Sistemi aralıksız çalıştırmak

Bahsi geçen sistem konu açıldığı tarihten beri aralıksız çalışmakta ve ara ara oyun oynanmakta. Henüz hiçbir sorunla karşılaşmadım 1 hafta olduğunda gelişmeleri tekrar bildiririm.

Açıkçası sistemin sürekli açık kalması doğal olarak malzeme ömrünü kısaltan bir etkendir. Malzeme kalitesiyle doğrudan ilgilidir. Bilgisayar parçaları tabi ki aynı fakat farklı malzeler kullanılarak üretiliyorlar kimi yerde. Apple ve Sony gibi markaların dayanıklılıkları bundan dolayıdır. İşlemcisi, RAM'i, ekran kartı, aynı olan bilgisayarların farklı ömürlere sahip olduğunu görüyoruz. Bunun sebebi daha kaliteli malzemeye sahip parçalar kullanılması oluyor. Mesela Workstation bilgisayarlar genellikle ortalama seviye üzerinde malzeme kalitesine sahip parçalardan üretilir çünkü yeri geliyor 1 ay boyunca ANSYS'te analiz yaparken açık kalması gerekiyor bilgisayarın. Mesh atmak 3 günü buluyor vs. Bunun yanında bilgisayar hiç çalışmadan dursa bile 2 sene sonra bir ölçüde eskimiş olacak doğal olarak, tabiki 2 sene boyunca aşırı yüklenerek çalıştırılmış bilgisayar kadar kesinlikle değil. Bu sebeple naçizane tavsiyem, imkanınız varsa bilgisayarı da 2 günde 1 de olsa bir süre kapalı konumda dinlendirmek iyi olur.

Fiber farkı :D 3 Saatte indirdim. @VU7 size katılıyorum haklısınız. Eğer normal bir bilgisayar olursa dinlendirilmesi gerekir ama sunucu bilgisayarı olursa bileşenler ona göre üretiliyor.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı