RX 6800XT oyunlarda düşük watt kullanımı

birkanoztrk

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. RX 6800XT ekran kartına sahibim ve benim bildiğim bu ekran kartının güç tüketimi 300W fakat oynadığım oyunlarda (Marvel's Spider-Man, Elden Ring, AC: Odyssey vb.) Maksimum 90-110W arası görüyorum ve bu durum canımı sıkıyor. Sizce bunun sebebi ne olabilir? FurMark testini açtığımda ise bazen 175W bazen de 280W'ta sabit kalıyor.

Not: Oyunları en yüksek ayarda deniyorum (RTX varsa açıyorum) fakat FHD de deniyorum monitörüm 2k değil.

İşlemci: Ryzen 5 5600 (47.75GHz O.C.), RAM: XPG D41 16x2 32 GB RAM.

Yardımcı olur musunuz?
Denediğim şeyler: PSU'ya 2 tane PCIe kablosu takıp gücü 2 kablo ile verdim, DDU ile ekran kartı driverini kaldırıp tekrardan kurdum fakat hiçbiri fayda etmedi.

Sadece ekran kartı kullanımı %90 ve üzeri olduğunda eğer düşük watt kullanımı oluyorsa sorun var demektir. Öteki durumlarda işlemci darboğazı olabilir.
%90 a pek dikkat edemedim hocam arada sırada çıkıyor fakat onda da yine böyle tüketiyor. Fakat furmark a baktığımda da direkt %95 lerde kullanım varken 265 watt llara çıkıp orada sabit kalıyor. Şimdi cyberpunk2077 indiriyorum sırf denemek için onda da dikkat edeceğim %90 ın üzerinde kullanım oluyor mu diye.
R5 5600 ile 6800XT 1080P'de darbogaz yapar, normal cektigi watt degerleri.
darboğaz varsa peki 2k monitörle çözebilir miyim hocam bu olayı?

%90 a pek dikkat edemedim hocam arada sırada çıkıyor fakat onda da yine böyle tüketiyor. Fakat furmark a baktığımda da direkt %95 lerde kullanım varken 265 watt llara çıkıp orada sabit kalıyor. Şimdi cyberpunk2077 indiriyorum sırf denemek için onda da dikkat edeceğim %90 ın üzerinde kullanım oluyor mu diye.

darboğaz varsa peki 2k monitörle çözebilir miyim hocam bu olayı?
Evet, çözebilirsiniz.

Oyun oynarken cpu ve gpu kullanımını hwinfodan detaylı çekip atar mısın, darboğaz muhtemelen ama teyit edelim
Tamamdır hocam cyberpunk indirince öncesi ve sonrası diye detaylı çekip atacağım.

Oyun oynarken cpu ve gpu kullanımını hwinfodan detaylı çekip atar mısın, darboğaz muhtemelen ama teyit edelim
1712611678511.png

hocam oyuna girmeden önce böyle şimdi dying light 2 açacağım. Oyuna girdikten sonra da burayı mı ss atayım?

Bu da bir de işlemciyi de çekersen daha tatlı olur.

Oyun sırasında Alt Tab yaptıgında dahi kullanımlar gercegi yansıtmayacak, neden HWiNFO ile bilgi istediniz?

Tamamdır hocam Cyberpunk indirince öncesi ve sonrası diye detaylı çekip atacağım.

Eki Görüntüle 2163260

Hocam oyuna girmeden önce böyle şimdi Dying Light 2 açacağım. Oyuna girdikten sonra da burayı mı SS atayım?

Dostum anlık degerleri gormek istiyorsan MSI Afterburner indirip bakabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı