Ryzen 5 3600 overclock değerleri nasıl olmalı?

• Konuyu başlatan Lyc
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 16
  • Görüntüleme 370

Lyc

Hectopat
Daha fazla  
RAM
16
Anakart
b500m pro
Merhaba, Ryzen 5 3600 işlemcime 4200MHz 1.2 volt overclock attım. İnternette detaylı anlatan bir kanal bulamadığım için buraya konu açtım. 1.2volt altına inmem sağlıklı mı? 10dk Prime95 testi sonucu maksimum 79 derece. Soğutucum ID-Cooling SE-214-XTS, bu soğutucu 4200MHz 1.2volt için yeterli mi, ileride sorun yapar mı?

Voltaj güzel, hız da güzel, soğutucu da güzel ama sıcaklık bu etkenlere göre çok fazla. Kasa havalandırman iyi mi? Termal macun markası ne? Soğutucu tam olarak yerinde mi?

Hocam termal macun frost X25 soğutucu RAM'lerden dolayı düz takılmadığı için mecbur ters taktım kasanın önüne doğru üflüyor yani.

Termal macun iyi ama soğutucunun işlemciye sıkıca bastığından emin olun. Fanı da ne yapın ne edin olması gerektiği gibi takın.

Hocam RAM'lere değdiği için takılmıyor tek slot RAM kullanırsam düzgün takabiliyorum sadece.

1.2v de 79 derece yük testinde iyi bence o işlemci için. Oyun oynarken falan o sıcaklıklara ulaşacağını düşünmüyorum. OC konusuna gelirsek; ikimizde de aynı sistem olsun. Benim PC 1V de çalıştırırsa seninki de 1V çalıştırır diye bir kaide yok maalesef. Üretimsel olarak değişebiliyor. O yüzden deneye deneye voltaj düşürebilirsin.1.15'e al dene. Kapanırsa 18e al. Tekrar ede ede dene. Hatta verim alamazsan MHz'yi bile arttırabilirsin. PC kapanması için 85 90 arasına kadar izin veriyor OC testleri.

Sıkıntı olmaz, çöp silikonlu Ryzen 3300X'im 2 sene boyunca her yüke girdiğinde 1.41v'u görüyordu. Tabii sabit voltaj alacağı vakit bunun biraz düşük olması iyidir ama Ryzen'lar bazında konuşuyorsak bu işlemciler zaten yüksek voltajlarda uzun yıllar kullanılmasına olanak verecek şekilde üretilip tasarlanıyor.

1.25v ya da 1.3v da o işlemci fosil olana kadar (ki günümüzde bile sınırda bir model) ömrüne gözle görülür etki etmez.

Geri
Yukarı