Otomatik vites arabada dip gaz arabaya zarar verir mi?

efe yazgı

Kilopat
Daha fazla  
Ben yaklaşık 2 ay önce 2023 sıfır Renault Clio araba aldım. Arabanın motoru 1.0 Turbo ve 90 beygir gücünde. Ben böyle eğer yol çok boş olursa hafif hız yapmayı seven birisiyim. Bazen de örneğin kırmızı ışıkta durduğumda önüm tamamen boşsa dip kalkış da yapıyorum. Geçen gün bir akrabamla sürerken bana böyle yapmanın motora zarar verdiğini yapmamam gerektiğini söyledi. Bu söylediği doğru mu gerçekten motora zarar verir mi? Araba otomatik vites ve şu an 1200km de.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben yaklaşık 2 ay önce 2023 sıfır Renault Clio araba aldım. Arabanın motoru 1.0 Turbo ve 90 beygir gücünde. Ben böyle eğer yol çok boş olursa hafif hız yapmayı seven birisiyim. Bazen de örneğin kırmızı ışıkta durduğumda önüm tamamen boşsa dip kalkış da yapıyorum. Geçen gün bir akrabamla sürerken bana böyle yapmanın motora zarar verdiğini yapmamam gerektiğini söyledi. Bu söylediği doğru mu gerçekten motora zarar verir mi? Araba otomatik vites ve şu an 1200km de.
Edc şanzıman o konuda seni çok üzmez. Arabayı kullanmakta arabanın ömrünü kısaltıyor tabi ki ama yaptığınız o kadar problem olmaz.

Rodaj döneminde o dediklerinizi yapmayın. Sonrasında ise zaten otomatik arabalarda devir kesiciler vardır, motora zarar vermezsin.
Evet evet doğru rodaj dönemini söylemeyi unuttum. İlk 5 bin kilometre miydi?

Motora değil şanzımana zarar verirsin. Yedire yedire hızlanmak lazım altımızdaki araçlar pist arabası değil malesef. Kavrama zarar görür çok sık yapmayın arada zevkine yaparsanızda onun külfetine katlanmanız gerekecek. Rodaj diye bir şey yok eğer olsaydı aracı getirin 500 km sonra 1000 km sonra yağını değişelim yağın içine karışan çapaklardan arındıralım derler seri üretim araçlarda bu çok geçerli değil. Ama yine de ben olsam bin km kadar aracı sert kullanmam fakat çok sabit de kullanmam her devri göstermek lazım arabaya.

Elbette motor da zarar görür ama nasıl desem diyelim ki motorun 500.000km ömrü var ve sen sürekli dip gaz kullanırsan bunun ömrü 450.000e düşer (oranlari salladım) ama dip gaz olayını motor ısınmadan kesinlikle yapmayın o ciddi anlamda zarar verir

Motora değil şanzımana zarar verirsin. Yedire yedire hızlanmak lazım altımızdaki araçlar pist arabası değil malesef. Kavrama zarar görür çok sık yapmayın arada zevkine yaparsanızda onun külfetine katlanmanız gerekecek.
Edc şanzıman o konuda iyi bence. 1.3 megane da aynı şanzıman kullanıyor.

Edc şanzıman o konuda iyi bence. 1.3 megane da aynı şanzıman kullanıyor.
Edc dsg hepsi aynı çift kavrama yarı otomatik ne kadar insan gibi kullanırsan o kadar geç biter kavrama. Az para değil yani keyfe keder adam 40 bin kmde de bitiriyor 150 bin kmde de kullanıma bağlı. Aracın şehir içi kullanımına çok bağlı uzun yolda 150-200 bin kmde de bitmez kavrama. Yokuşlarda çok etkili buna.

Geri
Yukarı