R9 290 PCS+ Sistem Toplama

1- Gigabyte'ın yük altında değerleri 60 derece değil. Tam yük değerleri Furmak testlerinde belli oluyor ve Gigabyte GTX970 G1 Gaming, 60 dereceden direk 70 dereceye fırlıyor.
2- Furmark testinde ASUS Strix 68 derece iken, MSI GTX970 Gaming 4G 69 dereceye çıkıyor. Yani Gigabyte, bu markaların 1-2 derece uzağında.
3- Gigabyte markasının GTX970 ürünü acayip ses seviyesine sahip. Üç fanlı olmasından mı bilinmez, böyle ses seviyesi beklemiyordum.
4- Gigabyte GTX970 en çok FPS veren ürün değil, zira GALAX GTX970 EXOC ile kapışıyor. Gördüğüm testlerde GTX970 EXOC 1-2 FPS ile önde ve sadece 1080TL.

G1 Gaming çok zorlandığında 60 derece olmuyor. FurMark ile zorladığında 70 dereceye çıkıyor.
cats-jpg.33188

@Simo Hayha, Ayrıca MSI GTX970 Gaming 4G, FurMark değerlerindeki sıcaklıklarda Strix modelinden 1 derece daha sıcak.
temps12-png.33193

Ses değerlerine gelelim. Gigabyte ses konusunda abartmış. Güzel ses yapıyor :)
asus_gtx_970_strix_graphs_acoustics-png.33192

Aklıma gelmişken eklemek isterim arka plaka ekran kartlarında olması iyi bir özelliktir, kaçınılan değil.
Devreleri arkadan gelebilecek herhangi fiziksel yada başka türlü darbelere karşı korur. (bu hasarı hassas kartlarda kartı elinizle tutarak bile verebilirsiniz) Bu yüzden backplate varlığı kesinlikle artı özelliktir. (msi da arka plaka bulunmuyor tekrar bunu da belirteyim)

ASUS GeForce GTX 970 Strix review - Graphics Card Temperatures
Ben burdan bakarak sıcaklıkları paylaşmıştım. Çok spesifik bir bilgi olduğunu iddia etmedim

Bir de arkadaşın anakart konusuna da değinelim, zira aynı konuda ben de çok fazla kararsızlığa düşüyorum ve bilgim eksik
H97 ve H87 anakartlar arasındaki tek fark m.2 ve sata express mi başka farklar da mevcut mu?
mATX ve ATX anakartlar arasında tek fark boyut mu ? hangsini tercih etmeliyiz
H97 yada 87 ye bile karar versek bir sürü model var plus pro vs. olarak bunların arasındaki farklar neler?
arkadaşın da dediği gibi oc yapılmayacaksa z97 almak parayı çöpe atmak olmaz mı?
teşekkürler

H97 ve H87 arasında pek bir fark yok denebilir. Zira oyunu anakart ile oynayıp, yüksek FPS beklemiyoruz.
Aralarında fark olsa bile pek çok kullanıcı bunun farkında olmaz. Ben en önemli farkın Sata Express olduğunu düşünüyorum. M.2 SATA için çok erken. Her modeli kabul etmiyor.

mATX ve ATX arasında farklar var, zira mATX'lerde USB ve kulaklık portları azaltılıp, mosfet soğutucular daha küçük hale getiriliyor. Ayrıca ATX anakartlar daha geniş olduğundan dolayı bileşenler birbirinden uzak kalıyor, gayet iyi bir durum.

O.C yapılmayacaksa Z97 almak elbette parayı çöpe atmak olur. En azından H97 fiyatında Z97 PC Mate alarak bellek frekanslarını yükseltme imkanı var.

MSI Z97 PC MATE, H87-PLUS'tan bile ucuz, 40 lira kadar. Daha üst bir modelin (megahertz'i bile fazla) daha ucuz olmasının sebebi ne?

Ayrıca kasa olarak Z3 Plus alırsam 550 W güç kaynağı yeterli olacak mıdır?

Son düzenleme:
Z97 anakartlarda O.C yapabilme imkanı var. Ayrıca bellek frekanslarını Z97 anakartlarda arttırabiliyorsunuz.
K çarpanlı işlemci ve Z97 aldığınızda, O.C yapabiliyorsunuz. Hem de rahatlıkla.

Fakat H97 anakartlarda O.C yapma özelliği bulunmuyor. Ayrıca bellek frekansları 1600MHz ile sınırlı.
K çarpanlı işlemci alsan bile, H97 anakartın varsa O.C yapamazsın.

ASUS'un Sata Express ile 10GB/sn. veri aktarım hızı harika işler çıkarıyor. PLUS modeli üst düzey olduğundan pahalı :)

Evet, yeterli olacak.

Kafamda kalan tek soru: Z97 PC MATE(265 TL) mi yoksa H87-PLUS(305 TL) mı olsun?
Seçtiğim işlemci overclock'suz bir işlemci neticede.

H87 yerine H97 tercih etmen yararına olur. Ne de olsa yeni yonga seti :)

Ben olsam Z97 PC Mate seçerim. İşlemci değişiminde uzun ömürlülük sağlar.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı