R5 7500F ve RX 7700XT sistem toplama önerisi

serdar611

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, bu akşam sipariş vermeyi düşündüğüm sistemim hakkında yardıma ihtiyacım var. Bütçeme ve aklımdaki parça kombinasyonunu aşağıya fiyatlarıyla beraber yazıyorum. Hazır sistem taksit yapıldığında inanılmaz fark oluşması nedeniyle almayacağım. Eklenmesi veya değiştirilmesini önerdiğiniz parçaları yazarsanız çok mutlu olurum. Parça seçerken eli bol davranmaya çalıştım. Parçaların birbiriyle olan uyumlulukları hakkında bilgim sınırlı. Monitör dahil sistem 40.000 TL'yi geçmemeli.

Ryzen 7500F kutulu 6000 TL.
Sapphire Pulse RX 7700XT 15000 TL.
MSI Pro A620M-E 3300 TL.
Patriot Viper Venom 2x16 DDR5 6000 MHz CL36 4200 TL.
Kioxia Exceria Pro 1TB 7300/6400 MB/s 3200 TL.

PSU ve kasa tercihi henüz yapamadım. 80+ herhangi bir orta seviyeli PSU ve kompakt tasarımlı büyük olmayan hatta küçük olan kasalar tercihimdir.

Aerocool Trinity mini V2 kasası sistemle uyumlu mudur? Eğer uyumluysa nasıl bir PSU kullanılmadır?

Ek olarakdan monitör olarak;

MSI G255pf E2 almayı düşünüyorum. Rapid IPS olması ve 1 ms GtG olmasından ötürü. Aynı segmentte birkaç tane Lenovo ürünleri gördüm. Tavsiyelere açığım.

Yardımda bulunabilecek arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.

Hocam GPU'yu Sapphire Pulse almak yerine bence PowerColor Hellhound alman daha mantıklı olur. Bildiğim neredeyse tüm Sapphire ekran kartları ısınıyor çünkü.

Merhaba, bu akşam sipariş vermeyi düşündüğüm sistemim hakkında yardıma ihtiyacım var. Bütçeme ve aklımdaki parça kombinasyonunu aşağıya fiyatlarıyla beraber yazıyorum. Hazır sistem taksit yapıldığında inanılmaz fark oluşması nedeniyle almayacağım. Eklenmesi veya değiştirilmesini önerdiğiniz parçaları yazarsanız çok mutlu olurum. Parça seçerken eli bol davranmaya çalıştım. Parçaların birbiriyle olan uyumlulukları hakkında bilgim sınırlı. Monitör dahil sistem 40.000 TL'yi geçmemeli.

Ryzen 7500F kutulu 6000 TL.
Sapphire Pulse RX 7700XT 15000 TL.
MSI Pro A620M-E 3300 TL.
Patriot Viper Venom 2x16 DDR5 6000 MHz CL36 4200 TL.
Kioxia Exceria Pro 1TB 7300/6400 MB/s 3200 TL.

PSU ve kasa tercihi henüz yapamadım. 80+ herhangi bir orta seviyeli PSU ve kompakt tasarımlı büyük olmayan hatta küçük olan kasalar tercihimdir.

Aerocool Trinity mini V2 kasası sistemle uyumlu mudur? Eğer uyumluysa nasıl bir PSU kullanılmadır?

Ek olarakdan monitör olarak;

MSI G255pf E2 almayı düşünüyorum. Rapid IPS olması ve 1 ms GtG olmasından ötürü. Aynı segmentte birkaç tane Lenovo ürünleri gördüm. Tavsiyelere açığım.

Yardımda bulunabilecek arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.
Bütçe en fazla ne kadar olur? 36k'ya 7800xt'li sistem var ama hem dediğinz taksit olayı var hem de parça kalitesi düşüyor

@Kaan Diktaş

Hocam GPU'yu Sapphire Pulse almak yerine bence PowerColor hellhound alman daha mantıklı olur. Bildiğim neredeyse tüm Sapphire ekran kartları ısınıyor çünkü.

Hocam bir araştırayım ben de ama en yakın diğer markayla arasında 2000 TL civarı oynuyor ve bu miktarı kasaya ve PSU'ya kanalize etmek istiyordum aslında. En son Pulse RX 6700 kullanıyordum ve öyle bir problem hissetmemiştim aslında.

GPU RX tarafında 7800 XT cuma geceleri Gigabyte veya Powercolor marka 19 bin falan olabiliyor belki onu da düşünebilirsin.

O değil de son zamanlarda hazır sistemler de arttı. Şuan tek tek toplasak 4070 S + 7600 bir sistem 40 bin küsür falan oluyor.

Bütçe en fazla ne kadar olur? 36K'ya 7800XT'li sistem var ama hem dediğinz taksit olayı var hem de parça kalitesi düşüyor.

@Kaan Diktaş

Hocam aslında olabilir sistem AM5 tabanlı ise ama dediğim gibi inanılmaz bir vade farkı koyuyorlar bu da benim o miktarı bir anda çıkaramadığım için enflasyonun bile üzerinde zarara sokuyor. Bu sebeple toplama olarak ilerlemek öncelikli tercihim.

Hocam kasa gayet hoşuma gitti ekran kartı 280 mm olarak belirtilmiş. Kasanın ölçülerini görüntüleyemedim. Sizce sığar mı? Ayrıyeten size attığım kasada ekstra olarak 4 fan daha eklenebiliyor bu da Pulse gerçekten normalin üzerinde ısınıyorsa destek sağlamaz mı? Bu kasada da 3 fanın üzerine ekleme yapabiliyor muyuz? Diğer parçalarda herhangi bir uyumsuzluk var mı?

Hocam kasa gayet hoşuma gitti ekran kartı 280 mm olarak belirtilmiş. Kasanın ölçülerini görüntüleyemedim. Sizce sığar mı? Ayrıyeten size attığım kasada ekstra olarak 4 fan daha eklenebiliyor bu da Pulse gerçekten normalin üzerinde ısınıyorsa destek sağlamaz mı? Bu kasada da 3 fanın üzerine ekleme yapabiliyor muyuz? Diğer parçalarda herhangi bir uyumsuzluk var mı?
Şurda detaylı bilgiler var. GPU 320mm, PSU 160mm, Soğutucu da 165mm olarak belirtilmiş. Ben kullanmadım ama gördüm benim de hoşuma gitmişti. Detaylar araştırılabilir. Mesela sıvı soğutucu desteği var mı yok mu bilemedim. Bence Mini Towerlarda endişe edilmesi gereken şey sıcaklıklar.

Bence Aerocool ve Sapphire markalarını kenara bırakalım. Malzeme kalitelerinde ciddi sorunlar var. Kullanan varsa daha net yorum yapacaktır ama ikisini de daha iyi markalarla değiştirebilirsiniz. Sistemi akşam almayın mesela biraz daha takip edin. Bütçeniz de kritik seviyede olduğundan biraz sancılı geçecek.

Şurada detaylı bilgiler var. GPU 320mm, PSU 160mm, soğutucu da 165mm olarak belirtilmiş. Ben kullanmadım ama gördüm benim de hoşuma gitmişti. Detaylar araştırılabilir. Mesela sıvı soğutucu desteği var mı yok mu bilemedim. Bence mini Tower'larda endişe edilmesi gereken şey sıcaklıklar.

Bence Aerocool ve Sapphire markalarını kenara bırakalım. Malzeme kalitelerinde ciddi sorunlar var. Kullanan varsa daha net yorum yapacaktır ama ikisini de daha iyi markalarla değiştirebilirsiniz. Sistemi akşam almayın mesela biraz daha takip edin. Bütçeniz de kritik seviyede olduğundan biraz sancılı geçecek.

Nitro veya Pure modelleri hakkında ne düşünüyorsunuz Sapphire'in? Veya en azından powercoloud hellbound ile arasındaki 2300 TL fiyat farkı gerçekten verilmeli mi?

Nitro veya Pure modelleri hakkında ne düşünüyorsunuz Sapphire'in? Veya en azından powercoloud hellbound ile arasındaki 2300 TL fiyat farkı gerçekten verilmeli mi?
Nitro daha çok önerilen daha serin çalışıyor diye biliyorum. Pure ve Pulse da dahil olmak üzere bunlar hiç alınmayacak kartlar değil aslında. Sorunsuz kullananlar da var. Söylemek istediğim örneğin Powercolor Hellhound vb. İncehesap Gaming Gecelerinde veya başka bir yerde mutlaka istediğiniz fiyata düşer.

Şöyle de bir şey var. Taksit istiyorsunuz. Trendyol, Pazarama ve n11 peşin fiyatına 6 ve 9 taksit yapabiliyor. Mesela siz 17 bin liraya 9 taksit 7700 XT yakalarsanız bence kötü yatırım olmaz. Bide bu kart 4060 Ti'dan daha iyi performans verdiği için 15 binden aşağısı zaten çok zor ve önerilen serin modelleri gelince de 17-18 bine çıkıyor.

İşte bu da 7800 XT'e itiyor bizi. Geçen haftaydı sanırım Gigabyte Gaming 7800 XT 19 bin liraydı. Vaktin yoksa Pulse alınır mı diye bir konu aç önerirlerse 14 bin küsüre alıp geçersin.

Geri
Yukarı