R5 5500 ve A320M Pro sistem açılmıyor

Taha Şahin

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RX 580 8 GB
ryzen 5 3500
Kuzenime MSI A320 m Pro ve Ryzen 5 5500 aldık bilgisayar açılmıyor 2 üründe sıfır olduğu için başka işlemci takma şansım yok. Nasıl yapacağım?

Son düzenleyen: Moderatör:
O anakartın önce BIOS güncellemesinin yapılması lazım. R5 5500 o anakarttan çok sonra çıktı. Eski anakartların BIOS sürümünü güncelleyip gönderen satıcılar var ama seninkisi güncellememiştir olabilir. Sistemde ekran kartı vardır diye varsayıyorum. Yoksa yukarıdaki arkadaşın dediği gibi o işlemciyle görüntü alamazsın.

Ekran kartı yok mu o işlemciyle görüntü alamazsın.
ekran kartı var

O anakartın önce BIOS güncellemesinin yapılması lazım. R5 5500 o anakarttan çok sonra çıktı. Eski anakartların BIOS sürümünü güncelleyip gönderen satıcılar var ama seninkisi güncellememiştir olabilir. Sistemde ekran kartı vardır diye varsayıyorum. Yoksa yukarıdaki arkadaşın dediği gibi o işlemciyle görüntü alamazsın.

Ekran kartı var da BIOS Update olmadan açılır mi bilgisayar.

Gerekli sürüm yüklü değilse açılmaz. Önce anakartın mevcut BIOS sürümünü destekleyen bir işlemci ile bilgisayarı çalıştırıp BIOS güncellemesi yapman lazım. Ondan sonra asıl işlemcini takıp çalıştırabilirsin.
Hocam alakasız BIOS güncellemesi farklı bir olay işlemcinin tam performansını alamazsınız sadece.
Yanlış bilgi. İşlemci için gereken minimum BIOS versiyonunu kurmazsan o işlemci ile bilgisayarı çalıştıramazsın. Herhangi bir anakart modelinin resmi üretici sitesine gidip bakabilirsin. Her işlemci modeli için gereken minimum BIOS versiyonu yazar. O versiyona güncellemezsen de görüntü alamazsın doğal olarak. 2019'da çıkmış anakart 2022'de çıkmış işlemciyi tanıyamayacağına göre BIOS güncellemesi şart. Senin bahsettiğin şey chipset güncellemesi muhtemelen.

Yeni konular

Geri
Yukarı