RX 5700-XT ve Ryzen 3600 sistem toplama

Almak istediği sistem şu şekilde;

-Corsair Carbide serisi SPEC-04 tempered glass USB 3.0 Siyah/Kırmızı mid Tower kasa.
-Seagate 1TB Barracuda 64MB 7200RPM 3.5" SATA 3.0 harddisk.
-Corsair 480GB force MP510 NVMe M.2 SSD (3480 MB okuma / 2000 MB yazma)
-Corsair 16 GB (2x8GB) Vengeance LPX kırmızı 3200MHz CL16 DDR4 Dual kit RAM.
-Gigabyte B450M GAMING 3600MHz(OC) DDR4 soket AM4 M.2 HDMI DVI VGA mATX anakart.
-Corsair builder CX750M 750W 80 Plus Bronze yarı modüler PSU.
-AMD Ryzen 5 3600 3.6GHz 35MB önbellek 6 çekirdek AM4 7NM işlemci.
-AOC 24" C24g1 144Hz 1MS VGA 2XHdmı DP FHD FreeSync curved Gaming monitör.
-Sapphire Nitro+ Radeon RX 5700 XT 8 GB 256Bit GDDR6 DX(12) PCI-e 4.0.

Uzun süre araştırdım ve bunları almaya karar verdim F/P olarak ama güç kaynağı ve anakartı sadece sistemi tamamlasın diye seçtim pek bilgim ama overclok yapmaya, extra RAM ve ekran kartı eklemeye niyetim yok lütden anakartın RAM ve ekran kartı slot sayısını artırmamı istemeyin onun haricinde sıkıntı olur mu? Ayrıca bilgisayar başında çok fazla vakit geçiren biriyim bu yüzden AMD'lerin ısınmasından korkuyorum bir sıkıntı çıkar mı? İlk kez AMD kullancam, oyun olarak her türlü oyunu oynuyorum ve dizi, film de izliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
PSU olarak o fiyata bronz sertifika almak yerine az bir farkla gold sertifikalı olan CORSAIR TX-M Serisi 750W 80 Plus Gold Modüler PSU | ITOPYA bu modeli öneririm.

Anakart konusunda ise GIGABYTE B450 AORUS M 3600MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2 HDMI DVI mATX Anakart | ITOPYA veya ASUS TUF B450M-PLUS GAMING 4400MHz(OC) DDR4 Soket AM4 RGB M.2 HDMI DVI mATX Anakart | ITOPYA daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.

Seçtiğiniz kasa öyle bir sistem için düşük kalmış gibi tavsiyem kasayı Phanteks P400A, Aerocool One Frost, Cooler Master MB511 ile değiştirmeniz.

Eğer fazla depolamaya ihtiyacınız yoksa sistemi Salt SSD olarak kurmanız daha iyi olur.

Sistem çok dengesiz olmamış. Şunu belirtmek fayda var, o ekran kartı 1080P oyunculuk için değil bana göre. 2K bir monitör gerekiyor. (Eğer aşırı derece FPS oyunları oynamıyorsanız. Zaten o tarz oyunlarda da 2K'da 100 FPS ve üstüne rahat çıkar :) . Her türlü 2K derim yani. ) Onun dışında kasa tercihi kabul edilebilir. Fakat MB511 650W tercihi de düşünülebilir. Anakart biraz zayıf kalmış. Az bir fiyat farkıyla Gaming Plus çok daha iyi olacaktır. (Kasayı MB511 olarak alırsanız artan bütçeyle alabilirsiniz. :) ) İşlemci güçlü fakat soğutma lazım diyebilirim. (CPB kapalı kullanacaksan gerek yok.) Onun için H100i veya hava soğutma olarak Arctic Freezer 34 E-Sports Duo önerebilirim.

NOT : Ekran kartı stabil diyemem. Driver sorunu vesaire devam ediyor. RTX 2070 veya S daha mantıklı olur bana göre...

Öneririm . Monitör seçebilirsiniz. Technopat'ın topladığı bir sistem.

Amd ısınıyormuş :) Kim size bunu söyledi İntel'in 10. Nesil İşlemcilerinde 400 Watt enerji tüketimi söz ediliyor.
bu sistemleri daha önce görmüştüm, onlara bakarak bu sistemi kurmuştum kendi kurma sebebim görsellik anakartın ve kasanın kırmızı olması istedim
PSU olarak o fiyata bronz sertifika almak yerine az bir farkla gold sertifikalı olan CORSAIR TX-M Serisi 750W 80 Plus Gold Modüler PSU | ITOPYA bu modeli öneririm.

Anakart konusunda ise GIGABYTE B450 AORUS M 3600MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2 HDMI DVI mATX Anakart | ITOPYA veya ASUS TUF B450M-PLUS GAMING 4400MHz(OC) DDR4 Soket AM4 RGB M.2 HDMI DVI mATX Anakart | ITOPYA daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.

Seçtiğiniz kasa öyle bir sistem için düşük kalmış gibi tavsiyem kasayı Phanteks P400A, Aerocool One Frost, Cooler Master MB511 ile değiştirmeniz.

Eğer fazla depolamaya ihtiyacınız yoksa sistemi Salt SSD olarak kurmanız daha iyi olur.
psu arrtırmak yerine düşürmeye karar verdim bu sistem 650W ile çalışabiliyormuş CORSAIR 650W vs650 80 PLUS alıcam. Neden o anakartı önerdiğinizide yazarmısınız kendi seçtiğim anakartı görsellik olarak çok sevdim değiştirmek istemiyorum GIGABYTE B450 AORUS ile arasında çok fark göremedim. Fazla depolamaya ihtiyacım var ben dönüp dolaşıp aynı oyunları tekrar oynayan biriyim 2tb bile yetmiyor bana salt ssd nin avantajı nedir?
Sistem çok dengesiz olmamış. Şunu belirtmek fayda var, o ekran kartı 1080P oyunculuk için değil bana göre. 2K bir monitör gerekiyor. (Eğer aşırı derece FPS oyunları oynamıyorsanız. Zaten o tarz oyunlarda da 2K'da 100 FPS ve üstüne rahat çıkar :) . Her türlü 2K derim yani. ) Onun dışında kasa tercihi kabul edilebilir. Fakat MB511 650W tercihi de düşünülebilir. Anakart biraz zayıf kalmış. Az bir fiyat farkıyla Gaming Plus çok daha iyi olacaktır. (Kasayı MB511 olarak alırsanız artan bütçeyle alabilirsiniz. :) ) İşlemci güçlü fakat soğutma lazım diyebilirim. (CPB kapalı kullanacaksan gerek yok.) Onun için H100i veya hava soğutma olarak Arctic Freezer 34 E-Sports Duo önerebilirim.

NOT : Ekran kartı stabil diyemem. Driver sorunu vesaire devam ediyor. RTX 2070 veya S daha mantıklı olur bana göre...
2 k 144 hz 1 ms mönitörler çok pahalı almak istemiyorum inç olarak zaten 24 bile bana büyük geliyor tamamen aynı skalada monitör önerilerine açığım ama başkası olmaz. kasayı görsellik olarak çok beğendim ondan almak istiyorum eğer başka kasa alacaksam yine corsair bir kasa alırım ve 650 w güç kaynağı oluyormuş biraz araştırdım ve hazır sistemlere baktım CORSAIR 650W vs650 80 PLUS almaya karar verdim. CPB ne anlama gelliyor ? . Gaming Plus derken msı anakartları mı demek istediniz, aynı fıyatta gibi duruyorlar gaming plusun artısı nedir
Corsair ürünlerine ilginiz var sanırım, bence daha iyi yardımcı olabilmek adına ayırdığınız bütçeyide ekler misiniz?
Sizin sisteminizin bire bir aynısını almak isterdim :) ama mağlesef bütçe az ne kadar ucuz olursa o kadar iyi rgb diye fazla para vermek istemiyorum, klavye mause falan hep corsair bende hep aynı markadan almak istedim takındım var sanırım :). curiousoftech isimli kişi 5700-XT'nin stabil olmadığı söylemiş sizde benim almak istediği ekran kartı var sorunlar yaşıyor musunuz ? Bütcem en fazla 8500 tl saydığım ürünleri teker teker indirimde almayı planlıyorum.

Son düzenleme:
Ekran kartı: Sapphire Nitro+ Radeon RX 5700 XT 8 GB
Anakart: MSI B450 Tomahawk Max AM4 AMD Ryzen™ DDR4 4133MHz (o. C. )
RAM: Corsair 16 GB (2x8GB) Vengeance RGB Pro DDR4 3600MHz
İşlmci: AMD Ryzen 5 3600X 3,8 GHz (4,4 GHz Max. )
SSD: Samsung 500GB 970 Evo NVMe
Kasa: Cooler Master Masterbox MB520 RGB 650W 80+

bende benzer bi toplama aşamasındayım. O kadar çok arada kaldım ki %50 - 50 amd sorunlu veya amd süper diyorlar. Bir yandan 800 TL fark vrip gigabyte 2070Süper Gaming OC mi alsam diye düşünmeye başladım? Bilenler fanboyluk yapmadan yardım ederse ikimize de güzel olur

Ekran kartı: Sapphire Nitro+ Radeon RX 5700 XT 8 GB
Anakart: MSI B450 Tomahawk Max AM4 AMD Ryzen™ DDR4 4133MHz (o. C. )
RAM: Corsair 16 GB (2x8GB) Vengeance RGB Pro DDR4 3600MHz
İşlmci: AMD Ryzen 5 3600X 3,8 GHz (4,4 GHz Max. )
SSD: Samsung 500GB 970 Evo NVMe
Kasa: Cooler Master Masterbox MB520 RGB 650W 80+

bende benzer bi toplama aşamasındayım. O kadar çok arada kaldım ki %50 - 50 amd sorunlu veya amd süper diyorlar. Bir yandan 800 TL fark vrip gigabyte 2070Süper Gaming OC mi alsam diye düşünmeye başladım? Bilenler fanboyluk yapmadan yardım ederse ikimize de güzel olur
o ana kartı niye seçtin mesala ne artısı var iyi anakartın

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı