R5 5600 Yükte 95 derece normal mi?

EnderG

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar Ryzen 5 5600 aldım geçen hafta boşta sıcaklık 50 derece civarı oyun içinde 95'e kadar dayandığı oluyor.
Ryzen Master programında voltaj azaltma curve mod gibi şeylere giremiyorum girerken uyarı veriyor işlemciniz overclocklanma desteklenmiyor diye neden böyle bir sorun var bilen yardımcı olabilecek olan var mı?
Montajı düzgün yaptığımı düşünüyorum hava girişlerimde iyidir bildiğim kadarıyla stok fan var üzerinde neden anlamadım bir türlü sıcaklık sürekli Max limitte.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    134,2 KB · Görüntüleme: 198
Son düzenleyen: Moderatör:
Normal değil. Stok fan yetersiz ama stok fanla bile 95 olmaması gerek. Soğutucuyu tam oturtamamış olabilirsin veya termal macunda bir sorun olabilir. Kontrol edebilirsin.

Stok fanla en fazla 76 derece gördüm ben o da stres testinde. Oyunlarda 70 derece falan olması gerek 95 fazla.

Bende aldım maksimum God of War ve PUBG de 80 gördü ve otomatik bilgisayar kendini kıstı niyeyse bilmiyorum droplar girmeye başladı. BIOS'tan Core Performance Boost kapattım çok az hatta bayağı az FPS kaybı ile işlemci 65dereceyi geçmiyor god of warda Bu ayarı kapatınca 5-6 FPS düşüş oldu ki bu hikayeli oyunlarda çok önemli değil. CS:GO Valorant gibi oyunlarda hiç düşürmüyor bilene. Soğutucu paran yoksa bu CPB ayarını kapat. İşlemci sabit 3500MHz'de çalışsın sıfır zorlanma olur.

Stok fanla en fazla 76 derece gördüm ben o da stres testinde. Oyunlarda 70 derece falan olması gerek 95 fazla.

Stres testi hangisi hocam bende merak ettim CPB açıp deneyeceğim.

Bende aldım maksimum God of War ve PUBG de 80 gördü ve otomatik bilgisayar kendini kıstı niyeyse bilmiyorum droplar girmeye başladı. BIOS'tan Core Performance Boost kapattım çok az hatta bayağı az FPS kaybı ile işlemci 65dereceyi geçmiyor god of warda bu ayarı kapatınca 5-6 FPS düşüş oldu ki bu hikayeli oyunlarda çok önemli değil. CS:GO Valorant gibi oyunlarda hiç düşürmüyor bilene. Soğutucu paran yoksa bu CPB ayarını kapat. İşlemci sabit 3500MHz'de çalışsın sıfır zorlanma olur.

Stres testi hangisi hocam bende merak ettim CPB açıp deneyeceğim.

Prime95 ve Cinebench23 ikisinde de aynıydı. CPB Auto ayarda bende.

Şimdi Auto'ya verdim en iyisi hangisi oluyor program. Bir de indirir indirmez hiçbir şey ellemeden direk teste başla diyeceğim de mi? 5dk test yapsa test sonunda ortalama sıcaklık falan vermesini istiyorum.
Sıcaklıklar için yanına hwinfo açın. O programlar kendi kendine sıcaklık ölçmüyor. Hwinfo açıkken 5-10 dakika prime95 açabilirsiniz veya cinebench23 ile multi core testi yapabilirsiniz. Cinebench23 multi core puanı verecek ekstra olarak.

Sıcaklıklar için yanına HWiNFO açın. O programlar kendi kendine sıcaklık ölçmüyor. HWiNFO açıkken 5-10 dakika Prime95 açabilirsiniz veya Cinebench23 ile multi Core testi yapabilirsiniz. Cinebench23 multi Core puanı verecek ekstra olarak.

Hocam Prime95 kullanıyorum şu an 2dk oldu. Sıcaklık değerlerine MSI Afterburner'den bakıyorum CPU temperature 69 diyor şu anlık ve %100 kullanılıyor. Stok soğutucu var bir 10dk sonra tekrar buraya yazıcağım.

1669407310566.png

87 derece ne yuh çüş. @Airi

15DK bekleyeyim peki bu işlemci ısınırsa otomatik kapanıyor değil mi zarar gelmez umarım?

Maksimum 88 gördü şu anlık bekliyorum.

Hocam Prime95 kullanıyorum şu an 2dk oldu. Sıcaklık değerlerine MSI Afterburner'den bakıyorum CPU temperature 69 diyor şu anlık ve %100 kullanılıyor. Stok soğutucu var bir 10dk sonra tekrar buraya yazıcağım.

Eki Görüntüle 1584340

87 derece ne yuh çüş. @Airi

15DK bekleyeyim peki bu işlemci ısınırsa otomatik kapanıyor değil mi zarar gelmez umarım?

Maksimum 88 gördü şu anlık bekliyorum.
Benim direkt konum var kendi testlerimi attığım.

Ben de çok yüksek derecelere ulaşmıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı