Ryzen 5 3600 soğutma

Makaleler
3
Yer
Mersin
MSI MAG Vampiric 010M kasada bulunan Ryzen 5 3600'ün Afterburner'da maksimum 70 dereceye çıkmış olduğunu gördüm. Herhangi bir sıcaklık testi uygulamadım ama önceki işlemcim 1500X 50 derece bile görmemişken bunun 70 dereceye çıkması garip geldi. Kasada 2 önde, 1 egzoz fan takılı. Üst kısımda fan yeri yok fakat ızgara deliklerinden vidalayıp bir 18CM'lik fan tutturabilirim. Soğutucu Thermaltake Contac 29 kullanıyorum. Orijinal fanı eskidiği için başka bir fan takılı.

images (10).jpeg

Ttcontac29_base.jpg
Ttcontac29_top.jpg

Şu soğutucu ilgimi çekti

Bu soğutucuyu mu alsam yoksa mevcut soğutucuya düzgün 1-2 tane fan mı alsam bilemedim. Fan al derseniz ne tavsiye edersiniz?

Öndeki 2 fanınız içeri hava alıyor ve arkadaki egzoz fanınız dışarı hava tahliye ediyor değil mi?

1575842371192.png

Kasanız uygun, aşağıdaki soğutucuyu öneririm. Sessiz ve performanslı, F/P rakipsiz.

Öndeki 2 fanınız içeri hava alıyor ve arkadaki egzoz fanınız dışarı hava tahliye ediyor değil mi?

Eki Görüntüle 470754

Kasanız uygun, aşağıdaki soğutucuyu öneririm. Sessiz ve performanslı, F/P rakipsiz.

Gösterdiğim soğutucuyu oradan bir iade işlemi ile alabilirim. Ayrıca harcama yapmak istemiyorum.
Diğer yandan 276 Liraya ürün satıp 7.5 Liralık kargoyu alıcıya bırakmaları da komik olmuş.

Gösterdiğim soğutucuyu oradan bir iade işlemi ile alabilirim. Ayrıca harcama yapmak istemiyorum.
Diğer yandan 276 Liraya ürün satıp 7.5 Liralık kargoyu alıcıya bırakmaları da komik olmuş.
Tercih sizin. Beyaz rengi yakın dostumda var. Saatlerce denedik. OC ile 160W güç çeken X3470'i güle oynaya soğutuyor. (delidli şekilde 68'i geçmiyor)

MSI MAG Vampiric 010M kasada bulunan Ryzen 5 3600'ün Afterburner'da maksimum 70 dereceye çıkmış olduğunu gördüm. Herhangi bir sıcaklık testi uygulamadım ama önceki işlemcim 1500X 50 derece bile görmemişken bunun 70 dereceye çıkması garip geldi. Kasada 2 önde, 1 egzoz fan takılı. Üst kısımda fan yeri yok fakat ızgara deliklerinden vidalayıp bir 18CM'lik fan tutturabilirim. Soğutucu Thermaltake Contac 29 kullanıyorum. Orijinal fanı eskidiği için başka bir fan takılı.

Eki Görüntüle 470751
Eki Görüntüle 470749Eki Görüntüle 470750

Şu soğutucu ilgimi çekti

Bu soğutucuyu mu alsam yoksa mevcut soğutucuya düzgün 1-2 tane fan mı alsam bilemedim. Fan al derseniz ne tavsiye edersiniz?
üzerine biraz daha koyabilirseniz Noctua markasının ürünleri daha stabildir.

Kullandığınız soğutucu da gayet yeterli bir soğutucu ve önerdiğiniz Scythe marka soğutucu hali hazırda kullandığınız soğutucudan daha kötü. Arkadaşların önerdiği Arctic soğutucu da iyidir lakin sizin şuanda kullandığınız soğutucu ile hemen hemen aynı performansı verir. Tavsiyem kasadaki hava sirkülasyonunuzu gözden geçirin.

Eki Görüntüle 470751
Eki Görüntüle 470749Eki Görüntüle 470750

Şu soğutucu ilgimi çekti

Arkadaşım, aynı sorun bendede vardı. Yüksek sıcaklığın sebebi yüksek voltaj ve ani tek çekirdekli veya çift çekirdekli 4.2GHZ'ye turboboost. Benim 3400G için yaptığım uygulama:

Undervolt ve Sabit MHZ ayarı ve manuel fan kontrolü.
Öncelikle CPu voltajını 1.35'e ayarladım. Stabiliteye göre 1.3'e indirebilirsin. CPU MHZ'yi 3900 veya 4000'e ayarladım. Fan kontrolünü ise 65 dereceye kadar kadar %0, 65-75 arasını %60, 75 ve üstü için %100 olarak ayarladım.
Ayardan önce 50 dereceden ani 80 dereceye çıkan işlemcim şu an 50'den 58'e 65'e zıplıyor.
Duurmua göre 70'e de çıkıyor. ama çoğunlukla zıplama 65 derecenin altı olduğu için fan sesi SIFIR. sadece UPS'nin sesini duyuyorum. Oyunlarda ise 70-75 arası gidip geliyor. Max 78. Stabilite testinde 85i geçmedi.
Stock soğutucu değerleridir. Yani bence soğutucu almana gerek yok.

Oyun oynarken crash yiyordum bakayım sıcaklığa dedim. İşlemci 78 derece olmuş stok soğutucuyla.
Kasanın önünü açtım 56 dereceye düştü. O yüzden kasanın hava sirkülasyonunu kontrol et

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı