R5 7500F boşta 60 derece olması normal mi?

Fatih.Akbulut

Decapat
Daha fazla  
Yeni hazır sistem bilgisayar aldım ve CPU sıcaklığı boşta 56-61 derece oyunda 80+ çıkıyor bu sorun yaratır mı stok fan kullanıyorum
ASUS Prime A620M-E CSM 6400MHz (OC) DDR5 Soket AM5 M.2 HDMI DP VGA mATX Anakart
AMD Ryzen 5 7500F MPK 3.7GHz 32MB 6 Çekirdek AM5 işlemci
FSP VENTO VG3400S RGB Temperli Cam USB 3.0 Mesh Siyah ATX Hyper Pro H3-650 80+ Bronze Gaming Kasa
Core Temp ve NZXT CAM değerleri bunları gösteriyor.

1716113321741.png

Yitirse dahi birden fazla koruması var işlemcinin, istesen de yakamazsın zaten. Çoğu termal macun zaten dayanaklı çok yüksek sıcaklıklara.
Anladım hatta yeni işlemciler bu sıcaklıklara daha iyi dayanıyor hatta

Bende sıcaklık düşmanıyım her zaman bileşenlerin 65 dereceden aşağıda çalışma taraftarıyım ama dedikleriniz de haklısınız aslında bizim burda yapmamız gereken iyi bir soğutucu ve termal macun alıp dereceleri ne kadar aşağıya çekebiliyorsak çekmek. Diğer türlü benim pek içim rahat etmez açıkcası her ne kadar dayanıklı olsa da.

Veya benim gibi içi rahat etmeyenler BİOS'dan stabil bir voltaj ve frekans değeri vererek sıcaklıkları düşürmek daha mantıklı olabilir.

Anladım hatta yeni işlemciler bu sıcaklıklara daha iyi dayanıyor hatta

Bende sıcaklık düşmanıyım her zaman bileşenlerin 65 dereceden aşağıda çalışma taraftarıyım ama dedikleriniz de haklısınız aslında bizim burda yapmamız gereken iyi bir soğutucu ve termal macun alıp dereceleri ne kadar aşağıya çekebiliyorsak çekmek. Diğer türlü benim pek içim rahat etmez açıkcası her ne kadar dayanıklı olsa da.

Veya benim gibi içi rahat etmeyenler BİOS'dan stabil bir voltaj ve frekans değeri vererek sıcaklıkları düşürmek daha mantıklı olabilir.
Tabii orası öyle ama yeni jenerasyon işlemcilerin yapısı gereği böyleler. Güç limit sınırını kaldırdıktan sonra sonsuza kadar güç çekebiliyorlar. BKz : 14900KS 400-450 Watt çekebiliyor.

Tabii orası öyle ama yeni jenerasyon işlemcilerin yapısı gereği böyleler. Güç limit sınırını kaldırdıktan sonra sonsuza kadar güç çekebiliyorlar. BKz : 14900KS 400-450 Watt çekebiliyor.
Bu işlemcileri duymuştum. İlk çıktıklarında yangın tüpsüz gezmeyin diyenler vardı. Bu kadar watt'ı ne yapıyor bilmiyorum.

@deadfellow Hayır şimdi belki dediğiniz gibi yanlış biliyor olabilirim ama kurduğunuz cümlenin yanlış olduğunu kanaatindeyim. Eğer dediğiniz gibi VDDP değeri sıcaklığa karşı herhangi bir etkisi yok ise benim VDDP üzerinde yaptığım değişiklikler, sıcaklığı düşürmesi tamamen şans-tesadüf müydü?
Alta konumu ekledim, ayrıca yaptığınız yorumlarında çok saygılı bir yorum olduğunu düşünmemekle beraber esenlikle kalmanızı rica edeceğim.

Örnek ısı derecesini RE8 ve AC Mirage oyunu üzerinde görüntüleyebilirsiniz. En son attığım oyun içi resim ve oyun içi videoda kaç derece fark ettiğini görmüş olursunuz.

@deadfellow Hayır şimdi belki dediğiniz gibi yanlış biliyor olabilirim ama kurduğunuz cümlenin yanlış olduğunu kanaatindeyim. Eğer dediğiniz gibi VDDP değeri sıcaklığa karşı herhangi bir etkisi yok ise benim VDDP üzerinde yaptığım değişiklikler, sıcaklığı düşürmesi tamamen şans-tesadüf müydü?
Alta konumu ekledim, ayrıca yaptığınız yorumlarında çok saygılı bir yorum olduğunu düşünmemekle beraber esenlikle kalmanızı rica edeceğim.

Örnek ısı derecesini RE8 ve AC Mirage oyunu üzerinde görüntüleyebilirsiniz. En son attığım oyun içi resim ve oyun içi videoda kaç derece fark ettiğini görmüş olursunuz.
Evet, VDDP değerinin sıcaklığa etkisi 0. Çünkü DDR PHY IOD'de bulunuyor ve IOD sıcaklığını en büyük etkileyen şey ise SOC voltajı. O yüzden VDDP'yi 1.4 yapsan da sıcaklıkta hiç fark olmaz neredeyse. Ama Soc voltajını 1.2'den 1.3 yap en az 4-5 derece oynar.

VDDP = DDR PHY

6 sayfalık konuda spesifik olarak fark olan yeri atar mısın? BIOS'tan VDDP voltajını değiştirdiğin yeri veya oyundayken HUD'da VDDP voltajı/SOC voltajının gözükmesi gibi.

Alttaki görsellere bakarsan VDDP voltajının IOD'de olduğunu görüyorsun. Yani oyun için sıcaklıkların artması veya azalması ile alakası yok bu voltajın. VDDP voltajını 1.4 yaptığında IOD sıcaklıgın 75-80 derece olmadıgına göre hiçbir anlamı yok demektir.
1716203510064.png
Untitled.jpg

Evet, VDDP değerinin sıcaklığa etkisi 0. Çünkü DDR PHY IOD'de bulunuyor ve IOD sıcaklığını en büyük etkileyen şey ise SoC voltajı. O yüzden VDDP'yi 1.4 yapsan da sıcaklıkta hiç fark olmaz neredeyse. Ama SoC voltajını 1.2'den 1.3 yap en az 4-5 derece oynar.

VDDP = DDR PHY

6 sayfalık konuda spesifik olarak fark olan yeri atar mısın? BIOS'tan VDDP voltajını değiştirdiğin yeri veya oyundayken HUD'da VDDP voltajı/SOC voltajının gözükmesi gibi.

Size oyun içi değer ve oyun içi videoya göz atsanız anlarsınız diye belirtim ama siz sadece konunun 6 sayfa olmasına bakıp çıkmışsınız anlaşılan, hala aynı şekilde ukala, dalga ve alay geçer gibi egoist konuşma şeklinizi de anlamış değilim.

1716203608009.png

Size oyun içi değer ve oyun içi videoya göz atsanız anlarsınız diye belirtim ama siz sadece konunun 6 sayfa olmasına bakıp çıkmışsınız anlaşılan, hala aynı şekilde ukala, dalga ve alay geçer gibi egoist konuşma şeklinizi de anlamış değilim.

Eki Görüntüle 2200210
Serhat'cım bunun egoist veya ukalalıkla alakası yok. VDDP voltajı hakkında en ufak bir bilgin olsa gerçekten sıcaklığa etki etmediğini anlarsın. Burada ukalalık yapan sen oluyorsun doğal olarak :)

Attığım görsele bakabilirsin IOD'de DDR PHY'ı besliyor VDDP voltajı. Ve sen oyundayken de IOD değil CPU çekirdekleri ısınır!

Eki Görüntüle 2200210
Attığın görselde Vcore voltajını veya VDDP voltajını göremiyorum....

Serhat'cım bunun egoist veya ukalalıkla alakası yok. VDDP voltajı hakkında en ufak bir bilgin olsa gerçekten sıcaklığa etki etmediğini anlarsın. Burada ukalalık yapan sen oluyorsun doğal olarak :)

Attığım görsele bakabilirsin IOD'de DDR PHY'ı besliyor VDDP voltajı. Ve sen oyundayken de IOD değil CPU çekirdekleri ısınır!
Hocam hadi diyelim doğru üstte ilk mesaj gibi ısı dereceleri tesadüfen mi bende farklı çıktı?

Hocam hadi diyelim doğru üstte ilk mesaj gibi ısı dereceleri tesadüfen mi bende farklı çıktı?
Varsayımlara geçiyorum.

Birinde 331 FPS almışsın diğerinde 502. Üstteki fotoğrafta neden 300 küsur FPS aldıgın hakkında hiçbir fikrim yok. Bu kadar büyük fark oluşmasının sebebi farklı grafik ayarları? DLSS?FSR?. Ayrıca 7500F kullanıyorsun ve işlemcide 5200MHz görüyorum PBO + CO? 5275 MHz'de görüyorum bu da statik voltaj vermek demek? PBO ile 5275 çalıştıramazsın o işlemciyi. 5275'te o kadar sıcak çalışmasının sebebi de senin gereksiz fazla vCORE voltajı vermen.

Umarım açıklayabilmişimdir.

Varsayımlara geçiyorum.

Birinde 331 FPS almışsın diğerinde 502. Üstteki fotoğrafta neden 300 küsur FPS aldığın hakkında hiçbir fikrim yok. Bu kadar büyük fark oluşmasının sebebi farklı grafik ayarları? DLSS? FSR? Ayrıca 7500F kullanıyorsun ve işlemcide 5200MHz görüyorum PBO + CO? 5275 MHz'de görüyorum bu da statik voltaj vermek demek? PBO ile 5275 çalıştıramazsın o işlemciyi. 5275'te o kadar sıcak çalışmasının sebebi de senin gereksiz fazla Vcore voltajı vermen.

Umarım açıklayabilmişimdir.

FPS sebebini bende anlamamıştım AMD yazılımı ile değerler aynı çıkıyordu, grafik ayarları aynı idi ama MSI farklı AMD farklı gösteriyor, Şu an aktif olarak oynadığım RDR2 oyunu aynı şekilde iki farklı yazılımda farklı sonuçlar gösteriyor, açıkça sebebini çözemedim.

Açıklamanız için teşekkürler, benim bilgim veya yaptığım işlem evet yanlış olduğu doğrudur. Overclock ile konu açtığım desteğinizi isterim, Vcore ile çok oynamadım sadece MHz ile bahsi geçen VDDP ile oynadım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı