Özgür irade yoktur

Hollywood aktörleri din dersi mi veriyor? Ne saçma bir mantıktır bu yahu ve evet Lucifer'dan etkilenenler vardır kesinlikle. İlk defa bu kadar saçma argümanlara cevap verme gereği hissediyorum.
Dediğiniz gibi havalı olduğunu düşündüğü için ateist olan gençlere, kendisi gibi havalı gençler ateistlik dersleri mi veriyor?

Sence ben Lucifer'ı oynayan aktörden mi bahsediyorum yoksa Lucifer'ın temasından mı?
Aktör veya tema fark etmez. Lucifer'dan etkilendiği için dinini değiştirirse birisi bu da özgür irade olur. Okumayı seven birisi diğer dinleri okuyup, etkilenip, dinini değiştirirse bu da özgür irade olur.

Aktör veya tema fark etmez. Etkilendiği için dinini değiştirirse birisi bu da özgür irade olur. Okumayı seven birisi diğer dinleri okuyacağı için onlardan da etkilenebilir.
Fark eder abicim fark eder, Lucifer'ı oynayan aktör başka Lucifer dizisinin anlatmak istediği şey başka. Argümanlarınının geçersiz olduğunu bildiğin için mantık uygulamaktan mı kaçınıyorsun yoksa ciddi ciddi bu argümanlara güveniyor musun?

Nihai özgür irade yoktur, evet. Ama özgür iradeyi farklı konularda da ele alabiliriz. Ben olduğunu düşünüyorum ama nihai özgür irade yoktur. Zaten "ben" dediğin kişiye bile yabancısın. Neden bir şeyleri sevdiğini bilebiliyor musun ki? Hiçbir şeyini sen seçmedin doğarken, yani "ben" dediğin kişi bambaşka olabilirdi. Çok fazla irdelenebilir ve karışabilir ama basitçe hem vardır, hem yoktur.

Fark eder abicim fark eder, Lucifer'ı oynayan aktör başka Lucifer dizisinin anlatmak istediği şey başka. Argümanlarınının geçersiz olduğunu bildiğin için mantık uygulamaktan mı kaçınıyorsun yoksa ciddi ciddi bu argümanlara güveniyor musun?

Havalı olmak için, havalı gençlerden etkilenildiği için dinin değiştirilebileceğine inanıyorsunuz. Ama birisi çıkıp araştırabilir, okuyabilir, okuduklarından etkilenebilir dediğimde saçma buluyorsunuz.
Siz, inanmak istediğiniz şeye inanıyorsunuz.

Havalı olmak için, havalı gençlerden etkilenildiği için dinin değiştirilebileceğine inanıyorsunuz.
Çevreden kaynaklı bir durum. Kişi tamamen kendi fikriyle dini değiştirmiyor. Çevreden etkileniyor, kendi fikirlerinden değil.
Ama birisi çıkıp araştırabilir, okuyabilir, okuduklarından etkilenebilir dediğimde saçma buluyorsunuz.
Siz, inanmak istediğiniz şeye inanıyorsunuz.
Nerede demişim? Sadece böyle bir şeyin çok çok düşük bir ihtimalle gerçekleşeceğini söylüyorum.

Geri
Yukarı