R9 7900X3D işlemci boşta yüksek frekans ile 72 derece

Lapson11

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba,
Ryzen 9 7900x3D kullanıyorum. Bilgisayarda bu şekilde hiçbir sorun yaşamamıştım bugün işlemci kendini en yüksek frekansa kilitledi ve boşta hiçbir işlem yapmıyorken bile o frekansta çalışıyor. Dolayısıyla fanlar da sürekli çalışıyor. Tüm BIOS ayarları aynıyken daha önce böyle bir sorun yoktu. İşlemci gerektiği yerde gerektiği kadar frekans kullanıyor ve ısınıyordu. Core Performance Boost hep açıktı. Onu kapatınca ise en düşük stock hıza düşüyor orada sabit kalıyor. Mantıken CPB açıkken frekansın değişiklikler göstermesi gerekirken o açıkken de en yüksekte sabit kaldı. Boşta bile düşmüyor. Bu durumu nasıl düzeltebilirim?

az111.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Amd Çipset sürücülerini silip tekrar yükledim tekrar aynı durum yaşanıyor.
Bu arada güç ayarlarından en yüksek işlemci durumunu bir miktar düşürdüğümde frekans düşüyor ancak %100 yaptığımda tekrar yükseliyor
ayrıca oyun vs açtığımda sıcaklık düşüyor frekans daha doğru çalışıyor ancak tüm sorun sistem boştayken yaşanıyor.

Merhaba. Ara kısmından komut istemini açıp bu göndermiş olduğum iki adet kısa yolu kopyalayıp yapıştırıp deneyin lütfen. Ayrı ayrı deneyin. Tek seferde ikisini değil.

Powercfg /setacvalueındex scheme_current sub_processor ıdledısable 000.
Powercfg /setactıve scheme_current.

Yeni konular

Geri
Yukarı