Sistem Nasıl Toplanmalı?

samsunlu

Kilopat
Yer
BİLECİK/MERKEZ
Daha fazla  
Meslek
İnşaat Mühendisliği
Bu arada hayali konu deyip de kapanmaması için burada açıyorum konuyu. Fikir alışverişi ve sohbet için.

Arkadaşlar konularıma filan bakarsanız sistem toplama konusu olduğunu filan görürsünüz ama nasip olup da toplayamadım. Geçen sene üniversitede istediğim yer tutmayınca tekrar hazırlandım dershane filan sistem parası dershaneye gitti ve YGS gayet iyi sonuç aldım. Tabii ki LYS için çalışmaya devam orası ayrı :)

Şimdi konuya gelecek olursak efsane bir bilgisayar tutkunuyum diyebilirim. Oyun oynamayı da çok severim ama mevcut laptop ile pek mümkün değil. Mesela Steam üzerinde severek aldığım onlarca oyunda sadece 1-2 tanesini oynayabiliyorum.

Aklımda uzun sürede sağlam bir sistem toplamak var. Sizce doğru mu?
Hayatımı planlı yaşamayı severim 1-2 hatta 4-5 yıllık planlar yaparım ve o planlar olmasa da onlara yakın şeylerin olması için çabalarım. Bilgisayar serüveni içinde Allah nasip ederde bu sene gidersem Mimarlık ya da İnşaat Mühendisliğine üniversite hayatım boyunca işimi görecek bir laptop alıp geri kalan parayla da masaüstü parçalarını almaya başlamak istiyorum. Sıkıntı şu ki parça parça almak mı mantıklı yoksa paraya biriktirip birden almak mı?

PC ile ilgili aklımda üniversite boyunca sistemi toplamak ve üniversite bitince en üst seviyeye çıkartıp Custom Soğutma yapmak var. Aklımda custom soğutma hakkında her şey hazır çizimler, parçaların listesi sadece değişecek olan sistem olur büyük ihtimalle. Sistemi de parça parça alayım derken teknolojiden de geri kalmamak için ilk olarak SSD, HDD, Kasa, PSU, Monitör gibi şeyleri önce alıp en sona işlemci, anakart filan bırakmak var aklımda. Sistemi parça parça toplamak benim için sıkıntı olmayacaktır eğer şuan ki oturduğum yerde üniversite okursam günlük 70-90 TL arası gelirim garanti var. Tabi çalıştığım günlerde bu. Eğer farklı bir şehirde okursam da yazları çalışarak ortalama 10.000 TL biriktiriyorum 3-3,5 ayda. Sizce parça parça mı alayım hepsini birden mi? Hepsini birden alırsam en fazla 8-9 bin TL'ye kadar bir sistem toplayabilirim ama parça parça 1-2 yıl içinde alırsam sınırı olmaz?

Bu arada aklımdaki Custom Soğutma çizimleri uzun süredir araştırıyorum. Videoları filan çok yardımı oldu @er36po :).
IMG_20170331_213259-min (1).jpg
IMG_20170331_213333-min (1).jpg
20170331_214635-min.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk olarak SSD, HDD gibi parçaları alabilirsiniz evet. Ama işlemci, ekran kartı ve anakartını sistemin toplanmasının bitmesine doğru birden almak mantıklı olacaktır. 1 yıl içinde topluyorum deseydiniz, şimdi al depolamayı kasayı kalanını da sonra alırsınız derdim ancak bu uzun süreli bir plan ise işler biraz değişiyor.

Intel 1151 platformunu AMD'de AM4 platformunu geliştirmeye devam ediyorlar ve biz sürekli aynı platformda yeni işlemciler göreceğiz. Intel tarafında bunu önermem ama AM4 anakartını da şimdi alabilirsiniz gibi. Yalnız ileride ne eklenir bilinmez. Öyle bir zamandayız ki kullanığımız çoğu şeyin performans olarak sınırınıa ulaştık. SSD'lerde SATA'nın sınırlarındayız, M.2'lere geçtik mesela. O yüzden ben 2 sene sorna toplayacağım bir bilgisayara şimdiden yatırım yapmazdım eğer toplayacağım bilgisayar üst sınıf olacaksa.

Bence sevdiğiniz kasayı, RAM'i HDD'yi şimdi alın. SSD'yi bunlardan sonraya saklayın. Monitör içinde biraz erken çünkü 4k'da Hz yükseltip duruyoruz, pahalı zamanları, bir kaç aya en fazla 1 yıla 4k'yı da ucuzlatıp 8k'ya hücum edeceğimizi düşünüyorum. O da 30 Hz çıkacaktır ilk önce tabii ama her şey sırasıyla. :) SSD'den sonra Monitör alınır. (2k almak belki biraz daha mantıklı olabilir o zaman şimdi de alınabilir.)

Yani anlayacağınız paranızı kenara koymaki bankaya yatırmak ya da? Şu an için mantıklı olanı bence. Hepsini tek seferde almak en pahalı ama en iyi sonuç veren yöntem bence hem de yeni ve çok daha iyi ürünler 1 yıl kadar uzağımızdayken.

Parça parça satın almak yerine elinize geçen, biriktirebileceğiniz parayla dolar satın alıp kenarda onu biriktirmek daha mantıklı olur. Bu sayede satın alacağınız tarihte en güncel parçaları alabilirsiniz, hemen hemen tüm parçalar dolar veya euro ile ithal edildiği için de paranız değer kaybetmemiş olur.

@My Man! dediğiniz gibi işlemci ve soket açısında ne olacağı belli olmuyor o yüzden onlar en sona kalacak zaten. Ama aklımda da şöyle bir şey var mesela 6950x şuan ortalama 7000tl ama bu işlemci bunda 1 yıl sonra yada şöyle söyleyeyim yeni nesli geldiği zaman çok daha ucuz olacak ama performansından bir şey kaybetmemiş olacak. Bu yüzden işlemciyi kafamda belirleyip ucuzladığı zaman alsam mı diyorum?
Aslında biraz düşününce SSD konusunda da haklısınız :). Sonraya bırakmak daha mantıklı.

@Pablo Vader dolara çevirme konusu hiç aklıma gelmemişti. Kesinlikle yapacağım galiba :).

Teknolojiye hiç belli olmuyor. Mesela bir arkadaşım o kadar para verip 980 aldı aradan 1 ay geçmedi direkt 10 serisi çıktı ve 1060, 980 performansı veriyor. :) Yani şimdi o işlemci en iyisi olabilir sen de alabilirsin ama İntel veya AMD bir işlemci çıkartır pişman olursunuz. :) Örneğin İ7 6900K 4000TL bandında iken 1800x aynı performansı 2300, 2400 TL gibi bir fiyata sundu. Bence İntel rekabet için uygun fiyatlı performanslı işlemciler çıkaracak o ayrı mesela ama sonuç olarak teknolojide ne olacağı belli olmuyor. En mantıklısı arkadaşların da söylediği gibi paranı dolar yapıp bankaya koymak. Paranı biriktirince o zaman ki duruma göre en güçlü ve en güncel sistemi toplamış olursun.

Dengeli ve güçlü sistem topladığın sürece pek bir sıkıntı olmaz ama illa bir yerden patlak verebiliyor sonra onla uğraşıyorsun adamı çok yoruyor.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı