nescafe tadına yakın oluyor.

Diğer önerim de çalışmaya başlamadan önce iyice dinlenmiş ol, gece uykunu iyi uyumalısın. En dinlenmiş saat uyandıktan sonradır, akşama doğru bedenen ve zihin olarak yorulma başlar. Yorgunsan git yat, daha erken kalk öyle çalış.

Son öneri olarak da çalışmaya başlamadan önce açık havada, gürültüsüz havası temiz bir yerde bir süre oturup/ayakta dikilip gözlerin kapalı şekilde yavaş yavaş nefes alıp kendini rahatlatıp zihnini rahatlatmaktır.
Mesela koştun geldin, spordan geldin, kavgadan geldin vs durumlarında vücut gücünü kaslara verir, o kısmın artık dinlenmesi gerektiğini, şimdi artık zihin olarak bir iş yapacağını vücuduna bu yolla bildirmiş olursun.

Tabi çok aç ya da miden çok dolu olmayacak, bir ağrın sızın olmayacak vs.

Geri
Yukarı