Çözüldü R5 5600 RX 6600 sistem kapandı ve görüntü gelmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Kyinator

Centipat
Daha fazla  
Bugün bilgisayarın başında otururken kısa bir işim çıktı ve bilgisayarın başından ayrıldım. Döndüğümde bilgisayar kapanmıştı ve kulaklığın ışıkları yanıyordu. Sonra herhalde elektrikler gidip geldi dedim ve bilgisayarı açmak için güç tuşuna bastım ama hiçbir şekilde görüntü gelmedi. Kasanın ve işlemcinin fanları dönüyordu ama ekran kartının fanları dönmüyor idi ve anakart üzerinde sönmeden sürekli CPU ışığı beyaz bir şekilde yanıyordu. Daha dün yeni bir PSU aldım modeli alt tarafa yazacağım. Acaba bununla bir ilgisi var mıdır? Veya kablolar sokete oturmadığı için olabilir mi?

Ryzen 5 5600(stok fan)
AMD Radeon Sapphire Pulse RX 6600.
EVO potenza DDR4 3600MHz 8+8 GB RAM.
XLR8 512MB M.2 SSD.
MSI B450M Pro M.2 Max.
Kasam ve eski PSU Performax.
MSI MPG A650GF(şu anki PSU)

Ne olur yardım daha geçenlerde bilgisayarımdaki ayrı bir sorunu çözdüm.
@Marix rica etsem yardım edebilir misin?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Garip bir durum, benim sistemimde de uykuya geçtikten sonra görüntü gelmez, birkaç resetten sonra görüntü gelir, tek RAM ile açmayı deneyin sistemi.
@Marix anca şimdi deneyebildim ve CPB'yi kapatıp PBO'dan undervolt yaptım. Bir de CPU voltajı 1.075 olarak ayarladım. Anakart için gerekli driverları kurdum sonra sıcaklıklara bakmak için MSI Afterburner indirdim ve CPU boşta 72 dereceleri görüyordu. Acaba format atmaya çalışırken hangi derecelere çıktı. Ama şey kafama oturmuyor bilgisayar durduk yere neden kapandı acaba. Senin bir fikrin var mı bu konu hakkında?

@Marix anca şimdi deneyebildim ve CPB'yi kapatıp PBO'dan undervolt yaptım. Bir de CPU voltajı 1.075 olarak ayarladım. Anakart için gerekli driverları kurdum sonra sıcaklıklara bakmak için MSI Afterburner indirdim ve CPU boşta 72 dereceleri görüyordu. Acaba format atmaya çalışırken hangi derecelere çıktı. Ama şey kafama oturmuyor bilgisayar durduk yere neden kapandı acaba. Senin bir fikrin var mı bu konu hakkında?

Mavi ekranın sebebi sıcaklık gibi duruyor, sistemin kapanmasını şimdi boş verin, elektrik gidip gelmiş olabilir, uykuya geçmiş olabilir.

Siz termal macun edinip macunu yenileyin, diğer konuda da sıcaklık sorununuz vardı.

Mavi ekranın sebebi sıcaklık gibi duruyor, sistemin kapanmasını şimdi boş verin, elektrik gidip gelmiş olabilir, uykuya geçmiş olabilir.

Siz termal macun edinip macunu yenileyin, diğer konuda da sıcaklık sorununuz vardı.

Galiba termal macun ömrünü bitirdiği için böyle oluyor. İyi ki tamirciye götürmeden denemişim yoksa gereksiz yere hem zaman harcıyacaktım hem de para. Neyse bir termal macun alıp denemek lazım. Eğer ki para bulabilirsem kule tipi soğutucu da alabilirim. Şey soracağım şu anlık biraz daha undervolt yaparak kullanabilir miyim? Eğer ki sıcaklığı uygun seviyelere getirebilirsem iki RAM ve kendi kullandığım SSD takılı iken deneyeceğim. Herhalde sisteme zarar vermem değil mi? sıcaklık düşürmeye çalışırken.

Galiba termal macun ömrünü bitirdiği için böyle oluyor. İyi ki tamirciye götürmeden denemişim yoksa gereksiz yere hem zaman harcıyacaktım hem de para. Neyse bir termal macun alıp denemek lazım. Eğer ki para bulabilirsem kule tipi soğutucu da alabilirim. Şey soracağım şu anlık biraz daha undervolt yaparak kullanabilir miyim? Eğer ki sıcaklığı uygun seviyelere getirebilirsem iki RAM ve kendi kullandığım SSD takılı iken deneyeceğim. Herhalde sisteme zarar vermem değil mi? Sıcaklık düşürmeye çalışırken.

Daha düşmez, soğutucu almasanız bile macunu yenilediğinizde bu ayarlarla boşta 50'nin altına düşer.

Yeni konular

Geri
Yukarı