RTX 4060TI sistem öncekinden sıcak çalışıyor

Önemli bir şey yok ortada, kafana takma hatta yüksek ihtimalle hiçbir şey yok. Ayrıca haftada 1 tozunu almanı önermem çünkü hem o kadar sık temizlemeye gerek yok hem de sonuçta elektronik bir şey, ne kadar az ellersen o kadar iyi. İçerisinde çok toz görmüyorsan ya da sıcaklıklar istenmeyen seviyelere gelmiyorsa temizlemeni önermem.

Ama bir kontrol etsene bütün fanlar dönüyor mu düzgün şekilde.

Doğrudur ama cam kasa olunca da küçük toz bile kötü görünüyor daha az temizlerim sağ olun.

Windows 11 ise yeni gelen güncellemelerden kaynaklı olabilir.

Windows 10 kullanıyorum.

Boşta kaçta çalıştığının bir önemi yok. Yükteki sıcaklıklardan memnun değilseniz filtreleri temizleyin, odayı serinletin, fanları hızlandırın veya macun değiştirin.

Yükte sıcaklıklarım hatırlamıyorum ama aşırı fazla değildi sadece neden sıcaklık farkı olduğunu merak ettim.

Önceden işlemcim boşta 40-43 arası çalışırken şu an 51'lerde çalışıyor. Ekran kartım ise boşta 33 sabitken şu anda 40-42 arası çalışıyor. Neden olabilir bilgisi olan var mı?
Hocam pek kestiremedim, macunu yenilediğinizi ve tozunu aldığınızı yazmışsınız. Bunlar yapıldıkça sistem kolay kolay ısınmaz lakin durum sizde tam tersi. Ama size sıcaklığa karşı önerim, BIOS'tan CPB (Core Performance Boost) ve PBO (Proccesion Boost OverDrive) kapatmanızı öneririm. (10-15 fps düşüklüğü olabilir) Eğer hiç içinize sinmediyse en azından CPB'yi kapatın. Çünkü işlemcinizi anlık aşırı yüksek Ghz'lere çıkarıp gereksiz yorabilir.

Yükte sıcaklıklarım hatırlamıyorum ama aşırı fazla değildi sadece neden sıcaklık farkı olduğunu merak ettim.

Saydığım sebeplerden biridir muhtemelen. En kötü Windows stabil olmayan bir update almıştır boştayken binen yük biraz daha fazladır.

Hocam pek kestiremedim, macunu yenilediğinizi ve tozunu aldığınızı yazmışsınız. Bunlar yapıldıkça sistem kolay kolay ısınmaz lakin durum sizde tam tersi. Ama size sıcaklığa karşı önerim, BIOS'tan CPB (Core Performance Boost) ve PBO (proccesion Boost OverDrive) kapatmanızı öneririm. (10-15 FPS düşüklüğü olabilir) eğer hiç içinize sinmediyse en azından CPB'yi kapatın. Çünkü işlemcinizi anlık aşırı yüksek GHz'lere çıkarıp gereksiz yorabilir.

1-2 derece düştü 2 farklı programdan bakıyorum CPUID uygulamasında 45 gösteriyor AMD Ryzen Master'da 49 hangisine güvenmem lazım.

Saydığım sebeplerden biridir muhtemelen. En kötü Windows stabil olmayan bir Update almıştır boştayken binen yük biraz daha fazladır.

Anladım şu anlık sorun yaratmıyor.

1-2 derece düştü 2 farklı programdan bakıyorum CPUID uygulamasında 45 gösteriyor AMD Ryzen Master'da 49 hangisine güvenmem lazım.
Amd'nin kendi uygulaması daha doğrudur büyük ihtimal.

Yeni konular

Geri
Yukarı