R5 5600 Dual channel sistem kapanıyor

Ravenor

Hectopat
Makaleler
1
Tamamen aynı olmasa da bu soruna yakın problemleri yaşayan çok insan gördüm ama hiçbirinde bir çözüm veya sonuç yok. 3 gündür denemediğim bir yol kalmadı. BIOS upgrade, downgrade, format, XMP açtım kapadım el ile MHz girdim voltaj değiştim SoC değerini değiştim sonuç aynı. Eski işlemcimde R5 3500X sağlıklı çalışan 2x8 Corsair Vengeance 3000 MHz RAM'lerim üç gün önce aldığım sıfır işlemcim R5 5600 ile düzgün çalışmıyor. Dual channel çalışıyor fakat 2133 MHz değerinde. XMP açar veya el ile değer ve voltaj girip açarsam bilgisayarı yüksüz kullanımda gene sıkıntı yaşamıyorum fakat RAM stress testine soktuğum an bilgisayar direkt kapanıyor. Tek slot RAM takılıyken XMP açtığımda gene bir sıkıntı olmuyor. Her iki RAM slotum ve RAM'lerim tamamen sağlıklı çalışıyor tek tek denedim. Kafayı yemek üzereyim okumadığım şey denemediğim yol kalmadı birisi yardımcı olsun rica ediyorum. Anakart modelim ASRock B450M HDV r4.0. işlemcimi her türlü teste soktum, geri söktüm baktım hiçbir sıkıntı yok. 2133 MHz değerinde hiçbir sorun sıkıntı vermeden çalışıyor bu arada sistem Dual Channel'da. Değeri 2400 MHz yaparsam ortalama 30 saniye yük altında durduktan sonra kapanıyor fakat 3000 MHz yaparsam strese soktuğum anda kapanıyor.

@William Butcher Sizi etiketlememi söyleyen birisi oldu galiba bu durumu biliyorsunuz.

Son düzenleme:
2600 ile 5600 kıyaslanacak işlemciler değiller.

OCCT'de vsoc mos yazması lazım, HWMonitor'den de bakabilirsiniz, zaten 100+ bir sıcaklık varsa o mosfettir, bu anakartın faz yapısı yetersiz geliyor olabilir, bu yüzden MOSFET'ler ısınıyor ve işlemci beslemesinde sorun çıkarıyor olabilir.

Son düzenleme:
Eğer problem anakart da çıkarsa dandik ya da ucuz anakart almadıgımın mutlulugunu yaşayacağım:)çünkü bana sistem toplarken anakart önemli degil SSD olması yeterli demişlerdi ama ben dinlemedim almıştım:)

Evet chipset sürücüsü tekrardan kuruldu. Bahsettiğiniz sıcaklıklara nereden bakabileceğimi bulamadım. 3-4 ay önce kullandığım eski işlemcim R5 2600 idi onda böyle bir problem yoktu. Ya bu anakart R5 5600 ile bir yerde problem yaratıyor ya da direkt işlemcinin kendisi kronik arızalı. Birçok BIOS sürümü de denedim fayda etmedi. Dediğim gibi bu hafta MSI B450 anakartta deneyeeğim sistemi. Aynı zamanda başka bir R5 5600 de buldum bilgisayarcıda ikisini de test etmiş olacağım böylece. Problemin hangi parçadan kaynaklandığı bu hafta açığa çıkar diye düşünüyorum.
Çok fazla yabancı forumda hatta AMD'nin kendi sitesinde bile ASRock anakart ile bu sorunu yaşayan insanlar gördüm azımsanıcak seviyede değil. Büyük ihtimalle anakartın uyumsuzluğu gibi bir şey söz konusu. Garip olan kısmı tüm bu sorunu yaşayanlar ilk başta sağlıklı bir sisteme sahipken yeni CPU taktığında sorun başlıyor ve herkeste aynı şekilde RAM'den kaynaklı. Çözümünü de bulamadım sadece problemini yazmış insanlar.

Şimdi şu şekilde;
Yüksek ihtimal anakart-CPU sorunu veya iletişim sorunu var.
Anlattığına göre CPU'da sorun var. Gerekli testleri yapmışsın.
CPU değiştikten sonra BIOS'a girip restore defaults save ve temiz kurulum yaptığını varsayıyorum. Öyle ise CPU iade et değişsinler. Bu diğer arkadaş içinde geçerli. Bazı serilerde sorun olabiliyor. Bir ara Asus X550V serisi var. Çoğu seri'de sistem aniden donuyordu. Çook kez şahit oldum ve direkt ücret iadesi önerdik o dönem.

Şimdi şu şekilde;
Yüksek ihtimal anakart-CPU sorunu veya iletişim sorunu var.
Anlattığına göre CPU'da sorun var. Gerekli testleri yapmışsın.
CPU değiştikten sonra BIOS'a girip restore defaults save ve temiz kurulum yaptığını varsayıyorum. Öyle ise CPU iade et değişsinler. Bu diğer arkadaş içinde geçerli. Bazı serilerde sorun olabiliyor. Bir ara Asus X550V serisi var. Çoğu seri'de sistem aniden donuyordu. Çook kez şahit oldum ve direkt ücret iadesi önerdik o dönem.
Bu durumda aynı işlemci modelinde aynı sorunu yaşayacağım. Anakartı direkt upgrade etmeyi düşünüyordum iadeden çok.

MOSFET, VR ve diğer çok etken uyumuş çalışmıyor.

Anakart değiştirin. O anakartın ismi çıkacak zaten yakında.
Malesef öyle yapacağım. Anakart bozukta değil çok garip bir sorun harbiden.

OCCT ile Power seçeneğinde test ettiğimde de kapanmıyor bilgisayar onu da denedim maalesef.

Tabi hocam gelişme olursa buradan yazarım tekrardan. İnşallah çözülür problemimiz.
Bir gelişme var mı?

Son düzenleme:
Malesef öyle yapacağım. Anakart bozukta değil çok garip bir sorun harbiden.

Bir gelişme var mı?
Bir aksilik çıkmazsa yarın gideceğim bilgisayarcıya. Başka bir R5 5600 deneyeceğiz. Çözülmezse benim işlemciyle farklı bir marka B450 anakart deneyeceğiz. Problem orada ortaya çıkacak yarın akşam gelince yazarım buraya hocam.

Denediniz mi? Bir gelişme var mı hocam.

@Zekotha hocam?
Hocam deneyemedim. Kendileri sadece anakarttaki parçaları söküp takmak için 1500 TL fiyat çekip 15-20dklık işlemin 3-4 saat süreceğini iddia ettiler. Ben de kasayı alıp geri döndüm. Bayramdan önce işlemciyi yollayacağım garantiye. Bir problem yok diyip geri gönderirlerse anakart değişicem mecbur.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı