Alpha Frozen

Hectopat
Öncelikle merhaba arkadaşlar yaklaşık bir ay önce bir sistem satın aldım ve aldığım günden beri oyunlarda anlık takılmalar (FPS drop) yaşıyorum. Çok araştırdım ama ne yaparsam yapayım bir çözüm yolu bulamadım, son çara konuyu buraya açmak oldu. Yardımcı olursanız çok ama çok mutlu olurum.
Not: Ekran kartı driverım, BIOS'um güncel. Sıcaklık değerlerimde de bir sorun yok gibi GPU'umu strest testine soktum ve en fazla 71 dereceye çıktı 1 saatlik test sonucunda. İşlemcim de Max 70-72 oluyor PUBG gibi oyunlarda.

Sistem:
  • Anakart: MSI B450 GAMING Plus
  • İşlemci: Ryzen 5 2600 (stok soğutucu)
  • Ekran kartı: MSI GTX 1660 Gaming X
  • RAM: Corsair LPX 2X8 (16 GB) 3000 MHz DDR4
  • SSD: Gigabyte 480 GB UD serisi
  • Güç Kaynağı: Cooler Master MasterWatt Lite 600W 80+
  • Kasa: Cooler Master Masterbox K500L

Monitör sinyal yok deyip kapaniyor mouse ve klavyenin ışıklari sonuyor ve kasa calisiyor. Kasanin icine baktigimda ise ekran karti normal kullankmda kirmizi yanip sonerdi ROG serisinin nefes alma efekti şeklinde ama bu olay olunca kirmizi beyaz hizli hizli yanip sonuyor ekran kartinin işigi bir de kapanmadan once boyle kasiyor ekran komut algilamiyor sonra kapaniyor. Tuhaftir ki 1 kere oldugunda yeniden başlatinca bir daha olmuyor.

Kanka bende de PC'yi kapa aç yapınca düzeliyor Black screen ama mesela PC'yi uykuya aldım diyelim geri açıp oyuna girdiğimde Black screen oluyor yani ben bu PC'yi hiç uykuya alamayacak mıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Attığın konuyu okuyamadım ama sorunu anlamak için videonu izledim. Oyundaki takılma sorununu tam anlamıyla aynı şekilde bende yaşadım :) . Ama ben Windows'ta o takılmaları yaşamıyordum şimdiden belirteyim. Bende senin gibi kendi kendime çözümler ararken yapmadık şey bırakmadım. Genelde internete reset atınca düzeliyorda şaşırtıcı bir şekilde bazen 5 bazen 1 resette düzeliyordu. Ethernet kablosu değiştim, format attım, sayısız defa evime teknik servis geldi çünkü internetle alakalı bir şey olduğunu düşünüyordum buna da beni dediğim gibi internete reset atıp düzeltmem ve örneğin CS:GO oyununda topluluk sunucusunda bunu yaşayıp botlarla yani internetin olmadığı sunucuda bu sorunu yaşamıyordum. E nasıl çözüldü sorun? En son canıma tak etti sistemi aldığım yere (QP) gönderdim ve onlar parçaları garantiye göndermeden önce kendileri test etti. Tabi bende şüphelendiğim 2 parçayı (Anakart ve HDD) kendilerine ilettim garanti için gönderirken. Onlar da bana sistemde hiçbir sıkıntı olmadığını söylediler ama istersem Anakart ve HDD'yi markaların kendi servislerine gönderebileceklerini söylediler (içim rahat etsin diyeymiş güya). Bende gönderin dedim. İlk aradılar Anakartta sorun yokmuş ama HDD sorunluymuş, sonra günler sonra ikinci defa aradılar sorunlu HDD sorunlu değilmiş şaka gibi :D . Güya Seagate müşteri memnuniyetinden dolayı HDD'yi değişmiş. Sistem geri geldi kurdum direk 0 sıkıntı. Onlara kalsa sorun yoktu. Şimdi yüksek ihtimal tahminimce sende benimle aynı sorunu yaşıyorsun ve bence benim sadece oyunlarda bu sorunu yaşayıp Windows'ta yaşamamamın sebebi benim sistemim SSD'ye oyunlarım ise HDD'ye kuruluydu. Sadece HDD bozuk olduğu için oyunlarda yaşıyordum sorunu. Ama sende HDD yok gördüğüm kadarıyla, hem sistemin hem oyunların SSD'ye kurulu olduğu için hem oyunda hem Windows'ta takılıyor. Öncelikle SSD ve HDD durumlarını kontrol eden programlar var onlarla bir kontrol et ama kesinlikle sistemini garanti kapsamında gönder, SSD'ne bakılsın. :)

Reis SSD için farklı programlarda testler yaptım bad sector falan çıkmadı ama bir arkadaş sıcaklığı vs. yüksek demişti. Bilmiyorum dediğin mantıklı geldi aslında bana. En son sıkıntı yaşadığım oyun ise CS:GO belirli belirsiz saçma sapan yerlerde takılmalar yaşıyorum. İlk elim zaten drop eli sonrasında hafiften düzelse de devam ediyor sorun. Harici harddiskim var bundan nasıl yararlanabilirim içine CS:GO attım ama orijinal hesabım PC'de olduğu için VAC korumalı swlere giremiyorum.
@MayCrasH rica etsem ilgilenir misin?

Arkadaşlar konuyu güncelliyorum. Açıklamada tüm oyunlarda FPS düşmesi yiyorum demiştim ama fark ettim ki bazı oyunlarda oluyor bazı oyunlarda olmuyor gerçekten çok tuhaf. Fortnite ve CS:GO oyunlarında adeta kafayı yiyor bilgisayar. CS:GO'da sanki alışma süreci varmış gibi oyun başlarında çok fazla oluyor sonrasında azalmaya başlıyor ama hep devam ediyor. Çok yersiz droplar yiyorum saçma sapan yerlerde. Bir gün az bir gün çok oluyor anlamadım gitti. Minecraft'da bile nasıl olduğunu anlayamıyorum tek oyunculu oynarken [Vanilla] hiçbir şey kurulu değil moddur vesairedir. Mantar ağaçlarını kırarken her bir blok kırışımda oyun saniyelik donuyor. Lütfen yardımcı olunuz garanti sürecimin bitmesini istemiyorum.

GTA'da v-Sync aç ya da FPS'yi sabitle. Menüdeki donmaların sebebi aşırı yükselen FPS.

Bu arada GTA 5'teki menüde donma sorununu v-Sync açarak düzelttim ama diğer oyunlarda v-Sync fayda etmiyor. GTA 5 ve Apex Legends'te hiçbir sıkıntı yok adeta taş gibi bilgisayar ama diğer oyunlarda çok fazla oluyor. Dediğim gibi diğer yerlerde de sıklıkla var masaüstünde, sürücü yüklerken vb. zaten bilgisayarımı yeni aldığımda ilk gördüğüm drop faremin sürücüsünü yüklerken olmuştu. Çoğunluk SSD sıkıntılı olabileceğinden bahsediyor ama yaptığım testlerde bir sıkıntı çıkmamıştı. Onları da bırakayım buraya:

1.png

2.png

3.png

4.png

unknown.png

O zaman garanti varsa gönder derim

Ya reis ailem bu konuya pek sıcak bakmıyorlar. Ben de emin olmadıkça göndermek istemiyorum, başına bir iş gelsin istemiyorum. Pirince giderken bulgurdan olmayalım :)

Öncelikle merhaba arkadaşlar yaklaşık bir ay önce bir sistem satın aldım ve aldığım günden beri oyunlarda anlık takılmalar (FPS düşmesi) yaşıyorum. Çok araştırdım ama ne yaparsam yapayım bir çözüm yolu bulamadım, son çara konuyu buraya açmak oldu. Yardımcı olursanız çok ama çok mutlu olurum.
Not: Ekran kartı Driver'ım, BIOS'um güncel. Sıcaklık değerlerimde de bir sorun yok gibi GPU'umu strest testine soktum ve en fazla 71 dereceye çıktı 1 saatlik test sonucunda. İşlemcim de Max 70-72 oluyor PUBG gibi oyunlarda.

Sistem:
  • Anakart: MSI B450 GAMING Plus
  • İşlemci: Ryzen 5 2600 (stok soğutucu)
  • Ekran kartı: MSI GTX 1660 Gaming X
  • RAM: Corsair LPX 2x8 (16 GB) 3000 MHz DDR4
  • SSD: Gigabyte 480 GB UD serisi
  • Güç Kaynağı: Cooler Master MasterWatt Lite 600W 80+
  • Kasa: Cooler Master Masterbox K500L

R5 3600X, Corsair 16 GB 2x8 3200MHz RAM, MSI B550M Mortar Wi-Fi anakart ile kullanıyorum 75Hz monitör. Ultra ayarlarda PUBG'de 62FPS veriyordu. Oyunda kare yumuşatma denen seçeneği kapattım. 75FPS verir oldu. Dikey senkronize açık olunca tam monitörün hızına yetişti. Onu kapatıp ne kadar FPS veriyor bakmadım. Kare yumuşatmayı kapat öyle dene. Drop olayına gelince kanser bir oyun bu sistemde bile denk geldi ama nadir. Arka plan işlerle ilgili bir de oyunun optimizasyonu çöp. Fazla takmıyorum zaten. Pek oynamıyorum.

R5 3600X, Corsair 16 GB 2x8 3200MHz RAM, MSI B550M Mortar Wi-Fi anakart ile kullanıyorum 75Hz monitör. Ultra ayarlarda PUBG'de 62FPS veriyordu. Oyunda kare yumuşatma denen seçeneği kapattım. 75FPS verir oldu. Dikey senkronize açık olunca tam monitörün hızına yetişti. Onu kapatıp ne kadar FPS veriyor bakmadım. Kare yumuşatmayı kapat öyle dene. Drop olayına gelince kanser bir oyun bu sistemde bile denk geldi ama nadir. Arka plan işlerle ilgili bir de oyunun optimizasyonu çöp. Fazla takmıyorum zaten. Pek oynamıyorum.

Bu arada belirtmemişim kart aynı sayılır MSI GTX 1660 Armor. O yüzden cavap yazdım zaten.

Bu arada belirtmemişim kart aynı sayılır MSI GTX 1660 Armor. O yüzden cavap yazdım zaten.

Windows güç ayarlarında ve anakartın performans ayarlarında tasarruf, normal, yüksek performans gibi sekmeler fark ettiriyor. İşlemciyi sömüren PS3 Emulator ile God of War 3 oynuyorum. deli gibi fark ettiriyor. Tassarrufta kasıyor. Performansta ise daha akıcı. PUBG'de de fark ettirebilir. PUBG'de malum işlemci istiyor. Aynı ekran kartıyla, daha kötü bir işlemci ile kasıyordu, denemişliğim var bundan önceki bilgisayarımda. Bu kart PUBG için hiç kötü bir kart değil. Endişen olmasın. Çok daha kaliteli BF1'de su gibi akıyor. Üstelik onda ayrıntı fazla. Yıkılan binalar, devrilen ağaçlar... PUBG'nin optimizasyonu leş.

@Alpha Frozen Ekran kartını OCCT ile test eder misin?

Bir de sistemde bu yazılımı çalıştır ve Play deyip arkada bir süre beklet.

Drivers kısmında en çok gecikmeye sebep olan sürücüye bak, ekran görtüntüsü paylaş.

@Alpha Frozen Ekran kartını OCCT ile test eder misin?

Bir de sistemde bu yazılımı çalıştır ve Play deyip arkada bir süre beklet.

Drivers kısmında en çok gecikmeye sebep olan sürücüye bak, ekran görtüntüsü paylaş.
@Recep Baltaş hocam konu sahibine demişsiniz ancak az önce ben de bir test yaptım. Bazı oyunlarda takılma yaşıyorum. Sizce değerler normal mi? 5 dakika çalıştı.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    641,8 KB · Görüntüleme: 45
Son düzenleme:

Geri
Yukarı