RTX4070 sistem rastgele zamanlarda mavi ekran hataları

İşletim sistemi
Windows 10

ggbro

Hectopat
Minidump Rapor Linki
https://drive.google.com/file/d/153wCcaRUZXpY5dnqtzZ9z7dmX5A31zcm/view?usp=sharing
RAM
Kingston Fury Beast 32GB 3200MHZ DDR4
SSD veya HDD modeli
Kioxia Exceria NVMe 500GB
Ekran kartı
RTX4070
Anakart
BIOSTAR B450MH
İşlemci
RYZEN 5 5600X
Kasa & PSU: GameGaraj leo siyah tempered glass 650W 80+Bronze mid Tower.

Bilgisayarim son haftalarda cok fazla çöküyor. Eskiden hiç olmuyordu.

Denedigim seyler:
Ekran karti surucusunu DDU ile eski surume cekmek.
Mdsched ile RAM'lerimi test etmek.
PC kasasini temizlemek.
Format atmak.
RAM frekansini dusurmek.
OCCT ile 30dk PSU test yapmak.

Ama maalesef hala bir sonuç alamadim.
Event Viewer'e bakinca Kernel Power 41 (63) ve bugcheck 1001 hatalari gorunuyor.
PC yukte bile degilken random bir sekilde yiyor. PC donuyor 1 dakika sonra da yeniden basliyor.
PSU da sorun olma ihtimali yuksek ama OCCT ile bir sonuç alamadim.

Ekran kartı sürücünüz eski, güncelleyin;

BIOS'unuz güncel değil, güncelleyin.

Bellekleri Memtest86 ile tek tek test edin;

Eksik SYS dosyalarını onarın;

Chipset sürücünüzü güncelleyin.

Anakartınızın versiyonu nedir? Göremediğim için link atamıyorum, belirtirseniz dönüş sağlayacağım.

Artı -1 Eksi
Hocam bir mavi ekran hatası daha almıştı biri. Orijinal Windows indirmediği için alıyordu sürekli. Microsoft'un resmi sitesinden indirmeyi dener misiniz bir de?

Zaten orijinal Windows ile yedigim icin kurmustum editlenmis ISO. Cozecegini pek sanmiyorum.

Ekran kartı sürücünüz eski, güncelleyin;

BIOS'unuz güncel değil, güncelleyin.

Bellekleri Memtest86 ile tek tek test edin;

Eksik SYS dosyalarını onarın;

Chipset sürücünüzü güncelleyin.

Anakartınızın versiyonu nedir? Göremediğim için link atamıyorum, belirtirseniz dönüş sağlayacağım.

Memtest haric dediginiz her seyi yaptim bakalim hata tekrar edecek mi. Sagolun.

Windows'un orijinal olması ile nasıl bağdaştırdınız problemi açıklar mısınız?
Hocam şu konuda korsan Windows 10 kurmuştu arkadaş.
Ram'lerinin birinde arıza çıkmıştı ama yenisi taktıktan sonra yine devam etti.
Sorununun tam kaynağını bulamadık diye biliyorum ama Orijinal Windows 11 yüklendikten sonra sorunu düzelmişti.
Belki de başka bir sorundan dolayı mavi ekran alıyordu bilmiyorum ama korsan yazılımında etkisi olduğunu duymuştum. Benim bilgim fazla yoktur bu konuda ama bir çözüm olarak denenilebilir dedim belki. Yanlış bir bilgi verdiysem kusura bakmayın.

Hocam şu konuda korsan Windows 10 kurmuştu arkadaş.
RAM'lerinin birinde arıza çıkmıştı ama yenisi taktıktan sonra yine devam etti.
Sorununun tam kaynağını bulamadık diye biliyorum ama orijinal Windows 11 yüklendikten sonra sorunu düzelmişti.
Belki de başka bir sorundan dolayı mavi ekran alıyordu bilmiyorum ama korsan yazılımında etkisi olduğunu duymuştum. Benim bilgim fazla yoktur bu konuda ama bir çözüm olarak denilebilir dedim belki. Yanlış bir bilgi verdiysem kusura bakmayın.

Estağfurullah ne kusuru, forum herkesin bilgisini paylaşması amacıyla var değil mi :) minidump dosyalarından Windows orijinalliğini nasıl tespit ettiniz onu merak ettiğim için sordum. Arkadaşımız denesin çözümleri, yeniden mavi ekran alırsa yeni fikirler üretiriz.

Geri
Yukarı