R 7 7800x3D CPU Boost ile FPS düşüşü

fury3549

Hectopat
İşlemci: AMD Ryzen 7 7800x3D.
Anakart: ASUS B650E-E Gaming Wi-Fi
Ekran kartı: RTX 4060 Ti 16 GB.
RAM: 32 GB 6000 MHz.
İşlemci soğutucu olarak da Lian Li'nin 360mm soğutucusunu kullanıyorum.
Şimdi olay şu, işlemci çok güçlü ve ısınan bir işlemci olduğu için kafa yormamak için BIOS'tan CPU Boost ayarını kapadım. Temelde 4.2 GHz de çalışıyor üstüne çıkamıyor. Aklıma CPU Boost açık iken ve kapalı iken Cyberpunk 2077 performans testi yapmak geldi. CPU Boost açık iken 4.7 GHz değerlerine kadar çıkabilyor işlemci, bu testten sonra sonuç garip çıktı.
CPU Boost kapalı ve temel hızında çalışır iken.(oyunda RTX ayarına kadar her şey Full ayarda, çözünürlük ise 1080p.

WhatsApp Görsel 2024-05-01 saat 12.06.21_77afe644.jpg

CPU Boost açık iken, ayarlar aynı.

WhatsApp Görsel 2024-05-01 saat 12.06.21_1da404af.jpg

Aradaki FPS farkı düşük olsa bile neden temel hızında çalışırken CPU Boost açık halinden yüksek FPS verebiliyor. Fark ettiyseniz oluşturulan kares sayısı bile yüksek. FPS farkı düşük olsa bile CPU Boost halinin daha yüksek olması gerekmez miydi?
Bunun açıklamasını yapabilecek bir kişi var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci: AMD Ryzen 7 7800x3D.
Anakart: ASUS B650E-E Gaming Wi-Fi
Ekran kartı: RTX 4060 Ti 16 GB.
RAM: 32 GB 6000 MHz.
İşlemci soğutucu olarak da Lian Li'nin 360mm soğutucusunu kullanıyorum.
Şimdi olay şu, işlemci çok güçlü ve ısınan bir işlemci olduğu için kafa yormamak için BIOS'tan CPU Boost ayarını kapadım. Temelde 4.2 GHz de çalışıyor üstüne çıkamıyor. Aklıma CPU Boost açık iken ve kapalı iken Cyberpunk 2077 performans testi yapmak geldi. CPU Boost açık iken 4.7 GHz değerlerine kadar çıkabilyor işlemci, bu testten sonra sonuç garip çıktı.
CPU Boost kapalı ve temel hızında çalışır iken.(oyunda RTX ayarına kadar her şey Full ayarda, çözünürlük ise 1080p.

Eki Görüntüle 2183470

CPU Boost açık iken, ayarlar aynı.

Eki Görüntüle 2183471

Aradaki FPS farkı düşük olsa bile neden temel hızında çalışırken CPU Boost açık halinden yüksek FPS verebiliyor. Fark ettiyseniz oluşturulan kares sayısı bile yüksek. FPS farkı düşük olsa bile CPU Boost halinin daha yüksek olması gerekmez miydi?
Bunun açıklamasını yapabilecek bir kişi var mı?

Şimdi tahminimce kendi işlemcimden çıkarak öneride bulunacağım. 7500F'e geçiş yaptım ve bu işlemci 65W değere sahip. Bu işlemciyi BIOS'tan eco mod kısmından 65W moda çekince 12FPS kazandırdı bana. Galiba AMD eco mod ile bazı arka plan değerlerini optimize etti. BIOS üzerinden işlemcinize uygun olan modu seçerseniz bence değerler sabitlenir. Hatta AMD bile çoğu işlemcide 65W eco modu öneriyor.

Geri
Yukarı