R5 5600 işlemci boşta 90 derece civarlarında

Samet Kırıcı

Decapat
Yer
Kahramanmaraş
Daha fazla  
Meslek
Grafik Tasarım
Merhaba iyi günler,

PcKolik üzerinden tron V3 satın aldım bugün geldi aşağıdaki sorunlar ile karşılaştım.

- Teslim aldım herhangi bir sorun yoktu kurdum ve şu an boşta bilgisayar işlemci 80-90 civarında.
- Normal mi bilmiyorum fakat ekran kartı boşta 50 derece civarında normal mi?

Bilgisayar özellikleri.
- Ryzen 5 5600.
- Gigabyte Aorus Master RTX 3070 Ti.
- 16 GB RAM.
- Gigabyte b550.

Not: Yarın sorun termal macundan olduğunu düşündüğüm için değiştireceğim.

Bu işlemciye sıvı soğutu gerek var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıvı soğutucuya gerek yok. Snowman M401 ile Thermal Grizy Kno. macun ile kullanıyorum. OC Auto, PBO tüm Boost ayarları aktif. Arka planda Diablo 4 açık, aldığım max. değer 71 derece, o da pik değer yani.
Eki Görüntüle 1870502

Sizin 80 90 derece olması durumu başka bir şeyden kaynalanıyor muhtemelen.
@Samet Kırıcı Hocam içime sinmedi, oyunda bazı işleri hallettikten sonra 1 saat AIDA64 stres testine soktum. Değerler aşağıdaki gibi çıktı. Belki karşılaştırma yaparsınız. Tavsiyem termal macunu yenileyin, soğutucu bloğu tam oturuyor mu kontrol edin. Kasa hava akışında sıkıntı var mı kontrol edin.
(MSI B550M-Pro-Vdh/Asus Tuf 4070OC/R5 5600/Snowman M401)
12.png

224 XTS alabilirsiniz soğutucu olarak ama boştaki sıcaklıklar hiç normal değil.
Hayır niye kimse yazmamış boşta 90 derece olması stok fanla bile imkansız işlemcide bir sorun var.

Hocam Ryzen 5 serisi fazla ısınıyor, bence fanın altına falan bakın jelatin kalmış olabilir.

Jelatin boşta 90 derece yapacak kadar etkilemez.

@Samet Kırıcı Hocam içime sinmedi, oyunda bazı işleri hallettikten sonra 1 saat AIDA64 stres testine soktum. Değerler aşağıdaki gibi çıktı. Belki karşılaştırma yaparsınız. Tavsiyem termal macunu yenileyin, soğutucu bloğu tam oturuyor mu kontrol edin. Kasa hava akışında sıkıntı var mı kontrol edin.
(MSI B550M-Pro-Vdh/Asus Tuf 4070OC/R5 5600/Snowman M401)
Eki Görüntüle 1870526
bios ayarları oynanmış olabilir ? boşta bu kadar olması çok zor.

Kuzenimde aynı işlemci var. Bu işlemciyi yaklaşık 1 yıldır stok fan ile kullanıyor. RDR2 gibi oyunlarda bu sıcaklıklara çıkıyordu sanırım ama boşta 65-70 derecelerdeydi.

Ya bir yanlışlık var ya da işlemciniz sorunlu gibi duruyor.

Kuzenimde aynı işlemci var. Bu işlemciyi yaklaşık 1 yıldır stok fan ile kullanıyor. RDR2 gibi oyunlarda bu sıcaklıklara çıkıyordu sanırım ama boşta 65-70 derecelerdeydi.

Ya bir yanlışlık var ya da işlemciniz sorunlu gibi duruyor.

Bende R5 5600 kullanıyorum 5600Xe overlockladım boşta 35 derece stok fanla kullandığım zamanlardada yakındı buna.

Yanlış bilgi. Ben stok soğutucu ile render alırken 95 dereceye kadar (limit) çıkıp sabit kalıyordu.
Hayır, tamamen yanılıyorsunuz. Arkadaş idle' deyken 90 dereceyi gördüğünü söylüyor, yük altında elbette 90 dereceyi aşmak mümkün. Okuduğunuzu anlamadan yorum yapıyorsunuz anlaşılan.

Yeni konular

Geri
Yukarı