Sayısal Rehber matematiğin mutlak değer 2 dersinde soruyu Mehmet hoca hatalı mı çözdü?

Neden dahil olmasın mutlak değerli ifade dışarı ya pozitif ya da 0 olarak çıkar.
x-8 ifadesi dışarıya 8-x olarak çıktığına göre ya 0 olacak ya da negatif bir ifade olacaktır.
x yerine 8 koyduğumda x-8=8-x eşit olacağından sağlanıyor olacaktır dahil etmemiz gerekir.

Neden dahil olmasın mutlak değerli ifade dışarı ya pozitif ya da 0 olarak çıkar.
X-8 ifadesi dışarıya 8-X olarak çıktığına göre ya 0 olacak ya da negatif bir ifade olacaktır.
X yerine 8 koyduğumda X-8 = 8-X eşit olacağından sağlanıyor olacaktır dahil etmemiz gerekir.

Ama mutlak değer 0 çıkamaz mı? O yüzden -1 ile çarpmamıza gerek kalıyor mu? Mehmet hoca burada sadece negatifse işaret değiştirir demişti.

8 dahil edilemez. Mutlak değerin içini sıfır yapan değer çözüm kümesine alınmaz. Eğer denklem önüne eksi alarak çıkıyorsa sıfırdan küçük olur, küçük eşit olmaz. Cevap 3 4 5 6 7 toplamından 25 olur.

Ama mutlak değer 0 çıkamaz mı? O yüzden -1 ile çarpmamıza gerek kalıyor mu?
Şimdi durum orada şu şekilde, eğer bir biz mutlak değerin içinin negatif olduğunu biliyorsak içerideki ifadeyi -1 ile çarparız. Eğer |x|=2 ifadesini incelersek x=2 veya x=-2 olabilir yani negatifse içerideki ifadeyi -1 ile çarpmış oluruz.
Eğer |x|=-x eşitliği sağlanıyor deseydim burada bana diyeceğin şey x<0 ki ben sonucu -1*x şeklinde yazmışım, birde x yerine 0 verdiğim zamanda sağlandığını görüyorum o sebeple 0 da dahildir o zamanda x≤0 olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı