Samsung SSD'lerde TurboWrite Sonrası Hızlar

Nowitzer

Megapat
Makaleler
42
Merhabalar. Biliyorsunuz Samsung SSD'ler TurboWrite ile birlikte yüksek hızlara çıkabiliyor. Ancak TurboWrite sonrasında bu hız düşüyor. Bu konu hakkında bazı sorularım olacak.

1- TurboWrite teknolojisini sürekli açık tutmanın bir yolu yok mu?

2- Neden hızlar düşüyor?

3- Farklı SSD markalarında böyle bir hız düşüşü oluyor mu?

Her şeyin hız olmadığını çok iyi biliyorum. Samsung SSD'lerin kalitesini burada tartışmıyorum. Sadece merak ettiğim konular bulunuyor. Herkese teşekkürler şimdiden.

Son düzenleyen: Moderatör:
Turbo writetan kastınız sanırım Rapid mod. Bende acıktı önceden sonra kapatmak zorunda kaldım oyunlarda ve bazı programlarda saçmalamaya başladı sistem takılıyor kitleniyor ama mavi ekran tok bir süre sonra kendine geliyordu 16 RAM var sistem de ama bana pek stabil gelmedi.

@onrcmr Hayır hocam RAPID değil. TurboWrite teknolojisi, toplam kısmında yazan kadar veri işlendiğinde kapanıyormuş. Hızlar düşüyormuş. Tekrardan ne zaman açılıyor bilmiyorum.

IMG_20200601_161627.jpg

@onrcmr hayır hocam Rapid değil. Turbowrite teknolojisi, toplam kısmında yazan kadar veri işlendiğinde kapanıyormuş. Hızlar düşüyormuş. Tekrardan ne zaman açılıyor bilmiyorum.

Eki Görüntüle 579393

Öyle bir ayar bilmiyorum hocam Samsung SSD kullanan biri olarak bilen varsa yardımcı olur arayüzde Rapid mod TRIM ve op ayarından başka bir şey yok bende.

Öyle bir ayar bilmiyorum hocam Samsung SSD kullanan biri olarak bilen varsa yardımcı olur arayüzde Rapid mod TRIM ve op ayarından başka bir şey yok bende.
Ayar olarak değil, Turbo otomatik olarak aktif oluyor. Sadece bunu sürekli açık tutmanın yolu var mı onu öğrenmek istedim.

"İlk defa 840 EVO ile kullanıma sunulan bu teknoloji, SSD içerisinde yüksek performanslı bir SLC yazma önbelleği oluşturarak yazma hızını artırıyor. Uzun süreli bir yazma işlemi gerçekleştiğinde de işlem TurboWrite dışına çıkıp normal hıza geçiş yapıyor. Bugüne kadar birçok işlem için, kullanılan SLC yazma önbelleği yeterli oluyordu. Fakat zamanla bu alan günümüz ihtiyaçlarına cevap verememeye başladı. Samsung’un buradaki çözümü 2016 yılında 960 EVO ile gelen akıllı TurboWrite teknolojisi olmuştu. 860 EVO ile birlikte bu teknoloji SATA SSD’lere getiriliyor. Akıllı TurboWrite kullanıcı iş yükünü otomatik olarak tespit edip buna uygun SLC önbelleğini oluşturuyor.
Örneğin 250 GB model ile kullanıcı verisi 3 GB altında ise daha önceden ayrılmış alan kullanılıyor. Lakin 3 GB üstünde bir veri yazılmak istenirse 860 EVO burada 9 GB daha ek SLC önbelleği oluşturarak toplam alanı 12 GB’a çıkarabiliyor.
Burada tabii ki bu alan, SSD’de yeterli boş alan varsa ayrılabiliyor. Örneğin 250 GB modelde 27 GB boş alan olması gerekiyor. Aksi takdirde akıllı TurboWrite devreye girmiyor."

Alıntıdır: Samsung 860 EVO SATA SSD İncelemesi - Technopat

Yeni konular

Geri
Yukarı