PHP ile Form Elemanlarını Kontrol Etme

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Semih Gül

Kilopat
Yer
Antalya
Daha fazla  
Arkadaşlar PHP ile birkaç form elemanını yönetmek istiyorum. Mesela giriş formunda iki seçenek sunacak radio butonlar ile telefon numaran ile mi giriş yapacaksınız, e-mail ile mi giriş yapacaksınız? Eğer e-mail seçerse e-mail kısmı aktif diğer kısım pasif, eğer telefonu seçerse de telefon numarası kısmı aktif diğer kısım pasif olacak. Bunu nasıl yaparım. Kısa bir örnek verir misiniz?

Bence biraz araştırsan çok iyi olur düşüncesindeyim.

Bende keşke mesajınız işime yarasa düşüncesindeyim ama yapacak bir şey yok. Araştırmak öğrenmek için var diye biliyorum burayı. Yalnış mı?

Bende keşke mesajınız işime yarasa düşüncesindeyim ama yapacak bir şey yok. Araştırmak öğrenmek için var diye biliyorum burayı. Yalnış mı?

Bir çok konunda aynı durumla karşılaşıyorum. Var olan cevapları aratıp bulmak yerine biran önce sorunu paylaşayim benim yerime çözsünler ve yoluma bakayim şeklinde yazıyorsun. Amaç öğrenmek olsa zahmet edip Google üzerinde Php yerine en kötüsünden "Javascript select radio button" yazsan çıkan onca sonucu görebilirdin. Ama doğru öğrenmek için hazıra konmak daha kolay yeni başlayanlar için. İstediğin örnek için de link verdim.

Hocam ben konuyu açarım denetimden geçer ve ya geçmez. Geçerse insanlardan yardım beklerim. Hazıra konmak ise evet öyle diyelim. Benim yerime çözün ve ya çözmeyin. Çözerseniz eyvallah, çözmez iseniz de lütfen eleştirmeyin.

Anlatılmak isteneni tam anlamadığın için tekrar söyleyeyim. Burada amacım eleştiri vs değil. Sadece böyle konular açmadan önce araştırma yaparak sonucu bulman hem kolay hem de senin için artı olmuş olur. Çünkü bir çok örnek ve farklı yöntem görmüş oluyorsun. Eğer şuan bir çok kişi araştırarak sonuca ulaşmayı deneseydi daha farklı bir durum olabilirdi. Umarım uzatmaz demek istediğimi anlarsın.

Hocam neyse ne eyvallah. Yardım edin etmeyin. Araştırmadığmızı nereden biliyorsunuz? Javacsript araştırsam bile tanımıyorum kodarını. Eyvallah sağ olun.

Hocam neyse ne eyvallah. Yardım edin etmeyin. Araştırmadığmızı nereden biliyorsunuz? Javacsript araştırsam bile tanımıyorum kodarını. Eyvallah sağ olun.
Jquery ile yapılabilir de bilgin olmadıktan sonra yazsan ne yazmasan ne :) Yanlış anlama ama eğer kendini geliştirmek istiyorsan bildiğin konular üzerinden git yani biz sana bunun kodlarını yollarsak sen jquery bilmediğin için anlamıyacaksın anlamıyıncada bir işe yaramıyacak değil mi :)

Kolay gelsin :)

Affedersiniz bu mesaj ile bir şeyi dile getireceğim. Burası bir yardım isteme yeri, insanlar yardım ister, diğerleri ise yardım eder. Yalnışım var ise buyurun düzelttin. Gelelim yardım isteğime aşina olamam kodu aldıktan sonra işe yaramayacağı manasına gelmez. Benim işimi görsün yeter. Herkes tutturmuş bir davayı devam ediyor.

Arkadaşlar en sonunda bir cevap bulabildim. Yaklaşık 1 hafta ardından bir sonuca vardım. Kodları paylaşayım da bir başka arkdaşın başına gelirse 4-5 boş mesaj yerine son cevabı kullansın.
HTML:
<html>
<head>
        <script type="text/javascript">
             function f1(){
            document.getElementById("name").disabled = "true";<!--  Burada name yazan kısım aşağıda oluşturduğumuz form nesnesinin id değeridir. True yapar isek pasif yani tıklanma ve değer girdisi olmaz aksine false yapar isek normal bir form elemanı elde etmiş oluruz. -->
         </script>
</head>
<body>
<form action="" method="POST">
<input type="text" name="name" id="name" OnClick="f1()"/>
</form>
</body>
</html>

Kusura bakma mesajı üstüme alındım direk. Dört beş boş mesaj olarak belirttiğin postun içinde Amerika'yı yeniden keşfetmek yerine direk kullanabileceğin ve daha yeni başlayan birinin bile anlayabileceği yöntem yazıyordu. Ama sen buna bakmak yerina kafanın dikine gitmeyi daha doğru buldun. Halbuki içeriğe baksaydın yaptığın çalışmanın daha düzenli bir halini görebilirdin.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı