R5 3500X ısınıyor

HoNDaC1

Centipat
Daha fazla  
Meslek
Geriatri
Öncelikle herkese hayırlı günler dilerim. Önceki işlemcide oyunda düşüşler yemeye başladığım için işlemciyi değiştirdim. Şu anda düşüş sorunu yok fakat ısınma derdi başladı. Başlıkta gördüğünüz üzere işlemci R5 3500X. Bundan önce 1600 AF modelini kullanıyordum. Boşta iken 45-55 arası ki bunu dert etmiyorum, önemli olan yükteki sıcaklık. Forza Horizon 4 oynuyorum ve işlemci 74 derece ortalama. Fakat maksimum olarak 85 dereceyi görmüş. Aldığım ilk günlerde deneme imkanım olmadı fakat bugün denediğimde çok ısındığını fark ettim. Önceki işlemcide boşta iken 25 derecelerde oluyordu. Kule tipi soğutucu kullanıyordum ve hala kullanıyorum. Macunu tekrar yeniledim fakat sorun hala devam ediyor. Sizce bu sıcaklık değerleri işlemci için normal midir? Değilse ne yapmam gerekir? Kule tipi soğutucu Snowman T6 Ultra modeli. Yardımlarınızı bekliyorum.

1609795176428.png

1609795176428.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam bir de HWiNFO programıyla bakar mısın sıcaklığa şu an kullandığın programda ryzen sistemlerde doğru sıcaklık değerlerini göstermediğini okumuştum.

Çok geç cevap veriyorum ama, biraz konuya ekleme yapacağım. Aynı soğutucuyu kullanmaya devam ediyorum. Macun değişimi yaptım, yeni macun aldım. Marka yanlısı birisi değilim fakat illallah ettiğim için düzgün bir şey alayım dedim. Meşhur Arctic MX-4'ü aldım. Az veya çok değil olması gereken şekilde sürdüm. Fakat değişen bir şey olmadı. CPB kapat diyenler olacak, ki onu da yapalı aylar oluyor. Birincisi şu ki, bir parçayı alırken hep şu niyetle bakmışımdır; Aldığım parça ondan istediğim şeyleri karşılıyor mu? Hatta beni şaşırtabilecek mi? İşin aslına bakınca çok bahtsız devam ediyorum yoluma. Kule tipi alıp önceki işlemciyi masaüstünde 25 derecelerde kullandım, bu işlemcide masaüstünde yenile yapınca 55'ten 60'a fırlıyor 🤬 CPB kapatacaksam neden aldım bu lanet olası şeyi? Ya da aldığım parçaları illaki undervolt yapmam mı lazım? Isı psikolojisine girdiğimi fark ettim, o günden beri yansa da parçaya ellememeye karar verdim. Fakat bununla kalmıyor, ısınınca droplar başlıyor. Fazlasıyla zorladığımı düşünmüyorum R5 3500X RX 5600XT sistemde Ultra da değil de High ayarlarda PUBG oynayamayacak mıyım? Veya Apex olsun Forza olsun ne bileyim başka bir oyun olsun. İşlemci bir şey yaptığı gibi 70'in üzerine çıkıyor sıcaklığı. Çıldırmak üzereyim artık ne yapacağımı şaşırdım. İllaki voltaj mı kısmam gerekir?

Geri
Yukarı