R5 7600X yükte 92 derece

Altairr

Hectopat
RAM
Corsair vengeance 2x16 gb 6000 mhz
Anakart
Msi pro b650-p wifi
Yeni sistem topladım. Kasanın hava akışı iyi. Üç tane önde hava girişi, üç tane de arka ve üst bölgede hava çıkışı için 6 adet fan mevcut. Fakat işlemci soğutucusunun yanında verdiği termal macun dandik ve az gibiydi. Doğru sürebildim mi bilmiyorum. Yük altında 87 92 dereceler normal mi? Yoksa termal macunu yenilersem daha düşük sıcaklıklar görür müyüm? Bu arada işlemci soğutucu DeepCool AG620 çift fanlı kule tipi hava soğutucu.

20230501_171813.jpg

Hocam dediği gibi bios güncellemesi yaptıktan sonra bazen dikkatsizlikten kaynaklı işlemci soğutucuda jelatin unutan olabiliyor. Ekstra fan yönleri ne tarafa doğru onları da atar mısın ?

Ryzen 7000 serisi işlemcilerin hedef çalışma sıcaklığı 95 derecedir. 95 dereceye kadar sıcaklık hedefi belirliyor işlemciler. O sıcaklığa çıkıyorlar yani aslında. Çalışma prensipleri bu şekilde. Sıcaklıkla doğru orantılı olarak performansları da artıyor. Detaylı okuma için:

95 derece artık normal yani. Bu elbette soğutulamayacağı anlamına gelmez. BIOS'a girip voltaj ayarları ile oynayabilirsiniz. Epey deneme-yanılma demek bu da.

Hocam dediği gibi bios güncellemesi yaptıktan sonra bazen dikkatsizlikten kaynaklı işlemci soğutucuda jelatin unutan olabiliyor. Ekstra fan yönleri ne tarafa doğru onları da atar mısın ?
Jelatini aldık ya ama işte termal macun pek içime sinmedi. Şu an fotoğraf atamıyorum ama önce klasik üç tane hava girişi için fan var. Arka üst köşede egzoz fanı kendiliğinden vardı zaten. Ben de üst bölgeye, arka tarafa doğru iki tane egzoz fan koydum. Yönleri doğru dediğim gibi

Ryzen 7000 serisi işlemcilerin hedef çalışma sıcaklığı 95 derecedir. 95 dereceye kadar sıcaklık hedefi belirliyor işlemciler. O sıcaklığa çıkıyorlar yani aslında. Çalışma prensipleri bu şekilde. Sıcaklıkla doğru orantılı olarak performansları da artıyor. Detaylı okuma için:

95 derece artık normal yani. Bu elbette soğutulamayacağı anlamına gelmez. BIOS'a girip voltaj ayarları ile oynayabilirsiniz. Epey deneme-yanılma demek bu da.

Peki boşta kaç derece olması gerekir. Arka planla indirme yaparken 45-50 derece civarı sıcaklık

Doğru fakat sıcaklık düşmesi için W limiti ve curve optimizer dan negatif verilmesi yeterli oluyor aynı işlemciyi AK620 ile kullanıyorum AG620 ile aynı soğutma kapasitesine sahip.

Aşağıdaki videoda detaylı anlatılıyor:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı