R5 5600 işlemci 90 derece oluyor

TheRedRavix

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci : AMD Ryzen 5 5600
Ekran Kartı : RTX 3060 OC V2 12GB
RAM : 16 GB
Anakart : B450M A PRO
Monitör : MSI G242 OPTİX
Win 11 Pro
Merhaba, 2 gün önce RTX 3060 ekran kartım için Ryzen 5 5600 işlemcisini satın aldım. Tabii bazı sıkıntılar yaşadım. Mesela işlemcinin anakart ile uyumlu olması için Anakartın güncellemesini gerektiğini 10 saat sonra öğrendim. Tabii ben öğrenene kadar Ryzen 5 5600 yuvasında 5 defa söküp çıkardım. Sök çıkar yaparken ister istemez üzerindeki macun bitti. Bende yeni bir macun aldım. Cooler Master HTK-002 High Performance thermal macununu sürdüm. Kullandığım soğutucu fan ise AMD'nin stok fanı. Bugün bilgisayarın başına 10 dk geçtiğimde kasanın aşırı ısındığı gördüm. MSI Afterburner açtığımda işlemcinin ısı derecesinin 90 olduğunu gördüm. Normal bir bilgisayarın yük altındayken alacağı ısı 60-85 arası. Bana ucuzundan güzel bir İşlemci Soğutucusu öneren var mı? Bütçem ise 500 çok zorlarsam 1000 olabilir.
Ekran Kartı: ASUS Dual GeForce RTX 3060 OC V2 12 GB
İşlemci: Ryzen 5 5600 3.5GHz
Anakart: B450M-A Pro Max 3466
RAM: 16 GB

Buna bakabilirsiniz.

R5 5600 stok fan ile ısınan bir işlemci, ayrıca sürdüğünüz macunun performansı da kötü. Bu soğutucu içinden çıkan macunla birlikte işinizi görecektir.

Merhaba, 2 gün önce RTX 3060 ekran kartım için Ryzen 5 5600 işlemcisini satın aldım. Tabii bazı sıkıntılar yaşadım. Mesela işlemcinin anakart ile uyumlu olması için anakartın güncellemesini gerektiğini 10 saat sonra öğrendim. Tabii ben öğrenene kadar Ryzen 5 5600 yuvasında 5 defa söküp çıkardım. Sök çıkar yaparken ister istemez üzerindeki macun bitti. Bende yeni bir macun aldım. Cooler Master HTK-002 high performance thermal macununu sürdüm. Kullandığım soğutucu fan ise AMD'nin stok fanı. Bugün bilgisayarın başına 10 dk geçtiğimde kasanın aşırı ısındığı gördüm. MSI Afterburner açtığımda işlemcinin ısı derecesinin 90 olduğunu gördüm. Normal bir bilgisayarın yük altındayken alacağı ısı 60-85 arası. Bana ucuzundan güzel bir işlemci soğutucusu öneren var mı? Bütçem ise 500 çok zorlarsam 1000 olabilir.
Ekran kartı: ASUS Dual GeForce RTX 3060 OC V2 12 GB.
İşlemci: Ryzen 5 5600 3.5GHz
Anakart: B450M-A Pro Max 3466.
RAM: 16 GB.

Stof fanla o sıcaklıklar normaldir CPB kapatın PBO kapatın undervolt yapın ya da işlemci fanını değiştirin sürdüğünüz termal macun konusunda da fikrim yok iyi midir değildir bilemem.

Selamlar, stok soğutucu o işlemci için yeterli ancak aldığınız termal macunu internette baktığımda ısı iletkenlik değeri aşırı düşük geldi. Artic-mx4 gibi bir termal macun alıp macunu güzelce yenilerseniz sorun yüksek ihtimalle çözülecektir.

Buna bakabilirsiniz.

R5 5600 stok fan ile ısınan bir işlemci, ayrıca sürdüğünüz macunun performansı da kötü. Bu soğutucu içinden çıkan macunla birlikte işinizi görecektir.

Öneriniz için teşekkür ederim. Macunlar hakkında bilgiç çok az malum ucuz olduğu için almıştım.

Stof fanla o sıcaklıklar normaldir CPB kapatın PBO kapatın undervolt yapın ya da işlemci fanını değiştirin sürdüğünüz termal macun konusunda da fikrim yok iyi midir değildir bilemem.

CPB, PBO ve undervolt nedir bilmiyorum hocam nasıl yapılır? 🤨😞

Selam, stok soğutucu o işlemci için yeterli ancak aldığınız termal macunu internette baktığımda ısı iletkenlik değeri aşırı düşük geldi. Artics-MX4 gibi bir termal macun alıp macunu güzelce yenilerseniz sorun yüksek ihtimalle çözülecektir.

Bilgilendirdiğin için teşekkür ederim.

CPB, PBO ve undervolt nedir bilmiyorum hocam nasıl yapılır? 🤨😞
İşlemcinin temel frekansının üzerine çıkmasına yarayan ayarlar. 5600 gibi bir işlemcide kapatılmasını tavsiye etmem. Undervolt ise voltaj düşürme işlemi, sıcaklığı bir kaç derece düşürür ama istediğiniz sıcaklıklara ulaşmak için iyi bir macun ve soğutucu daha iyi olur o işlemcide.

İşlemcinin temel frekansının üzerine çıkmasına yarayan ayarlar. 5600 gibi bir işlemcide kapatılmasını tavsiye etmem. Undervolt ise voltaj düşürme işlemi, sıcaklığı birkaç derece düşürür ama istediğiniz sıcaklıklara ulaşmak için iyi bir macun ve soğutucu daha iyi olur o işlemcide.

B450M-A Pro Max anakartı için uyumludur değil mi?

Bütçenize uygun SE 214 XT var daha uygun ararsanız Dark Freezer X96 da yeterlidir.

Tavsiyelerin için teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı