R5 7600X vs R5 7500F

İşlemciden mi bahsediyorsunuz grafik kartımı.

Evet ekran kartlarında marka/segment farkı hatrı sayılı miktarda fiyatı etkiler ama yine de soğutmayı da etkiler.

Örnek normalde 3080'li bir sistem almayı düşünüyordum ama hem markası kötü hem kullanılmış idi bende ASUS'un RTX 3070 kartını tercih ettim gayet güçlü ve soğuk bir kart boşta 35-37 derece oyunlarda 40-45 derece arası ısı veriyor zaten ekran kartı deyince akla gelen ilk üreticiler ASUS MSI Gigabyte'dır.

😂😂😂

7600X yerine 7700 daha mantıklı. Arada fiyat farkı 500TL falan ve 7600X 140-170W kullanıp çok fazla ısınırken 7700 65W olduğundan daha az ısınıyor. 7600X için iyi bir soğutma gerek.

Karıştırdın sanırım 7600X 65watt Max105(ya da 130'du) watt bir işlemci 7600X'in güç harcayıp ısıtman için bayağı zorlayıp ısıtman lazım stabil olarak yüksek frekansda çalışan bir işlemci olduğundan yorman gerçekten zor ama dediğin gibi güzel bir soğutma lazım ama bu yeni nesil tüm işlemciler için geçerli.

Yeni nesil AMD işlemciler kolay soğuyor açıkçası bu AMD işlemci ısınır kafasından çıkması lazım milletin yıl 2010 değil ben 7600X kullanıyorum arkadaşım i5 12400F kullanıyor ben Borderlands'de 55-63 derece ısı alırken o 75 falan oluyor benimki boşta 49 derece veriyor Valorant LoL gibi oyunlarda yine 49-53 derece ısı veriyor. Aslında soğutmada kasanın konumu ve kasanın sıcak havayı dışarı iyi bir şekilde atması çok önemli.

Son düzenleme:
Verilen cevapları üstünkörü okudum ama bence eğer imkan varsa dahili grafik kartı olan işlemci alman daha iyi olur. Çünkü yarın öbür gün elindeki ekran kartını yükseltmek için satarsın ve yenisini alana kadar işlemci ile idare edersin. Sırf bu yüzden OC performansı daha iyi olmasına rağmen 13700KF yerine 13700K aldım. Çünkü GHZ'den daha önemli olan mimaridir ve aynı mimariye sahip işlemciler çok çok benzer performanslar verir, aradaki fark çok önemsenecek seviyede değil. Ben zamanında 10700K kullanırken ekran kartımı satıp bikaç ay alamadığımda dahili grafik kartının faydasını tecrübe ettim. Sana bi abi (yaş 33) tavsiyesi; dahili GPU'su olan bir işlemci al.

Örnek normalde 3080'li bir sistem almayı düşünüyordum ama hem markası kötü hem kullanılmış idi bende ASUS'un RTX 3070 kartını tercih ettim gayet güçlü ve soğuk bir kart boşta 35-37 derece oyunlarda 40-45 derece arası ısı veriyor zaten ekran kartı deyince akla gelen ilk üreticiler ASUS MSI Gigabyte'dır.

😂😂😂

Karıştırdın sanırım 7600X 65watt Max105(ya da 130'du) watt bir işlemci 7600X'in güç harcayıp ısıtman için bayağı zorlayıp ısıtman lazım stabil olarak yüksek frekansda çalışan bir işlemci olduğundan yorman gerçekten zor ama dediğin gibi güzel bir soğutma lazım ama bu yeni nesil tüm işlemciler için geçerli.

Yeni nesil AMD işlemciler kolay soğuyor açıkçası bu AMD işlemci ısınır kafasından çıkması lazım milletin yıl 2010 değil ben 7600X kullanıyorum arkadaşım i5 12400F kullanıyor ben Borderlands'de 55-63 derece ısı alırken o 75 falan oluyor benimki boşta 49 derece veriyor Valorant LoL gibi oyunlarda yine 49-53 derece ısı veriyor. Aslında soğutmada kasanın konumu ve kasanın sıcak havayı dışarı iyi bir şekilde atması çok önemli.

105W'mış. İşlemciler çıktığında çok ısınıyordu bu arada, hatta hala sıvı soğutma yoksa ısınıyor. 65-80W ile daha iyi performans sunduğu için 7700 alırdım şahsen. 8 çekirdek olması da cabası.

Ryzen 5 7600 ya da Ryzen 7 7700 bu iki model disindaki dier islemciler alinmaz o paraya degmez.

Yeni konular

Geri
Yukarı