Satranç oynayan Rus yapımı robot parmak kırdı

Mert Can Urcan

Megapat
Daha fazla  
Meslek
Endustri Urunleri Tasarimi / Stratejik Tasarim
Bu hafta, Rusya Moskova'da düzenlenen bir satranç turnuvasında denenen robot, 7 yaşındaki rakibinin parmağını kırdı.

Olay sırasında birden fazla rakiple oynayan robot, hamlesini gerçekleştirdikten hemen sonra oynayan rakibinin hamle yapılan kareye taşını koyarken algılayıcılarının oyuncunun parmağını oyun taşı olarak algılamasından ötürü yaptığı hareketi gerçekleştiremediğine karar vermiş ve hamleyi tekrar yapmak için hareket etmiş. Çocuğun parmağını yakalamasıyla beraber verdiği tepkiyle robotu durdurmuş da olsalar, parmağı kırılmış durumda.

Satranç severler bilirler, bu tür turnuvalarda saatli ve hızlı oyunlar oynanır, bu videoda görüldüğü üzere robot, yaptığı hamleden diğerine geçerken çocuk kendi hamlesini yapıyor.

Satranç severlerin merak edebileceği üzere; oyun yarıda kesildiği için maçın galibi belirlenemedi. Ancak robot bir parmak önde görünüyor.

Buradan çıkan sonuç, Tesla'nın Otopilotu'nun düşük risk analizlerinin, çarpışmalardan saniyeler önce sürücülerin insani refleksiyle direksiyon kavrayamasından dolayı kapanan yapay zeka durumuna benziyor.

Henüz Asimov'un 3+1 Robotik yasalarına uygun kodlamalar geliştirmekte sayılmayız ancak video burada.

Bu robot, neden parmak kıracak kadar bir güçte ki? Onu anlayamadım. Yani sonuçta sadece tek işlevi satranç taşlarını kaldırıp indirmek değil mi?

Tesla deyince aklıma geldi, sabah ben de onunla ilgili bir şey görmüştüm.
Bir risk anında, Tesla otopilotu toplu bir şekilde gezen yayalara mı çarpar yoksa şoförü mü feda eder? Bu soru bunları da beraberinde getiriyor:
Yaşlıyı mı ezer, çocuğu mu, hamileyi mi falan filan.

Niye bunun için özel robot yapıyorlar ki. Mesela ben telefonumu açıp yapay zekayla oynayabiliyorum ayrıca parmağımı kırma riskim de benim ne kadar aptal olduğuma bağlı kalıyor.

Bu robot, neden parmak kıracak kadar bir güçte ki? Onu anlayamadım. Yani sonuçta sadece tek işlevi satranç taşlarını kaldırıp indirmek değil mi?

Bir risk anında, Tesla otopilotu toplu bir şekilde gezen yayalara mı çarpar yoksa şoförü mü feda eder? Bu soru bunları da beraberinde getiriyor:
Yayalara çarpma seçeneği daha makul o kadar para ödüyorsun canını emanet edebil.

Akşama Show haber:
Cani robot savunmasız çocuğu...
Akşama A Haber:
Putin'in bilek büken robotu... evet şimdi sıradaki haberimiz, en süper ülke bizim ülke.

Robotun basınç algılama yetenekleri sınırlı programlanmış olabilir, tahta/pastik malzemenin sertliğine uygun bir basınç değeri girdikten sonra ortalama bir çap vermişlerdir. Parmağı daha ufaksa kod o çapa uygulayacağı basıncı daha küçük çapa uygulamış olabilir.

Tesla konusundan çok önce düşünülen bir olay o. Asimov ismini o yüzden verdim, merak edip araştıran olur belki. Robot kanunları ve daha nicelerinin fikir babası diyebilirim.

Yapıldığı maddeden kaynaklı çocuğun kemiğini kırmıştır muhtemelen.
Konu sahi arkadaş video bulamamış galiba robot çocuğun eline resmen bastırıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı