R5 2600X sistemde oyunlarda yüksek sıcaklık ve aşırı ses

mirsc

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RTX 2060
MSİ GAMİNG PLUS MAX
AMD RYZEN 5 2600X
16 GB
165HZ ASUS
Meslek
insan kaynakları
RAM
16GB
Ekran kartı
RTX 2060
Anakart
MSİ GAMİNG PLUS MAX
İşlemci
AMD RYZEN 2600X
Bilgisayarımdan fena bir şekilde ses geliyor sadece oyunlarda felaket derece ses çıkıyor ama sadece ısındığı zaman. Lost Ark oynuyordum yine ses gelmeye başladı ve sıcaklığına baktım bilgisayarın ekran kartı sıcaklığım 92 derecelerde geziyordu, sizce ses bu yüzden mi çıkıyor? Bu sıcaklık değeri normal mi? Nasıl çözebilirim? Isıdan dolayı da FPS'im bayağı bir düşüyor.

Dosya Ekleri

• resim_2023-11-30_190733538.png
    resim_2023-11-30_190733538.png
    24,2 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer bu durum önceden yokduysa hem ekran kartının hemde işlemcinin termal macununu değiş derim helede ekran kartınınkini değişmen şart.
daha öncedende vardı ama fps düşmüyordu ses çıkıyordu fakat fpsde düşme yapmıyordu artık her oyunda 5 dakika geçtikten sonra 100 150 fpslere düşüyor kasıyor oyunlarım ekran kartı ve termal macunu mu değiştirmem gerekiyor sadece ekstra fan eklesem kasaya acaba düzelir mi

daha öncedende vardı ama fps düşmüyordu ses çıkıyordu fakat fpsde düşme yapmıyordu artık her oyunda 5 dakika geçtikten sonra 100 150 fpslere düşüyor kasıyor oyunlarım ekran kartı ve termal macunu mu değiştirmem gerekiyor sadece ekstra fan eklesem kasaya acaba düzelir mi
İşlemci soğutucunun modelini söyleyebilir misin ? Ayrıca kasandaki hava akışı nasıl ?

Bilgisayarımdan fena bir şekilde ses geliyor sadece oyunlarda felaket derece ses çıkıyor ama sadece ısındığı zaman. Lost Ark oynuyordum yine ses gelmeye başladı ve sıcaklığına baktım bilgisayarın ekran kartı sıcaklığım 92 derecelerde geziyordu, sizce ses bu yüzden mi çıkıyor? Bu sıcaklık değeri normal mi? Nasıl çözebilirim? Isıdan dolayı da FPS'im bayağı bir düşüyor.

Ekran kartınızın macununu değiştirmenizi tavsiye ederim kurumuş olabilir.

İşlemci soğutucunun modelini söyleyebilir misin ? Ayrıca kasandaki hava akışı nasıl ?
soğutucu kullanmıyorum fakat bir tane fan almıştım ondan sonra böyle olmaya başladı çok yer kaplıyor ramlerin üstüne vs geliyor o fanı taktıktan sonra böyle fps düşmesi yaşamaya başladım ismini atta yazdım.

Gametech Freezer HD 3.0 AMD​

Taktığınız şey kule tipi işlemci soğutucusu. Normalde elinizdeki işlemciyi yüksek seslere çıkmadan soğutması gerekiyor. Soğutucuyu takarken alttaki jelatini çıkardınız mı ? Termal macunu optimal bir şekilde uyguladınız mı ? Ve işlemciden bağımsız olarak ekran kartının termal macununu değişmeniz şart.

Taktığınız şey kule tipi işlemci soğutucusu. Normalde elinizdeki işlemciyi yüksek seslere çıkmadan soğutması gerekiyor. Soğutucuyu takarken alttaki jelatini çıkardınız mı ? Termal macunu optimal bir şekilde uyguladınız mı ? Ve işlemciden bağımsız olarak ekran kartının termal macununu değişmeniz şart.
ekran kartı macununu 2 3 senedir değiştirmedim hiç aklıma gelmedi onuda değiştirip deneyeceğim teşekkür ediyorum cunku bundan 4 5 ay öncesinde kadar hiç böyle bir problem yoktu şu aralar böyle oldu hiç bir oyunu güzelce oynayamıyorum kasıyor felaket bir derecede

bilgisayar ısındığı zaman yük bindiği zaman fps felaket derecede düşüyor 100 fpslerle oynuyorum umarım macundan sonra düzelir.

Ekran kartınızın macununu değiştirmenizi tavsiye ederim kurumuş olabilir.
hangi termal macunu önerirsiniz acaba ekran kartı içn

Ekran kartı macununu 2 3 senedir değiştirmedim hiç aklıma gelmedi onu da değiştirip deneyeceğim teşekkür ediyorum cunku bundan 4 5 ay öncesinde kadar hiç böyle bir problem yoktu şu aralar böyle oldu hiçbir oyunu güzelce oynayamıyorum kasıyor felaket bir derecede.

Bilgisayar ısındığı zaman yük bindiği zaman FPS felaket derecede düşüyor 100 FPS'lerle oynuyorum umarım macundan sonra düzelir.

Hangi termal macunu önerirsiniz acaba ekran kartı içn.

Ekran kartı macunları hakkında bir bilgim yok maalesef fakat MX4 kullanıyorum ben genelde bu arada evet o ses ekran kartından geliyor fanların tam yükte çalıştığı zaman helikopter gibi ses çıkarır.

Ekran kartı macunları hakkında bir bilgim yok maalesef fakat MX4 kullanıyorum ben genelde bu arada evet o ses ekran kartından geliyor fanların tam yükte çalıştığı zaman helikopter gibi ses çıkarır.
sence bu fanlarla hava akışı sağlanır mı ?

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    79,9 KB · Görüntüleme: 11

Geri
Yukarı