Sistem Nasıl Toplanmalı?

@My Man! dediğiniz gibi işlemci ve soket açısında ne olacağı belli olmuyor o yüzden onlar en sona kalacak zaten. Ama aklımda da şöyle bir şey var mesela 6950x şuan ortalama 7000tl ama bu işlemci bunda 1 yıl sonra yada şöyle söyleyeyim yeni nesli geldiği zaman çok daha ucuz olacak ama performansından bir şey kaybetmemiş olacak. Bu yüzden işlemciyi kafamda belirleyip ucuzladığı zaman alsam mı diyorum?
Aslında biraz düşününce SSD konusunda da haklısınız :). Sonraya bırakmak daha mantıklı.

@Pablo Vader dolara çevirme konusu hiç aklıma gelmemişti. Kesinlikle yapacağım galiba :).
Bahsettiğiniz işlemcinin 59XX serisine hala daha el değmiyor. Maalesef ucuzlamıyor. Ama 1800x bundan bir kaç sonra hala 1800x olacak, Intel'in x99'ları ile yarışmış bir işlemci 1-2 yıla eskimez. Intel'in 2. nesilinden bu yana %5-%10 performans arttırdığını ve şimdi bile 2xxx serisi çok iyi işlemciler olduğunu düşünürsek özellikle. Ben yine de toptan almanız tarafındayım, parayı harcarım diyorsanız altın hesabı açın, dolar hesabı açın orada biriksin.

O zaman şöyle bir yol izleyeceğim sanırım elimdeki laptop ile sonuna kadar gidip işi bittinğinde bir laptop alabilirim. Ama para birikmiş ve yetecek kadar olursa direk masaüstü sisteme geçeceğim. O zamana kadar zamanla kasa hdd gibi fazla değişmeyecek değişse de pek bir şey fark etmeyecek bileşenleri alıp geri kalan parayı dövize yatıracağım.

@Pablo Vader nin de dediği gibi 1-2yıl sonra toparlanacak bilgisayar için en mantıklı seçim olur. Şu anda dolar 3.60 seyirlerinde. 2sene sonra atıyorum dolar 5tl oldu ama bir kaybın gene yok. Sistem hala aynı fiyatında dolar olarak. TL olarak ise çok değişkenlik gösterir uzun vadede.

@samsunlu
Bence HDD ve Kasa da almayın. Özellikle HDD/SSD tarafında sürekli kapasiteler artıyor, yeni ve daha yüksek performanslı ürünler çıkıyor. Kasa tarafında ise garanti süresinin sona ermesini gerektirecek bir yatırım yapmanıza hiç gerek yok. Yine tekrar ediyorum, döviz alın nakit paranız olsun. En mantıklı şekilde sistem toplama yöntemi nakit paraya sahip olmak.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı