Rehber Ryzen 7 5800X Undervolt

RAM
Crucial Ballistix 8*2 16GB 3000Mhz CL15
Anakart
Asus TUF x570 Plus
AMD işlemciler genel olarak ısınmakta, bu yüzden kullanıcılar GHz başına binlerce lira verdikleri işlemcileri soğutmak için bir de üstüne bu ekonomide binlerce lirayı sıvı soğutuculara vermekte.

Daha öncesinde Ryzen 5 3600 kullanıyordum fabrika ayarlarında 70 derecelere varan sıcaklığını CPU Core Voltage 1.295 yaparak hem ısısını 15-20 derece arası azaltmış oldum hem de performanstan hiç kayıp yaşamadım.

Şimdi bugün elime geçen Ryzen 7 5800X işlemcimi önce Default ayarlarda biraz oyun oynadım, sıcaklığın açık kasa içinde 80 derecelere vardığını gördüm (bu kış ayında!). Tabii ki CPB kapatmak gibi bir delilik yapmadım yoksa ne diye bu işlemciyi alayım değil mi?
  • Hemen UEFI'ye geçip Advanced kısmına giriyoruz
  • Aşağıda AMD Overclocking kısmından (buradan girmeniz önemli) Precision Boost OverDrive'a giriyoruz
  • Karşısındaki sekmeden Advanced seçeneğine alıyoruz ve aşağıdaki değerleri giriyoruz:
    • PBO Limits: Manuel
    • PPT: 120
    • TDC: 75 (Performans kaybı yaşanıyorsa 85'e çıkartılabilir)
    • EDC: 130
  • Curve Optimizer: All Cores
  • All Core Curve Optimizer Sign: Negative
  • All Core Curve Optimizer Magnitude: 30 (10 ile 20 arası bir değer girilebilir 30 üst limittir performansa göre ayarlayabilirsiniz)
Diğer kısımlara dokunmuyoruz.
Buradan çıkıp AI Tweaker sekmesinden CPU Core Voltage'a girip 1.35 ile 1.26 arasındaki en optimum güç/performans dengesini bozmayacak değeri buluyoruz. Kendi bilgisayarımda 1.28 kullanıyorum, çekirdekler çok rahat %100 yüke 4.850 GHz'de çalışabiliyor.

Sonuç​

Cooler Master 240mm Master Liquid sıvı soğutucusuyla fabrika ayarlarında 80 derecede çalışan işlemci 65 dereceyi geçmez oldu.

Cyberpunk 2077 Benchmark değerleri:

20220223023816_1.jpg

20220223023852_1.jpg

20220223023924_1.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
AMD işlemciler genel olarak ısınmakta, bu yüzden kullanıcılar GHz başına binlerce lira verdikleri işlemcileri soğutmak için bir de üstüne bu ekonomide binlerce lirayı sıvı soğutuculara vermekte.

Daha öncesinde Ryzen 5 3600 kullanıyordum fabrika ayarlarında 70 derecelere varan sıcaklığını CPU Core voltage 1.295 yaparak hem ısısını 15-20 derece arası azaltmış oldum hem de performanstan hiç kayıp yaşamadım.

Şimdi bugün elime geçen Ryzen 7 5800X işlemcimi önce default ayarlarda biraz oyun oynadım, sıcaklığın açık kasa içinde 80 derecelere vardığını gördüm (bu kış ayında!). Tabii ki CPB kapatmak gibi bir delilik yapmadım yoksa ne diye bu işlemciyi alayım değil mi?
  • Hemen UEFI'ye geçip Advanced kısmına giriyoruz.
  • Aşağıda AMD overclocking kısmından (buradan girmeniz önemli) Precision Boost OverDrive'a giriyoruz.
  • Karşısındaki sekmeden Advanced seçeneğine alıyoruz ve aşağıdaki değerleri giriyoruz:
    • PBO limits: Manuel.
    • Ppt: 120.
    • Tdc: 75 (performans kaybı yaşanıyorsa 85'e çıkartılabilir)
    • Edc: 130.
  • Curve optimizer: All cores.
  • All Core curve optimizer sign: Negative.
  • All Core curve optimizer magnitude: 30 (10 ile 20 arası bir değer girilebilir 30 üst limittir performansa göre ayarlayabilirsiniz)
Buradan çıkıp AI tweaker sekmesinden CPU Core Voltage'a girip 1.35 ile 1.26 arasındaki en optimum güç/performans dengesini bozmayacak değeri buluyoruz. Kendi bilgisayarımda 1.28 kullanıyorum, çekirdekler çok rahat %100 yüke 4.850 GHz'de çalışabiliyor.

sonuç​

Cooler Master 240mm Master Liquid sıvı soğutucusuyla fabrika ayarlarında 80 derecede çalışan işlemci 65 dereceyi geçmez oldu.

Cyberpunk 2077 benchmark değerleri:

Eki Görüntüle 1313386

Eki Görüntüle 1313387

Eki Görüntüle 1313388

Selam. Ayarlar aynımı yoksa bir değişiklik oldu mu?

Daha öncesinde Ryzen 5 3600 kullanıyordum fabrika ayarlarında 70 derecelere varan sıcaklığını CPU Core voltage 1.295 yaparak hem ısısını 15-20 derece arası azaltmış oldum hem de performanstan hiç kayıp yaşamadım.

Şimdi bugün elime geçen Ryzen 7 5800X işlemcimi önce default ayarlarda biraz oyun oynadım, sıcaklığın açık kasa içinde 80 derecelere vardığını gördüm (bu kış ayında!). Tabii ki CPB kapatmak gibi bir delilik yapmadım yoksa ne diye bu işlemciyi alayım değil mi?
  • Hemen UEFI'ye geçip Advanced kısmına giriyoruz.
  • Aşağıda AMD overclocking kısmından (buradan girmeniz önemli) Precision Boost OverDrive'a giriyoruz.
    • PBO limits: Manuel.
    • Ppt: 120.
    • Tdc: 75 (performans kaybı yaşanıyorsa 85'e çıkartılabilir)
    • Edc: 130.
  • Curve optimizer: All cores.
  • All Core curve optimizer sign: Negative.
  • All Core curve optimizer magnitude: 30 (10 ile 20 arası bir değer girilebilir 30 üst limittir performansa göre ayarlayabilirsiniz)
Buradan çıkıp AI tweaker sekmesinden CPU Core Voltage'a girip 1.35 ile 1.26 arasındaki en optimum güç/performans dengesini bozmayacak değeri buluyoruz. Kendi bilgisayarımda 1.28 kullanıyorum, çekirdekler çok rahat %100 yüke 4.850 GHz'de çalışabiliyor.

sonuç​

Cyberpunk 2077 benchmark değerleri:

Eki Görüntüle 1313386

Eki Görüntüle 1313387

Eki Görüntüle 1313388

Merhaba,
Ben de aynı işlemciyi kullanıyorum sen bu ayarı yaptıktan sonra en ufak dosya açmanda saçma derecede yük biniyor mu? Eğer yoksa birebir ben de yapacağım. Çünkü ben bir dosya açıyorum hemen kendini yük altında sokuyor boşuna.

Merhaba,
Ben de aynı işlemciyi kullanıyorum sen bu ayarı yaptıktan sonra en ufak dosya açmanda saçma derecede yük biniyor mu? Eğer yoksa birebir ben de yapacağım. Çünkü ben bir dosya açıyorum hemen kendini yük altında sokuyor boşuna.
Hayır hiç yük bindiği olmuyor. Sadece oyun oynarken yük bindiği oluyor o da çok nadir.

Ekran kartı olarak RTX 2060 var bu ekran kartını gayet besliyor hiç FPS düşüşü yaşamadım.

Kardeşim senden ricam yapmış olduğun 2 ayar yerinin fotoğrafını çekebilir misin?

Ekran kartı olarak RTX 2060 var bu ekran kartını gayet besliyor hiç FPS düşüşü yaşamadım.

CPU Core voltage bir türlü değiştirmeme izin vermiyor neden acaba?
CPU 1.80V Voltage kısmından değiştirmiyor muyuz?

Son düzenleme:
Kardeşim senden ricam yapmış olduğun 2 ayar yerinin fotoğrafını çekebilir misin?
Anakarttan anakarta değişiklik gösterebilir, kendi sistem bileşenlerini yazıp konu açarsan yardımcı olurlar farklı bir model kullanıyorsan yanlış yönlendirmiş olurum.

asus b550 f gaming wifi modelinde bu ayarları kullanabılırmıyım?
Evet kullanılır.

Son düzenleme:
Reis bende de ROG 550e Gaming var o yüzden dedim. 1.28v yapamadım sadece.
Dediğim gibi anakarttan anakarta değişiklik gösterir, Asus anakartların arayüzleri çoğu zaman aynı ama izin verdikleri OC ayarları farklı olabiliyor. Bendeki x570 olduğundan daha kapsamlı OC ayarları mevcut. UEFI'den Advanced>AMD Overclocking menüsüne girip kolayca yapabiliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı