R5 5600X'in 97 derece olması normal mi?

kivaman

Zeptopat
Daha fazla  
NZXT Kraken M22 RGB 120mm işlemci sıvı soğutucusu kullanıyorum ve bu değerleri alıyorum. Bilgisayarı aldığım yere sormadan danışmak istedim.

Dosya Ekleri

• Screenshot 2022-07-31 194323.png
    Screenshot 2022-07-31 194323.png
    63,3 KB · Görüntüleme: 121
120 ML sıvı soğutma da 60 dereceyi gördü diye termal macun değiştireceğim. Sen 97 derece normal mi diyorsun.:D hayır normal değil. Onu hemen sök. Doğru montajla. Macunu düzgün sür.

NZXT Kraken M22 RGB 120mm işlemci sıvı soğutucusu kullanıyorum ve bu değerleri alıyorum. Bilgisayarı aldığım yere sormadan danışmak istedim.
Bendeki 5600x de tıpkı bunun gibi sıcak çalışıyordu. Sizdeki ısınmanın tam sebebini anlayamadım ama benim deneyimimde macun değiştirmek bir nebze faydalı oldu, en büyük etkiyi voltaj düşürmek sağladı.
3.7GHz için 1.1V, 4GHz için 1.15V, 4.3GHz için 1.2V, 4.6GHz için 1.25V olarak ayarlayabilirsiniz.
İşte rehber videosu:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
@deadfellow

NOT: Tabii ki mümkünse önce satıcıya ulaşıp yardım isteyin.

Son düzenleme:
Başka bir programdan daha kontrol edin. Programların birçoğu her sıcaklığı doğru göstermiyor maalesef.

Birbirine yakın. Bu program 97 verdiyse. Ryzen Master 94 veya 90 verir. En kötü 90 dereceden aşağı değildir.

Bendeki 5600X de tıpkı bunun gibi sıcak çalışıyordu. Sizdeki ısınmanın tam sebebini anlayamadım ama benim deneyimimde macun değiştirmek bir nebze faydalı oldu, en büyük etkiyi voltaj düşürmek sağladı.
3.7GHz için 1.1V, 4GHz için 1.15V, 4.3GHz için 1.2V, 4.6GHz için 1.25V olarak ayarlayabilirsiniz.
İşte rehber videosu:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Voltaj düşürmesi doğru değil. Doğru ısınma sorunu azalıyor. Sen işlemciden bir şey alırsan oda senden bir şey alır. İşlemcinin MHz hızı yavaşlar. Daha bu işlemci daha ne oyun gördü ne gerek var.

Bende de 5600x ve NZXT Kraken 240mm soğutucu var 55 dereceyi geçmiyor 2 senedir. Bence oturup oturmadıgını kontrol edin soğutucunun

Birbirine yakın. Bu program 97 verdiyse. Ryzen Master 94 veya 90 verir. En kötü 90 dereceden aşağı değildir.
Bazen çok ama çok farklı oluyor hocam. Speccy mesela benim sistemi halen dahi 95-100 derecelerde gösteriyor ancak AIDA64 üzerinde 50-60 derece oluyor. Zaten sistem 72 dereceye geldiği gibi resetleniyor. O yüzden tabii ki doğru olabilir ancak bazı programlar yanlış algılıyor. Arkadaşın bahsettiği işlemci için AMD'nin sitesinde maksimum 95 derece yazıyor. Bu değerde sistemin açık kalmaması lazım.

Yeni konular

Geri
Yukarı