Çözüldü Raporsuz sınava girilir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

WolreaG

Hectopat
Makaleler
3
Yer
İzmir/Urla
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
GT 730, 8 GB RAM, i5-4590
Merhabalar, cuma günü 2 adet sınavım var ve ailem il dışına gidecek o sınavlara o gün giremeyeceğim. Bütün sınavlar bittiğinde ise bizim telafi sınavları oluyor giremeyenler giriyor fakat raporla giriyorlar. Ailem dilekçe yazsa "şu kişi cuma günü İzmir dışında olacağı için sınava giremeyecek, telafi sınavlarına katılmasını istiyoruz" gibi bir şey yazsa olur mu? Evde tek başıma kalmama izin verilmiyor başka birisinede bırakamıyorlar beni. Rapor alamam çünkü hasta değilim.

Çözüm
Öncelikle tane tane anlatacağım. Yardımcı olacağını düşünüyorum. Kaynağım da MEB ortaöğretim kurumları yönetmeliği, bu kaynağı baz almak zorundalar.

Sınavlara katılmayanlar MADDE 48-
(1) (Değişik:RG-13/9/2014-29118) Sınavlara katılmayan, performans çalışmasını yerine getirmeyen veya projesini zamanında teslim etmeyen öğrencilerden, özrünü 36'ncı maddenin yedinci fıkrasına göre belgelendirenlerin mazeret sınavı ilgili zümrenin belirleyeceği bir zamanda önceden duyurularak bir defaya mahsus yapılır. Performans çalışması veya projesi kabul edilir. Ancak birinci dönemdeki özürler için belirlenen süre birinci dönemi, ikinci dönemdeki özürler için belirlenen süre ikinci dönemi aşamaz.

Burada 36'ncı maddenin yedinci fıkrasına göre diyor, bir de ona bakalım.

(7) (Değişik:RG-1/7/2015-29403) Öğrencinin devamsızlık yaptığı süreye ilişkin özür belgesi veya yazılı veli beyanı, özür gününü takip eden en geç 5 iş günü içinde okul yönetimine velisi tarafından verilir ve e-Okul sistemine işlenir. Zorunlu hallerde özür belgesinin teslim süresi okul yönetimince 20 iş gününü aşmamak üzere uzatılabilir.

Burada yazılı veli beyanı diyor, veliniz sizin yerinize izin alsa da olur.

(5) (Ek:RG-1/7/2015-29403) Öğrenciler, raporlu ve izinli oldukları günlerde yazılı ve uygulamalı sınavlara alınmazlar.

Özetle, raporunuz olmasa da veliniz sizin yerinize izin alsa olur ve sınav yapmak mecburiyetindeler. İnisiyatife kalmış durum değil, MEB ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde aynı bu şekilde belirtili ve uymak mecburiyetindeler. Madde 36 fıkra 7'ye göre veliniz sizin yerinize izin alsın. Raporunuz olmasa da sınava girebilirsiniz.
Merhaba, cuma günü 2 adet sınavım var ve ailem il dışına gidecek o sınavlara o gün giremeyeceğim. Bütün sınavlar bittiğinde ise bizim telafi sınavları oluyor giremeyenler giriyor fakat raporla giriyorlar. Ailem dilekçe yazsa "şu kişi cuma günü İzmir dışında olacağı için sınava giremeyecek, telafi sınavlarına katılmasını istiyoruz" gibi bir şey yazsa olur mu? Evde tek başıma kalmama izin verilmiyor başka birisinede bırakamıyorlar beni. Rapor alamam çünkü hasta değilim.

Müdüre sorsan iyi olur hocam ne desek boş.

Öncelikle tane tane anlatacağım. Yardımcı olacağını düşünüyorum. Kaynağım da MEB ortaöğretim kurumları yönetmeliği, bu kaynağı baz almak zorundalar.

Sınavlara katılmayanlar MADDE 48-
(1) (Değişik:RG-13/9/2014-29118) Sınavlara katılmayan, performans çalışmasını yerine getirmeyen veya projesini zamanında teslim etmeyen öğrencilerden, özrünü 36'ncı maddenin yedinci fıkrasına göre belgelendirenlerin mazeret sınavı ilgili zümrenin belirleyeceği bir zamanda önceden duyurularak bir defaya mahsus yapılır. Performans çalışması veya projesi kabul edilir. Ancak birinci dönemdeki özürler için belirlenen süre birinci dönemi, ikinci dönemdeki özürler için belirlenen süre ikinci dönemi aşamaz.

(7) (Değişik:RG-1/7/2015-29403) Öğrencinin devamsızlık yaptığı süreye ilişkin özür belgesi veya yazılı veli beyanı, özür gününü takip eden en geç 5 iş günü içinde okul yönetimine velisi tarafından verilir ve e-Okul sistemine işlenir. Zorunlu hallerde özür belgesinin teslim süresi okul yönetimince 20 iş gününü aşmamak üzere uzatılabilir.

(5) (Ek:RG-1/7/2015-29403) Öğrenciler, raporlu ve izinli oldukları günlerde yazılı ve uygulamalı sınavlara alınmazlar.

Özetle, raporunuz olmasa da veliniz sizin yerinize izin alsa olur ve sınav yapmak mecburiyetindeler. İnisiyatife kalmış durum değil, MEB ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde aynı bu şekilde belirtili ve uymak mecburiyetindeler. Madde 36 fıkra 7'ye göre veliniz sizin yerinize izin alsın. Raporunuz olmasa da sınava girebilirsiniz.

Çözüm
Aileniz izin dilekçesi yazarsa yapar.

Teşekkür ederim.

@WolreaG rica ederim. Velini okula gönder, okulda izin dilekçesi doldursun ve cuma günü için izinli sayılırsın. Sonra sınavlarınız artık ne zaman yapılırsa o zaman hocana hatırlatırsın ve sınava girebilirsin.

Geri
Yukarı