Oyuncu PC'sinde Anakart Ne derece Önemli?

DeliÇoban

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba herkese; her şeyde değerlilik derecesi ihtiyaca ve isteklere göre değişir. Peki,anakart oyuncu pc'si için hangi durumlarda önemli,hangi durumlarda vazgeçilmez?

Takacağın bileşenlerin hepsini üstünde toplayacağı için anakartın kaliteli olması gerekir. Bir oyuncu için iyi bir anakart ne kazandıracak dersen, benim kullandığım anakart üzerinden örnek verebilirim.

MSI Z97 Gaming 7:
  • Klavye ve fare takılacak olan USB girişleri özel olarak hızlandırılmış. Oyunlarda daha düşük tepki süresi sağlıyor.
  • Killer Ethernet: Online oyunlarda daha düşük ping sağlıyor.
  • Audio Boost sayesinde ses deneyimi üst düzeyde. CS GO oynarken kaliteli bir kulaklık ile kullanıldığında kaliteyi hissediyorsunuz.
Aklıma gelen özellikler bunlar. Anakart alırken gaming serisi almanda fayda var.

@MichaelDeSanta13
WIFI anteni ile bağlandığımda 60 üstü ping alırken, ethernet ile bağlandığımda 35-40 ping alıyorum. Bunda Killer Ethernet'in de faydası olabilir, ethernet ile WIFI arasındaki kalite farkınında etkisi olabilir. Fakat ben Killer'ın etkisi olduğunu düşünüyorum.
@DeliÇoban
Bu kişisel bir olaydır. Yukarıda yazdığım özellikler işinize yarıyor mu önce bu soruyu sorun kendinize. Size bir örnek vereceğim:

H97M-PLUS - Vatan Bilgisayar
ASUS H97-PRO GAMER Intel H97 Soket 1150 DDR3 1600Mhz HDMI&DVI Anakart - Vatan Bilgisayar

Bu iki anakart arasında gaming özellikleri bakımından aşırı bir fark yok. Fakat aradaki fiyat farkı 150 TL. 150 TL'ye iyi bir mouse alınabilir. Bu oyun deneyiminizi direk olarak arttıracak bir unsurdur. Veya ekran kartına ekstra yatırım yapmak için kullanılabilir.

Dediğim gibi kişisel bir olaydır ve %100 fark kişiden kişiye değişebilecek bir algıdır.

Ethernet zaten Wi-fi'den daha hızlı bağlantı sağlar. Ayrıca Gaming 7'nin eskiden bip bip diye RAM'leri ters taktığımızı söyleyen ses, led ekrana dönüşmüş. 8 tane SATA girişi var. Bu 2 özellik dışında Gaming 5 ile aynı. Soruya gelecek olur isek, kozmetiği geçer isek üstündeki bileşen parçaları biraz daha iyi ve overclock ederken işe yarıyor. Gerçi iş chipset'te bitiyor ama yüksek model iyidir.

MSI Z97 Gaming 7:
  • 12 Faz.
  • Hi-C CAP Kapasitörler.
  • Sata portu 8 adet.
  • Dual BIOS var.
  • Power, Reset ve OC Genie tuşları var.
  • Voltaj ölçüm noktaları var.
  • Debug LED var.
  • Display Port girişi var.
  • Optik ses çıkışı var.
  • USB 3.0 portu 8 adet.

MSI Z97 Gaming 5:
  • 8 Faz.
  • Solid CAP Kapasitörler.
  • Sata portu 6 adet.
  • Dual BIOS yok.
  • Power, Reset, OC Genie tuşları yok.
  • Voltaj ölçüm noktaları yok.
  • Debug LED yok.
  • Display port girişi yok.
  • Optik ses çıkışı yok.
  • USB 3.0 portu 4 adet.

İki anakartta iyidir fakat aradaki fark Debug LED deyip geçmek hata olur. Aradaki farklar benim hatırladığım kadarıyla bu kadar. Daha detaylısını merak eden zaten incelemeyi izleyebilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

MSI Z97 Gaming 7:
  • 12 Faz.
  • Hi-C CAP Kapasitörler.
  • Sata portu 8 adet.
  • Dual BIOS var.
  • Power, Reset ve OC Genie tuşları var.
  • Voltaj ölçüm noktaları var.
  • Debug LED var.
  • Display Port girişi var.
  • Optik ses çıkışı var.
  • USB 3.0 portu 8 adet.

MSI Z97 Gaming 5:
  • 8 Faz.
  • Solid CAP Kapasitörler.
  • Sata portu 6 adet.
  • Dual BIOS yok.
  • Power, Reset, OC Genie tuşları yok.
  • Voltaj ölçüm noktaları yok.
  • Debug LED yok.
  • Display port girişi yok.
  • Optik ses çıkışı yok.
  • USB 3.0 portu 4 adet.

İki anakartta iyidir fakat aradaki fark Debug LED deyip geçmek hata olur. Aradaki farklar benim hatırladığım kadarıyla bu kadar. Daha detaylısını merak eden zaten incelemeyi izleyebilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bileşenler daha iyi derken bunları kastediyordum zaten, overclock ederken daha iyi diye belirttim.

@MichaelDeSanta13
WiFi anteni ile bağlandığımda 60 üstü ping alırken, ethernet ile bağlandığımda 35-40 ping alıyorum. Bunda Killer Ethernet'in de faydası olabilir, ethernet ile WiFi arasındaki kalite farkınında etkisi olabilir. Fakat ben Killer'ın etkisi olduğunu düşünüyorum.
@DeliÇoban
Bu kişisel bir olaydır. Yukarıda yazdığım özellikler işinize yarıyor mu önce bu soruyu sorun kendinize. Size bir örnek vereceğim:

H97M-PLUS - Vatan Bilgisayar
ASUS H97-Pro GAMER Intel H97 Soket 1150 DDR3 1600MHz HDMI&DVI Anakart - Vatan Bilgisayar

Bu iki anakart arasında gaming özellikleri bakımından aşırı bir fark yok. Fakat aradaki fiyat farkı 150 TL. 150 TL'ye iyi bir mouse alınabilir. Bu oyun deneyiminizi direk olarak arttıracak bir unsurdur. Veya ekran kartına ekstra yatırım yapmak için kullanılabilir.

Dediğim gibi kişisel bir olaydır ve %100 fark kişiden kişiye değişebilecek bir algıdır.

Konuyla biraz alakasız ama hangi internet şirketini, hangi paketi kullandığını detaylı olarak yazar mısın kaç mbit hız olduğunu falan zahmet olmassa?

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı