R5 5600 RTX 4060 sistemde FPS düşmesi

İşletim sistemi
Windows 10

mrct

Centipat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Anakart: ASUS B450M Dragon AMD B450 SOKET AM4 DDR4 -BULK
RAM: 2X 8 GB XPG DDR4 3000MHz AX4U300038G16A-SR30 Adata
İşlemci: AMD RyzenTM 5 5600 3.5GHz (Turbo 4.4GHz) 6 Core 12 Threads 35MB Cache AM4
Ekran Kartı: ASUS GeForce RTX 4060 DUAL-RTX4060-O8G 8 GB GDDR6 128bit OC HDMI 3xDP DLSS3
Kasa: Gamepower Horizon RGB Gaming PC KASA 650W
SSD: 480 GB Team GX1 SSD 2, 5" 530-480 MB/s

Merhaba sistemim bu şekilde. Ekran kartı ve işlemci değiştirmeden BIOS Update yapıp format da attım fakat şu an FM24 oynarken bile FPS düşmesi yaşıyorum. Önerilen grafik değerler oyun içi "yüksek" ama GeForce Experience'ta optimize ettiğimde "çok yüksek".

Sistem yapılandırmasından 12 çekirdeği de aktif ettim düzelmedi. Stok fan kullanıyorum ama maç içinde FPS düşmelerini yaşadığım esnada sıcaklık 50 derece civarıydı yüksek de değil. Neden kaynaklanıyor olabilir? Değiştirmeden önce Ryzen 5 3600 ve RTX 2060 kullanırken bunu hiç yaşamıyordum. Yardım edebilirseniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartın işlemciye kıyasla güçlü kalıyor, çok olmasa da darboğaza maruz kalıyosun, çözünürlüğü ve oyun içi ayarları yükseltirsen çoğunlukla düzelir, bir de BIOS'ta XMP açık mı değil mi kontrol et eğer kapalıysa aç.

Ekran kartın işlemciye kıyasla güçlü kalıyor, çok olmasa da darboğaza maruz kalıyosun, çözünürlüğü ve oyun içi ayarları yükseltirsen çoğunlukla düzelir, bir de BIOS'ta XMP açık mı değil mi kontrol et eğer kapalıysa aç.

4K monitör var 3840x2160 çözünürlük kullanıyorum. Çözünürlüğü hiç kısmadım ama durum aynı.
BIOS'taki o ayarı nasıl yapabileceğimi bilmiyorum yardımcı olabilir misin?

anakart: ASUS B450M Dragon AMD B450 soket AM4 DDR4 -bulk
RAM: 2X 8 GB XPG DDR4 3000MHz AX4U300038G16A-SR30 Adata.
işlemci: AMD ryzentm 5 5600 3.5GHz (Turbo 4.4GHz) 6 Core 12 Threads 35MB cache am4.
ekran kartı: ASUS GeForce RTX 4060 DUAL-RTX4060-O8G 8 GB GDDR6 128bit OC HDMI 3xdp DLSS3.
kasa: Gamepower Horizon RGB Gaming PC kasa 650W.
SSD: 480 GB Team GX1 SSD 2, 5" 530-480 MB/s

Merhaba sistemim bu şekilde. Ekran kartı ve işlemci değiştirmeden BIOS Update yapıp format da attım fakat şu an FM24 oynarken bile FPS düşmesi yaşıyorum. Önerilen grafik değerler oyun içi "yüksek" ama GeForce Experience'ta optimize ettiğimde "çok yüksek".

Sistem yapılandırmasından 12 çekirdeği de aktif ettim düzelmedi. Stok fan kullanıyorum ama maç içinde FPS düşmelerini yaşadığım esnada sıcaklık 50 derece civarıydı yüksek de değil. Neden kaynaklanıyor olabilir? Değiştirmeden önce Ryzen 5 3600 ve RTX 2060 kullanırken bunu hiç yaşamıyordum. Yardım edebilirseniz sevinirim.

Sıcaklıkları hangi program aracılığıyla test ediyorsunuz 2. olarak sistem yapılandırması üzerinden işlemci çekirdeklerini aktif etmek bir işe yaramaz hatta zararlıdır kasma durumları o sebeplerle yaşanabilir FPS düşüklüğü olan oyunda MSI Afterburner üzerinden doğru ayarları seçip test edin YouTube'a videoyu yükleyip buraya gönderin arkadaşın dediği gibi ekran kartınız işlemcinizden daha güçlü olabilir.

Ayrıca sistem yapılandırması dediğiniz bölüm burası mı?
1702505679870.png

4K monitör var 3840x2160 çözünürlük kullanıyorum. Çözünürlüğü hiç kısmadım ama durum aynı.
BIOS'taki o ayarı nasıl yapabileceğimi bilmiyorum yardımcı olabilir misin?

Çözüldü: ASUS Anakartta XMP Açma bu konu size yardımcı olabilir.

BIOS ayarlarına girip buraya fotoğraf atmanız yeterli olacaktır biz buradan size tarif edebiliriz.

Son düzenleme:
Sıcaklıkları hangi program aracılığıyla test ediyorsunuz 2. olarak sistem yapılandırması üzerinden işlemci çekirdeklerini aktif etmek bir işe yaramaz hatta zararlıdır kasma durumları o sebeplerle yaşanabilir FPS düşüklüğü olan oyunda MSI Afterburner üzerinden doğru ayarları seçip test edin YouTube'a videoyu yükleyip buraya gönderin arkadaşın dediği gibi ekran kartınız işlemcinizden daha güçlü olabilir.

Ayrıca sistem yapılandırması dediğiniz bölüm burası mı?Eki Görüntüle 2052054

BIOS ayarlarına girip buraya fotoğraf atmanız yeterli olacaktır biz buradan size tarif edebiliriz.

Evet sistem yapılandırması dediğim kısım orasıydı. Fotoğraftaki gibi değiştirmeden önceki haliyle de aynıydı işlemci sayısını 12'ye getirdiğimde de.

BIOS ayarlarında XMP yoktu ama DOCP vardı onu açtım. Araştırdığımda Asus anakartlardaki XMP'nin DOCP olduğu yazıyordu.

MSI Afterburner ile nasıl test edeceğimi bilmiyorum ama araştıracağım.

Sıcaklıkları da NZXT ile test ettim.

Ben 5600'ü turboyu kapatıp 4000 MHz'e sabitledim ve 6700XT ile kullanmaktayım. Bellek hızını da 4133 ayarladım. Oyunları genelde sanal 2K'da mümkün olduğunca yüksek ayarlarda oynuyorum ve sistemi zorlayan bazı ayarları ellemedikçe de performansta sıkıntı yaşatmıyor. BIOS ya 2403 ya da 2604 yüklü tam hatırlamıyorum. Normalde BIOS güncellemek sistemi stabil hale getirmek için yapılır ama belki sıfırlama yaparak eski versiyona getirmeyi deneyebilirsin.

Evet sistem yapılandırması dediğim kısım orasıydı. Fotoğraftaki gibi değiştirmeden önceki haliyle de aynıydı işlemci sayısını 12'ye getirdiğimde de.

BIOS ayarlarında XMP yoktu ama DOCP vardı onu açtım. Araştırdığımda ASUS anakartlardaki XMP'nin DOCP olduğu yazıyordu.

MSI Afterburner ile nasıl test edeceğimi bilmiyorum ama araştıracağım.

Sıcaklıkları da NZXT ile test ettim.

Sistem yapılandırmasındaki ayarı "benim attığım" şekildeki hale getirin DOCP nedir bilmiyorum MSI Afterburner ile ilgili şu işinize yarayabilir.

Video olsun dersen bu var.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ayrıca sistem yapılandırması dediğiniz bölüm burası mı?Eki Görüntüle 2052054

Neden zararlı?

MSConfig ayarı mı?
İşlemcinizi kısıtlıyor aşırı ısınmasına sebep oluyor ve bazı kaynaklarda yazıldığına göre işlemcinin ömrünü azaltıyor hatta bir kullanıcı tarafından şu mesaj yazılmış "vallahi ben bir ara öyle yaptım kaydettim yeniden başlattım siyah ekran hatası aldım tekrardan Windows kurdum."

Ekran görüntüsü 2023-12-14 045438.png

Son düzenleme:

Geri
Yukarı