PC'den PS4'e geçilir mi?

YasirHoca

Kilopat
Makaleler
5
Daha fazla  
Yaklaşık 18 senemi PC başında geçirmiş biri olarak diyorum ki; artık farklı platformlara yelken açayım. Daha önce hiç PlayStation deneyimim olmadı. Tabi Ortaokul ve Lise çağlarında PS2'de zaman zaman PES atıyorduk. Şimdi birkaç aklıma takılan soru var, siz değerli arkadaşlarımızdan yardımlarınızı istiyorum. Şimdi bugün en ideal bir sistem 4000TL civarında, ben bu fiyata oturma odama güzel bir TV alıp, işten eve gelip stres atmak, arkama yaslanıp, ayaklarımı uzatıp oyun oynamak istiyorum. Sizce bu fikrimde ne kadar haklıyım? Acaba diyorum PS4 alırsam pişman olur muyum, çünkü oynamak istediğim oyunlar arasında BF1 ve Rainbow Six Siege de var. Klavye+mouse set olmayacağı için becerir miyim bilmiyorum veya alışma süresi ne kadardır? Bu konular hakkında hiçbir bilgim yok aynı zamanda ben PC'de oynadığım her oyunu 60 FPS oynadım. Bu PS4'de nasıl olacak? (Ben PS4 Pro alacağım), son olarak TV alacağım 40" veya 42" ekran boyutu büyüyünce görüntü kalitesinde bozulma olur mu bu da önemli bir faktör benim için. PS4 Pro'da 1080P çözünürlük ayarında oynayacağım. Deneyimli arkadaşların bilgisine ihtiyacım var. Teşekkür ederim. FPS oyun olarak pek zaman harcamam. Ama hikaye bazlı oyunlarda bıkmadan 4-5 saat PS4 başında oynarım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben açıkçası bilgisayardan yanayım. Yani gerek mouse-klavye rahatlığı olsun gerekse kontrolcü seçeneği olması açısından bence daha kullanışlı. Ben hem konsol hem bilgisayar kullanıyorum ama açıkçası bilgisayardan aldığım zevki konsolda alamıyorum. Evet bilgisayar donanım olarak güncelleme isteyen bir alan ama bunun getirdikleri de baya oluyor. Fifa veya PES ile ilgili konsol tavsiye eden arkadaşlar var mutlaka ama bir kontrolcü ile aynı zevke ulaşabilirsin:) Hikaye oyunları zaten bilgisayar ve mouse ile daha aktif oynanıyor bence. Kısacası bilgisayarın daha kullanışlı ve elverişli olduğunu düşünüyorum.

Günümüz için en öndeki konsol Xbox One X'tir. Bunu sakın kimse yanlış algılamasın ancak One X şu an konsollar arasında çözünürlük ve kare/saniye bakımından daha üst bir yerde bulunuyor. Ayrıca PS4'ten sonra PS4 PRO'daki geliştirilmiş olarak çıkan oyunların grafiklerinden de üst seviyede grafikler sunuyor. Şu an elimde PS4 PRO var ve yıl 2018 olmuşken hala MSAA gibi konularda bu konsol geri kalıyor. 5000-6000 liralık gtx1070'li sistemler ile ortalama olarak aynı hatta bazı yerdelerde daha iyi görüntü sunuyor.

Evet, aslında şöyle bir baktığımız zaman, PC daha açık bir ortam ve oyun anlamında daha çok olanak sağlamakta. Ama dediğim gibi ben, artık işten eve geldiğim zaman 2-3 saat zaman öldüre bileceğim, hafta sonları eşimle TV karşısına geçip filmlerimi izleyebileceğim bir ortam yaratmak istiyorum. Dediğim gibi 18 yıllık bir PC geçmişim var, artık farklı bir şey olsun istiyorum. Cevaplarınız için teşekkür ederim, ama merak ettiğim diğer hususlar ise şunlar; ben 43" 109 ekran bir LED TV'de Full HD çözünürlükte oyun oynarken, 21.5" bir monitörden aldığım görüntü kalitesini alabilir miyim? Yani şöyle biryerde okumuştum büyük TV'lerde görüntü kalitesi düşük oluyormuş bunun aslı astarı var mıdır?. PC tavsiye eden arkadaşta kendince haklı ama dediğim gibi, evimde bir eğlence odası yapmak istiyorum. Burdan baktığımız zaman şuanki kur seviyesini ele alırsak, oyunları rahat ve akıcı bir biçimde oynatacak bir sistem monitör dahil fiyatı; 4500TL civarı. Bu yüzden PC almak fikirlerim arasında değil. Ben bir oturma grubu alacağım, TV alacağım ve birde PS4 pro. :)

Bilgisayar al onu bağla televizyona. Güzel bir kablosuz gamepad al. İstediğin zaman gamepad ile oyna. İstediğin zaman klavye ve mouse ile oyna. Keyfine bak. Bende çok eskiden PC yoktu. PS2 vardı. Daha sonra PC alınca PS2'yi hiç kullanmadım bile. Şu an PC'yi TV'ye bağladım öyle kullanıyorum.

Hemen hemen herkes bilgisayardan yana fakat bana pek mantıklı gelmiyor. Televizyona bağlama fikri güzel fakat televizyona bağlandığında klavye ve mouse ile oynamak gerçekten rahatsız ediyor. Ben hangi şekli denediysem doğru bir çözüm bulamadım. Klavye ve mouse ile büyük ekranda oynamak şahsen bana zevk vermiyor, işkence gibi. PS4 Pro almanız çok daha iyi olur.

Arkadaşlar şöyle bir durum var. Ben size PC mi PS4 mü diye sormadım, ben aklıma takılanlar için size danışmak istedim. Benim kafam da zaten PC toplamak yok. Gene ilginiz için teşekkür ederim. Ama dediğim gibi suan bir PC ye 4500 lira veremem. Bir eğlence odası yapma planım var ve bütçemiz kısıtlı. Sorduklarimın cevabını alırsam çok teşekkür ederim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Başlığı düzelten moderatör arkadaş değiştirmiş normalde benim koyduğum başlık, PS4 hakkında idi.

Evli olduğunuz için bence ps4 daha iyi olur, mesela eş ile last of us oynama fikri kulağa hoş geliyor. Xbox one x daha güçlü olmasına rağmen ps4 kadar özel oyunu yok. Siz ps4 alın hem oturma grubu hem de televizyon yanınıza kalmış olur.

Evli olduğunuz için bence ps4 daha iyi olur, mesela eş ile last of us oynama fikri kulağa hoş geliyor. Xbox one x daha güçlü olmasına rağmen ps4 kadar özel oyunu yok. Siz ps4 alın hem oturma grubu hem de televizyon yanınıza kalmış olur.
Bende bu şekilde düşünüyorum peki 102 ekran bi televizyon da oynamak görüntü kalitesini düşürüyor mu? Monitör ufak olduğu için daha iyi falan diyolar yani 42" 1080P monitör ile 23" 1080P monitör arasında görüntü kalitesi açısından bir fark var mıdır?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı