Saçı terse yatırmak zararlı mı?

Kısacası eğer saç bakımınızı düzenli olarak yapıyorsanız herhangi bir sorun yaşamazsınız. Normalinden biraz daha dökülebilir ancak o kadar da fark edilecek cinsten değil. 10 yıldır saçımı sürekli farklı renkte boyayıp, farklı stilleri denedim şu anda hiçbir sorunum yok. Ancak virüs olayı yüzünden bakımını düzgün yapamadığım için maalesef saçımın gürlüğü biraz gitti diyebilirim, yani eğer düzenli bakım yapmaz iseniz saçınızın şekli vb. bozulabilir bunu unutmayın.

Ben saçıma fön bile çekmedim hiç. Jöle falan sürmedim, sprey sıkmadım.
Saça profesyonel bakım falan hiç yapamam çünkü anlamam...
Bakımdan kastınız nedir? Bakımlar nedir? Aşamaları nelerdir? Kaç maddeden oluşur hocam söyler misiniz yapmaya başliyim.

Jöle falan zaten önermem veya sprey hepsi saçın dökülmesinde rol oynar.
Profesyonel bakımda şart değil aslında, aldığınız şampuan ve saç kremi önemlidir.
Mesela isterseniz kendi kullandığım ürünleri atabilirim, yıllardır kullanıyorum ve çok memnunum.
Bir de şunu eklemek isterim, saçınızın ucunu haftada bir ufakta olsa kesin bu daha gür saç uçları demektir :)
Asyalıların bu kadar güzel saça sahip olma sebepleri de budur aslında :D

Yaklaşık 4 yıldır saçım bayağı bir uzun. Hep arkaya yatırıyordum doğal olarak. Bakım falanda öyle yapmıyordum yani, düz saçımı yıkıyordum duşta arada bir de yağ sürüyordum. İlk 3 yıl falan hiç dökülmüyordu fakat artık kellik geldi anlaşılan. Her sabah yastıktan saç topluyorum. Yani kısacası terse yatırdığın için saçın dökülür mü ? Hiç sanmıyorum. Zamanla dökülecek zaten, saçı çok sıkmadığın sürece terse yatırdığın için dökülmez.

Hocam ihtiyacınız yoksa zaten kullanmayın hiçbirini. Normal bir şekilde şampuan veya sabun ne kullanıyorsanız artık onunla yıkayın saçınızı yeter. Yıllardır ben bu şekilde yıkıyorum, herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Her saç dökülmesinden de korkulmasına gerek yok. Genetik tip dökülme olmadığı sürece sorun olacağını zannetmiyorum. Geçici olarak dökülür çıkar, eski formuna döner zaten saç. Hanı kel olmazsın öyle. Çok da ıvır zıvır kullanma saçına, önermiyorum.

Şampuan olarak bunu kullanıyorum, 5 dakika boyunca saçınızı ovalayıp yıkayabilirsiniz.
Daha sonrasında ise:
Hangisini seviyorsunuz bilmiyorum ancak İncir ve Zeytinyağı olanını kullanıyorum. Bunu sürüp 5-10 dakika bekleyin ve güzelce durulayın.
Saçınızı kurutmak için fön falan yapmayın, havlu ile güzelce temizleyin. Güneş var ise bir süre güneşte tutmanız da güzel olacaktır. Not: Tam durulamadan sakın bırakmayın, aksi halde belirli hastalıklara yol açabilir.

Mesela ben saçımı 3'e vurdurduktan sonra uzayınca ters yöne yatırmıştım. Bir sorun yaşamadım yine aynı şekilde. Öbür türlü denemedim hiç açıkçası.

Geri
Yukarı