Samsung S23 düşük pil süresi

tanil gozdemir

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Uzay ve Havacılık Mühendisliği Öğrencisi
Samsung S23'ün 6-7 saatlik bir pil ömrü olduğunu biliyorum ama benim S23'ün ekran açık kalma süresi en fazla 4 saatlerde oluyor. (telefonu 2 aydır kullanıyorum ve adaptif pil özelliği açık).

Dosya Ekleri

• Screenshot_20231107_144108_Device care.jpg
    Screenshot_20231107_144108_Device care.jpg
    49,5 KB · Görüntüleme: 287
  • Screenshot_20231108_113503_Device care.jpg
    Screenshot_20231108_113503_Device care.jpg
    40,6 KB · Görüntüleme: 221
Son düzenleyen: Moderatör:
Eski bir Samsung cihazı kullanıyorum. Android 10 var. Güncel cihazlarda bu pil tüketimini ölçen yazılım ne kadar iyi çalışıyor bilmiyorum. Ama bu yazılımın en çok pil sömüren 1-2 uygulamayı fark edemediğini belirtebilirim.

İlk olarak pil düşmanı Tiktok cihazınızda varsa kaldırmanızı veya arka planda çalışmasını engellemenizi öneririm. Benzer şekilde Meta'ya ait Instagram ve Facebook da aynı şekilde çok güç çekiyor. Bunlar zaten veri düşmanı yazılımlar. WhatsApp maalesef aktif kullanıldığından kapatamayacaksınız. Ama onun da alternatifine insanlar yönelse direkt cihazdan kaldırırım.

Kullanmadığınız uygulamaları kaldırın ve olabildiğince açık kaynak kodlu uygulamalara yönelin. Hem gizlilik hem de performans açısından. Mesela 2FA tarafında Aegis öneririm. Klavye tarafında AnySoftKeyboard önerebilirim.

Arayüz ve performans konusunda kötü olmasına rağmen Google Mesajlar'ı önerebilirim. Spam koruması açısından iyidir. Samsung'un kendi uygulamaları bu konuda aşırı vasatlar ve gelişmiyorlar. Mesela Google'un saat uygulaması yerine Basit Saat kullanıyorum. Samsung'un saat uygulamasında aynı anda 3-5 tane zamanlayıcı falan açılmıyor. Yani burada anlatmak istediğim, kullandığınız bir uygulamanın daha performanslı ve hafif versiyonu varsa ona yönelin.

Samsung tarayıcısı yerine mesela Via tarayıcısını öneririm.

Ayrıca Netflix, YouTube vb. akıllı indirme ayarlarını kapatmanızı öneririm. Netflix özellikle indirdiği video uzun süre izlenmezse, onu silip baştan bir şeyler yüklemeye çalışıyor.

Yine bilmemekle beraber güncel Android'de belirli uygulamaları seçerek uyku modu tarzı bir şey varsa açın. Atıyorum ekran kapatınca bu modu çalıştırın ve modda WhatsApp, arama gibi önemli şeyler açık olsun. Aynı şekilde uyurken de güç tasarrufu moduna alabilirsiniz.

Telefonların kronik sorunlarından bağımsız Android'de çok fazla izleyici barındıran ve sizden bilgi almaya çalışan uygulamardan uzak durmak cihazın ömrü için de önemli diyebilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Samsung S23'ün 6-7 saatlik bir pil ömrü olduğunu biliyorum ama benim S23'ün ekran açık kalma süresi en fazla 4 saatlerde oluyor. (telefonu 2 aydır kullanıyorum ve adaptif pil özelliği açık).

Hocam pil ayarlarından pil modunu düşük profil yap (hız anlamında bir şey değişmiyor) ve hızlı şarjı ve konum açıksa kapat çok daha iyi olacak. Bu arada sürekli mobil veri ile kullanırsanız ekran süresi çok düşüyor. İnternet taracıyıcıda olarak Opera öneririm, Samsung tarayıcı bence daha fazla pil tüketiyor.

İnternet taracıyıcıda olarak Opera öneririm, Samsung tarayıcı bence daha fazla pil tüketiyor.
Bir üstünüzdeki arkadaşın dediklerini göz önüne alacak olursak Opera bu konuda sınıfta kalıyor.

Screenshot_20231108-140238.jpg

Mesela açık kaynak kodlu olan Brave'de bu trackerlardan hiçbirisi yok.
Screenshot_20231108-140440.jpg

Elbette burada Brave vs Opera yapmıyorum fakat en basitinden Chromium tabanlı olan Brave, Opera'yı geçiyor. Hiç yoktan aralarında böyle bir fark var.

Ha en iyisini konuşacaksak, orada işler değişiyor işte.

Bir üstünüzdeki arkadaşın dediklerini göz önüne alacak olursak Opera bu konuda sınıfta kalıyor.

Eki Görüntüle 2007142

Mesela açık kaynak kodlu olan Brave'de bu trackerlardan hiçbirisi yok.
Eki Görüntüle 2007143

Elbette burada Brave vs Opera yapmıyorum fakat en basitinden Chromium tabanlı olan Brave, Opera'yı geçiyor. Hiç yoktan aralarında böyle bir fark var.

Ha en iyisini konuşacaksak, orada işler değişiyor işte.

Ben kendi deneyimimi paylaştım, Samsung internet ve Opera kullandım, Opera daha az şarj tüketti. Bu arada Brave için şuraya bir göz atın.

Ben kendi deneyimimi paylaştım, Samsung internet ve Opera kullandım, Opera daha az şarj tüketti.
Doğrudur, yalan demem. Zaten Brave vs Opera tartışması da yapmıyorum dediğim gibi.

Bu arada Brave için şuraya bir göz atın.
Bu haberden haberdarım ve boş bir haber.
İki VPN hizmeti kuruyor. Bu Brave ile gömülü gelen VPN özelliği ile alakalı bir durum. VPN ise ücretli. Ücretsiz versiyonu yok, etkinleştirmek için satın almanız gerekiyor. VPN'i satın alınca bu hizmetler etkinleşiyor.

Bu haberden sonra Brave bunun sonraki sürümlerde kaldıracağını ve düzelteceğini söylemiş.
Fakat hizmet olarak çalışır durumda yüklenmiyor. Burada tek olay kullanıcının haberi olmadan yüklemiş olması ki bu da sırf açık kaynak kodlu bir uygulama diye bu kadar tepki gördü. Ortadaki mevzu naz mevzusu yani. Çok da vahim veya patlak verilen bir mevzu yok. Uygulama zaten açık kaynak kodlu. Adamlar bunu bir nevi GitHub sayfalarında duyuruyorlar kodlarını paylaşarak. Çok da gizli bir şey değil yani.

Yeni konular

Geri
Yukarı