Oyunlarda FPS'in anlık olarak düşmesi ve sabitlenmesi

ornitorenx

Kilopat
Oynadığım hemen hemen her oyunda oluyor. Oyunda belli bir süre geçtikten sonra oyun 20, 18, nadiren olsa da 4 FPS'e sabitleniyor. Ortalama 1 dk içinde geçiyor ama oyunun önemli bir anındaysa kötü olabiliyor.

Oynadığım oyunlar: World of Tanks: Normalde 60 FPS sabit alabiliyorum, sabitliyorum zaten.
Fortnite: Çoğunlukla kardeşim oynuyor ben oynarken de 20-30 FPS'e sabitleniyor.

Laptop kullandığım için ısıyla ilgili olabilir diye düşündüm ama yeni bir cihaz olmasından ve 30FPS sabitlenince oyundan çıkıp hemen girince düzelmesinden dolayı ısıyla ilgili olduğunu düşünmüyorum. Stres testi de yaptım, onda da sorun yok.

Bilgisayarım Asus GL/FX502VE- i5-7300HQ-1050Ti-256GB SSD

İşlemci ve ekran kartının sıcaklık durumu nedir ? Bunu MSI Afterburner ile OSD özelliğini kullanarak oyun içi veya programın sağ tarafındaki pencereden takip edebilirsiniz. İşlemci sıcaklıktan dolayı downclock yapıyorsa darboğaz oluşturduğundan fps düşüşleri yaşatıyor olabilir.

İşlemci ve ekran kartının sıcaklık durumu nedir ? Bunu MSI Afterburner ile OSD özelliğini kullanarak oyun içi veya programın sağ tarafındaki pencereden takip edebilirsiniz. İşlemci sıcaklıktan dolayı downclock yapıyorsa darboğaz oluşturduğundan fps düşüşleri yaşatıyor olabilir.
İlk bakışta ısı gibi geliyor fakat Aida64 Stres testinde hiç hızı düşmedi. 80 diyor 70'e düşüp hızlıca 76'ya vb yükseliyor, biraz kararsız.

Aida64 stres testi sırasında alttaki CPU Throttling şemasında %5-10 gibi kırmızı renkte bir değer gördünüz mü hiç?
Hayır, hiç görmedim. Testi yaklaşık 10dk yaptım.

cpu throltte.PNG

Yeni konular

Geri
Yukarı