Rehber Ryzen 7 5800X Undervolt

RAM
Crucial Ballistix 8*2 16GB 3000Mhz CL15
Anakart
Asus TUF x570 Plus
AMD işlemciler genel olarak ısınmakta, bu yüzden kullanıcılar GHz başına binlerce lira verdikleri işlemcileri soğutmak için bir de üstüne bu ekonomide binlerce lirayı sıvı soğutuculara vermekte.

Daha öncesinde Ryzen 5 3600 kullanıyordum fabrika ayarlarında 70 derecelere varan sıcaklığını CPU Core Voltage 1.295 yaparak hem ısısını 15-20 derece arası azaltmış oldum hem de performanstan hiç kayıp yaşamadım.

Şimdi bugün elime geçen Ryzen 7 5800X işlemcimi önce Default ayarlarda biraz oyun oynadım, sıcaklığın açık kasa içinde 80 derecelere vardığını gördüm (bu kış ayında!). Tabii ki CPB kapatmak gibi bir delilik yapmadım yoksa ne diye bu işlemciyi alayım değil mi?
  • Hemen UEFI'ye geçip Advanced kısmına giriyoruz
  • Aşağıda AMD Overclocking kısmından (buradan girmeniz önemli) Precision Boost OverDrive'a giriyoruz
  • Karşısındaki sekmeden Advanced seçeneğine alıyoruz ve aşağıdaki değerleri giriyoruz:
    • PBO Limits: Manuel
    • PPT: 120
    • TDC: 75 (Performans kaybı yaşanıyorsa 85'e çıkartılabilir)
    • EDC: 130
  • Curve Optimizer: All Cores
  • All Core Curve Optimizer Sign: Negative
  • All Core Curve Optimizer Magnitude: 30 (10 ile 20 arası bir değer girilebilir 30 üst limittir performansa göre ayarlayabilirsiniz)
Diğer kısımlara dokunmuyoruz.
Buradan çıkıp AI Tweaker sekmesinden CPU Core Voltage'a girip 1.35 ile 1.26 arasındaki en optimum güç/performans dengesini bozmayacak değeri buluyoruz. Kendi bilgisayarımda 1.28 kullanıyorum, çekirdekler çok rahat %100 yüke 4.850 GHz'de çalışabiliyor.

Sonuç​

Cooler Master 240mm Master Liquid sıvı soğutucusuyla fabrika ayarlarında 80 derecede çalışan işlemci 65 dereceyi geçmez oldu.

Cyberpunk 2077 Benchmark değerleri:

20220223023816_1.jpg

20220223023852_1.jpg

20220223023924_1.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Dediğim gibi anakarttan anakarta değişiklik gösterir, Asus anakartların arayüzleri çoğu zaman aynı ama izin verdikleri OC ayarları farklı olabiliyor. Bendeki x570 olduğundan daha kapsamlı OC ayarları mevcut. UEFI'den Advanced>AMD Overclocking menüsüne girip kolayca yapabiliyorum.
Kanka kısacası şu videoda ki gibi mi?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kanka kısacası şu videoda ki gibi mi?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Evet buradan yardım alabilirsin fakat performans kaybı yaşamamak için dokunmaman gereken yerler var

PBO deneyen kişiler çok fazla. Şahsen ben MSI B450 Gaming Plus anakart, R7 5700X işlemci ve arctic freezer 34 esports duo soğutucuyla kullanıyorum. Override modundayım ve birkaç BIOS ayarında değişiklik yaptım. PBO da kapalı.
İşlemcimin Boost frekansı 4650MHz (tabi anlık olarak bu seviyeye sadece birkaç çekirdek çıkabiliyor)
Ben manuel ayarlarla 1.1875V ile ALL CORE sabit 4600MHz çalıştırabiliyorum LLC Mode 2 olarak.
Havalar biraz daha soğuyunca biraz daha OC yapacağım. Çünkü hiçbir oyunda işlemci %100 yüke girmiyor. Stres testlerinde 90 derece sınırım var. 90 dereceyi sadece bu testlerde görebiliriz. Oyunlarda işlemci en fazla %30-40 yüke giriyor. Yani farkı siz düşünün.

Şuanki haliyle tekli çekirdekte %1 kaybım var, çoklu çekirdekte %18-%20 arası bir kazancım var şuan.

PBO deneyen kişiler çok fazla. Şahsen ben MSI B450 Gaming Plus anakart, R7 5700X işlemci ve arctic freezer 34 esports duo soğutucuyla kullanıyorum. Override modundayım ve birkaç BIOS ayarında değişiklik yaptım. PBO da kapalı.
İşlemcimin Boost frekansı 4650MHz (tabi anlık olarak bu seviyeye sadece birkaç çekirdek çıkabiliyor)
Ben manuel ayarlarla 1.1875V ile ALL CORE sabit 4600MHz çalıştırabiliyorum LLC Mode 2 olarak.
Havalar biraz daha soğuyunca biraz daha OC yapacağım. Çünkü hiçbir oyunda işlemci %100 yüke girmiyor. Stres testlerinde 90 derece sınırım var. 90 dereceyi sadece bu testlerde görebiliriz. Oyunlarda işlemci en fazla %30-40 yüke giriyor. Yani farkı siz düşünün.

Şuanki haliyle tekli çekirdekte %1 kaybım var, çoklu çekirdekte %18-%20 arası bir kazancım var şuan.
Curve optimizer ile çoğu zaman crash alıyorum. Hangi ayarları kullanacağımı bir türlü bulamadım. Cinebench çoklu çekirdek testinde 15500'lü puanlara cikiyorum occt'de hata almiyorum ama oyuna girince crash yiyorum. Ryzen master ile zaten olmuyor. Bios'u kullanıyorum.

Curve optimizer ile çoğu zaman crash alıyorum. Hangi ayarları kullanacağımı bir türlü bulamadım. Cinebench çoklu çekirdek testinde 15500'lü puanlara cikiyorum occt'de hata almiyorum ama oyuna girince crash yiyorum. Ryzen master ile zaten olmuyor. Bios'u kullanıyorum.
Hocam en sağlıklı test Cinebench R23 testi 30 dakikalık olan. Onunla stabilite testi yapın. Ben OCCT de hata almadım. Emin olmak için R23 yapınca sistem reset atınca anladım.

Şuraya da bir el atsanız:

Şuraya da bir el atsanız:

Ben de 5800X kullanırken sizin ayarları kullanıyordum, şimdi gereksiz gelince 5600'e döndüm ve arkadaş gibi bana da bir ayar lazım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Curve Optimizer kısmında All Cores Negative girmek yerine Per Core Negative girip 0'dan 7'ye kadar olan kısımda tek çekirdekleri 14 ile 18. Çift çekirdekleri ise 20 ile 26 arası değerler girerseniz daha güzel bir sonuç alırsınız.

Ayrıca CPU Core Voltage kısmını elle girmek yerine kontrolü AMD Overclocking'e bırakın.

Yeni konular

Geri
Yukarı