PHP ile Form Elemanlarını Kontrol Etme

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hocam ne zamandan beri beri benim tıklamalarımı izliyorsunuz? Bakmadığımı nereden biliyorsunuz. Neyse ne benim işim öyle ya da böyle görüldü belki sizin ki, belki benim ki bir kişinin işine yarar. Konu kapatılabilir.

Konu her ne kadar kavgaya doğru kaymış olsa da ben bir yapıcı yorum yapayım. Javascript dili öğrenmesi zor bir dildir dolayısıyla yeni başlayan biri için zaten zor olan konu iyice zorlaşır bu nedenle JQuery üzerine odaklanırsan senin için daha kolay olur. Jqueryde bütün herşey neredeyse zaten hazır olarak sana sunulur ve bu konu için altı üstü jquery'nin click fonksiyonunu kullanıp içerisinde hangi elementi disabled etmek istiyorsan onun değerini true yapman gerekecek sonuç olarak kod 3 satır. Gel gelelim benim bu bilgileri sunabilmem html bilgisi gerektiriyor biraz. Temel anlamda html'i anlarsan ve Jquery için ise ne yapmak istersen direkt olarak hiç düşünmeden Google'a sorarsan ilerleyen konularını daha kolay çözebilirsin.

.click() | jQuery API Documentation
jquery enable disable - Google'da Ara

Konu her ne kadar kavgaya doğru kaymış olsa da ben bir yapıcı yorum yapayım. Javascript dili öğrenmesi zor bir dildir dolayısıyla yeni başlayan biri için zaten zor olan konu iyice zorlaşır bu nedenle JQuery üzerine odaklanırsan senin için daha kolay olur.

Amaç kesinlikle kavga değil. Neyse uzatmıyorum ama senin bildirinde de yanlışlık var. Birincisi Jquery bir dil değil Javascript kütüphanedir. İkincisi Jquery kullanmak için yine Javascript bilginin olması gerekir.
Son olarak arkadaş için demiyorum, genel front/back-end geliştiren kişiler için diyorum Javascript öğrenilmesi zor bir dil değil. :)

Amaç kesinlikle kavga değil. Neyse uzatmıyorum ama senin bildirinde de yanlışlık var. Birincisi Jquery bir dil değil Javascript kütüphanedir. İkincisi Jquery kullanmak için yine Javascript bilginin olması gerekir.
Son olarak arkadaş için demiyorum, genel front/back-end geliştiren kişiler için diyorum Javascript öğrenilmesi zor bir dil değil. :)

Kaptanım mesajımda en ufak yanlış yok. Tane tane okursan yazdıklarımı muhtemelen anlayacaksın. Senin için gene de taneliyeyim "Javascript dili öğrenmesi zor bir dildir", "yeni başlayan biri için zaten zor olan konu iyice zorlaşır bu nedenle JQuery üzerine odaklanırsan senin için daha kolay olur." Çevredeki konu hakkında bilgisiz insanlara verdiğiniz cevapları bana vermezseniz sevinirim. Jquery'nin javascript'i kolaylaştırmadığını düşünüyorsanız da size diyecek bir şeyim yoktur. Ayriyetten her iyi coder bilir ki javascript C#, Java vb üst seviye kodlama dillerinin yanında zorlayıcı bir dildir. Yapısı basit olabilir ama bu o yazılım dili kolay demek değildir. Aynı olay C ile C# arasında da vardır. Visual studio daha yanlış kodu C# üzerinde derletmezken ve tüm fonksiyonlar sadece bir noktayı koyduğunda açıklamaları ile gözükürken, javascript direkt olarak yazdığınla bırakır hem de çalışmadığını nerede bozukluk olduğunu anlaman için tane tane ilerlemen gereklidir ki işe yeni başlamış yazılımcılık bilincinden yoksun kişiler için bu çok zordur. Kısacası kodu kopyalar, yapıştırır, çalışmaz en ufak nedeni de olmaz. Mümkünse bu mesaja cevap verilecekse tane tane okunup yorumlanıp cevap verilirse sevinirim.

Son düzenleme:
Demek istediğini tam anlamışım işte. İlk olarak Jquery'nin bir kütüphane olduğunu ve bir çok projede kolaylık sağlamadığını söylemiyorum. Javascript bilmeyen bir insan Jquery den bahsederek pek bir şey anlatamazsın demek istiyorum. Javascript ile hazırlanmış bir kütüphaneyi "düzgün" kullanmak için mecburen öğrenmek zorunda. Bugün yada yarın ama elbet bu konuda sürekli bir eksiklik yaşayacak. Diğer tarafttan kalkıp hata ayıklama olayını C# ile karşılaştıracaksan zaten boşuna anlatıyorum. Javascript hatalarını artık harhangi bir browser üzerinden debugging yaparak düzeltebiliyorsun. Hangi çağda yaşıyoruz yapma lütfen. Yeni başlayan biri bile "Firebug yada Chrome Developer Tools" nedir biliyordur. Son olarak yapısı basit demedim, genel front-end projelerde kullanım için zor olmadığını söylemek istedim.

Kesinlikle Jquery küçümsediğim yok. Sadece ilk yorumun da Jquery'yi ayrı bir dilmiş gibi göstermene karşı yazdığım bir bilgilendirmeydi. Ek olarak verdiğim bilgisiz cevapları etkiketleyip söylersen ya da rapor edersen nasıl yanlış yönlendirdiğimi ben de bilmek isterim.

Kesinlikle Jquery küçümsediğim yok. Sadece ilk yorumun da Jquery'yi ayrı bir dilmiş gibi göstermene karşı yazdığım bir bilgilendirmeydi. Ek olarak verdiğim bilgisiz cevapları etkiketleyip söylersen ya da rapor edersen nasıl yanlış yönlendirdiğimi ben de bilmek isterim.

Kaptanım sizde okuma problemi var ben bunu gördüm. Muhtemelen frekanslarımız tutmuyor bilemiyorum, GENE ben öyle birşey yazmadım. Sizin için tekrardan daha evvel yazmış olduğum cümleyi alıntılarsam eğer "Çevredeki konu hakkında bilgisiz insanlara verdiğiniz cevapları bana vermezseniz sevinirim.". Sanıyorum siz oruç tutuyorsunuz yoksa başka açıklama bulamıyorum gerçekten =) Ve ciddi ciddi javascript'e daha adımını atmayan birinin "Yeni başlayan biri bile "Firebug yada Chrome Developer Tools" nedir biliyordur." böyle bir bilgiye sahip olduğunu düşünüyorsan komik diyeyim. Başlık sahibi gelir okursa o da gülecektir muhtemelen ve tabii ki hata ayıklama olayları ile karşılaştırıcam zira adam sıfır en ufak şey bilmiyor adamın yazılım dünyasına adımını atarken hello world yazdırmak isterken yaptığı hareket bile muhtemelen hatalı olacak. Empati kuramıyorsunuz çok üzgünüm. Daha da ne söylenebilir bilemiyorum. Ama dediğiniz bir noktaya katılıyorum JQuery de kullansa sonuçta yazdığı kod javascript ben onun aksini iddia etmiyorum. Sadece kullanılan kütüphane ile beraber javascript çocuk oyuncağı hale geliyor herşey 2-3 satır kod. Doğal olarak da yeni başlayan biri için böyle yürümek daha kolay.

Yani bilgisiz insanlara verdiğini cevaplar diyince o anlaşılır. Kusura bakma. Konuya gelince abi herhangi biri Css yazarken düzenleme yapmak için bile en kolay yoldan Chrome üzerinden öğeyi denetle yapıyor. Yeni başlayan her kişi bu durumlara artık çok aşina. Yani cevabı da yazarken zaten Jquery başlamış bir insanın bunları yapabileceği düzeyde olduğunu söylemeye çalışıyorum. :) Yani sen Js hiç anlamayan adama Jquery önerirsin gülünmez ben herkesin kullandığı Chrome Dev Tools yani geliştirici araçları yada öğeyi denetle :) derim gülünür. Sadece bana söylediğini senin de yapmanı istiyorum. Okurken tane tane okuyup genelleme yaparak konuş. Kaynakların az olduğu zamanları geçeli çok oldu.

Peki bakalım. Ben eski kafalı kalmışım diyelim konu kapansın madem. Umarım başlık sahibi için de bu konuşmalar verimli ve kendine yol gösterici olmuştur. Kendisine tekrardan başarılar diliyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı