R9 270X Sistemde RAM'e Overclock

RAM Soğutucu mu yoksa 20 cm fan mı?

• RAM Soğutucu.

Oy: 8 61,5%
  • 20 cm kasa fanı.

Oy: 5 38,5%

• Oy verenlerin toplamı
    13

Darkevilbacking

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhabalar. benim sizlere 1 sorum olacaktı ramlerimi oc yapmak istiyordum. 8 gb ddr 3 1333 mhz belleklerim var .

İsterseniz bütün sistemimi sayayım:
  • Iı x 6 1075 t 3 00 ghz işlemci
  • R9 270 x erkan kartı
  • M 5 a 88 v evo anakart
  • Cooler master haf 912 plus kasa
  • 750 w 80 plus güç kaynağı
İşlemci soğutucusu aldım bu arada. Cooler master hyper t 4 işlemciye de overlock yapmayı düşünüyorum ama konumuz bu değil.

Ramlar de soğutucu yok overclock yaparsam oyunlarda ne kadar performans artışı yaşarım? Fazladan 2 3 fps bile olsa yeterli ram soğutucu almalı mıyım yoksa kasanın üst tarafına fan eklesem yeterli olur mu? Soğutma için anakart sıcaklığı oyunda 36 larda geziniyor.

Bak öncelikle soğutma konusuna değinmek istiyorum.
Bir donanımı soğutan şey fan değildir arkadaşlar, üzerindeki soğutucu bloktur. Çünkü donanımdaki ısı soğutucu bloğa aktarılır. Fan sadece bu ısıyı geniş bir alanda yok etmeye çalışır hepsi bu. Tek başına hava üfleyen bir fan hiçbir halta yaramaz.
Bu yüzden belleklere hava tutmanın bir faydası olmaz, üzerinde soğutucu olması gerekir.

Oyunlarda performans artışı istiyorsan ekran kartına OC yaparsın ki bu sana belki %10-15 falan performans katar.

Ayrıca belleklere yapılan frekans artışını bırak oyunları, gündelik kullanımda bile fark etmezsin, bir fark yaratmaz yani.
İşlemciye OC yaparsanız belli başlı işlemlerde farkı hissedersiniz. Özellikle de işlemci kullanımının ön plana çıktığı işlemlerde fark yaşarsınız, aynı işlemi biraz daha kısa sürede yaparsınız.

Teşekkürler tavsiyenizle işlemcime oc yaptım şu an 3.6 ghz de voltaj vermeden ekran kartına da oc yaparsam yanarmı diye korkuyorum açıkçası. Kendi soğutmasıyla stres testinde 80 i bir türlü geçmedi ki işlemci soğutucusunu aldığımda ekran kartı sıcaklığı 2 3 derece anakart 4 c civarında düşüş oldu nasıl oldu bende anlayamadım. Açıkçası peki ram lerimin cl değerlerini düşürürsem performansı arttırır mıyım ve voltaj vermem gerekirmi ?

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM bellekelerin CL değerinin düşmesi elbette belleklere performans kazandırır ancak sandığın kadar kolay değil.
Bellek frekans değeri ile CL değeri arasında bir ilişki vardır.

Frekans değerini göz ardı ederek CL değerini düşürmeye çalışırsan başarısız olursun.
CL'yi düşürmek için frekans değerinden ödünç vermen gerekir.
Veya aynı şekilde frekansı yükseltmek için CL değerinden ödünç vermen gerekebilir.

Ben daha önce ekran kartına overclock yapmıştım voltaj sız ama amd catalyst control center ile pc açıkken voltaj az gel di herhalde. Sistem mavi ekran verdi böyle durumlarda ne yapacağız bunun için ayrı konu açmam gerekir mi bilmiyorum. Konu açıkken sorayım dedim. Teşekkürler....

Son düzenleyen: Moderatör:
Mavi ekran vermesinin nedeni voltajın az gelmesi değil, aksine fazla gelerek kartın ısınmasına sebep olmasıdır. Stabilitesini bozmuş olabilirsiniz. Bu ekran kartına şu an overclock gerekmiyor. Uğraşıp da kartın ömrünü kısaltmayın derim.

Mavi ekran vermesinin nedeni voltajın az gelmesi değil, aksine fazla gelerek kartın ısınmasına sebep olmasıdır. Stabilitesini bozmuş olabilirsiniz. Bu ekran kartına şu an overclock gerekmiyor. Uğraşıp da kartın ömrünü kısaltmayın derim.
Birincisi yapmış olduğu OC işlemi kartın ömrünü falan kısaltmaz. Sanki bıraksak 10 sene daha kullanacak o kartı. Kartın ömrünü kısaltma muhabbetleri inanın gereksizdir.
İkincisi voltajın fazla geldiğini nereden çıkardınız :) Arkadaşımız voltaj vermedim diyor, siz voltaj fazla geldi ve ısındığı için mavi ekran verdi diyorsunuz.
Arkadaşın ısı değerleri hakkında bir bilgi vermediğini de görüyoruz zaten, nereden çıkardınız voltajın fazla gelip ısındığını ve mavi ekran verdiğini.

Mavi ekranın nedenini anlamak için, rapor dosyasının bilgili bir kişi tarafından incelenmesi gerekir. Bu bu kadar nettir.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı