Ryzen 5 1600 Ekran Kart tavsiyesi

itsAtaken

Kilopat
Merhabalar arkadaşlar.

Malum fiyatların biraz düşmesiyle fırsattan istifade bir Ryzen 5 1600 aldım. Aslında iki sorum olacak, biri konu başlığından da anlayabileceğiniz gibi bu işlemciye bir ekran kartı önerisi. Overclock yapacağımı düşünmüyorum, en azından şimdiki anakartım (gigabyte a320m-s2h) buna el vermiyor. Belki ileride.

Ayrıca paketin üzerinde '12T' diye bir ibare mevcut, bu ibarenin ne anlama geldiğini bilmiyorum. Bu işlemcinin 14 nanometre mi yoksa revize edilmiş 12 nanometre versiyon mu olduğunu nasıl anlayabilirim ?

Teşekkür ederim.

OC'siz bunun üstünü pek kullanmanızı önermem. Vereceğiniz paraya değmez.
+
12T yani Thread olabilir sonuçta işlemci 6core 12thread. 12nm mi değil mi direk şöyle anlaşılıyor: İşlemci üzerindeki kodun sonu AF ile bitiyorsa %99.9 12nm'dir. Ayrıca sisteme takılı ve sistem kuruluysa zaten CPU-Z'den bakabilirsiniz.

NOT: Kutuyu açmadan kod görünebiliyor.

1581610944743.png

Merhabalar arkadaşlar.

Malum fiyatların biraz düşmesiyle fırsattan istifade bir Ryzen 5 1600 aldım. Aslında iki sorum olacak, biri konu başlığından da anlayabileceğiniz gibi bu işlemciye bir ekran kartı önerisi. Overclock yapacağımı düşünmüyorum, en azından şimdiki anakartım (gigabyte a320m-s2h) buna el vermiyor. Belki ileride.

Ayrıca paketin üzerinde '12T' diye bir ibare mevcut, bu ibarenin ne anlama geldiğini bilmiyorum. Bu işlemcinin 14 nanometre mi yoksa revize edilmiş 12 nanometre versiyon mu olduğunu nasıl anlayabilirim ?

Teşekkür ederim.
Cpu-Z programından bakabilirsiniz "nm" değerine. 6 Core 12 Thread bir işlemcidir. Rx570-Rx580 olabilir veya 1660 super gibi ekran kartları tercih edebilirisiniz.

1. Şuanlık GTX 1660 Super öneriyorum ancak bütçe belirtirseniz daha iyi olur.
2. ''12T'' işlemcinin 12 Thread olduğunu belirtiyor. 12nm olduğunu anlamanın ise 3 yolu var; kutunun barkod kodunda ''AF'' yazması, CPU-Z ile kontrol etmek veya kutu içerisinden Wraith Stealth çıkması işlemcinin 12nm olduğunu gösterir.

Bütçeye bağlı olarak GTX 1660 Super, RX590, RX 5700, RX 5600, RTX 2060. Kendim RX 590 ile kullanıyorum gayet memnunum.

Teşekkür ederim yorumlarınız için.

İşlemcimi CPU-Z programı ile kontrol ettim, 12 nanometrelik revize modeliymiş. Yurtiçi ve yurtdışı kaynaklarda bu versiyonun iyi bir overclock şansı olduğunu söylediklerini hatırlıyorum. Alacağım ekran kartını muhtemelen yazın yurtdışından alacağım. Ayrıca yanında da 450 bir anakart alıp buna overclock yaparım diye düşünüyorum.

O yüzden bu işlemcinin 'overclock' edilmiş haline önerebileceğiniz ekran kartları neler olabilir ? Bütçe fark etmez, en optimumunu aramaktayım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı