Sizce gelecekte depremlerin olması engellenebilecek mi?

Sizce gelecekte depremlerin olması engellenebilecek mi?

• Evet

Oy: 5 9,1%
  • Hayır

Oy: 50 90,9%

• Oy verenlerin toplamı
    55
Belki önceden anlayabiliriz belki de kontrollü şekilde gerçekleşmesi için biriken enerjiyi dağıtmayı veya tek seferde değil de yavaş yavaş bırakmayı başarabiliriz ama engelleyebileceğimizi sanmıyorum. Levhaların hareket etmesini durdurmamız gerekir engelleyebilmek için.

Engellememiz imkansız, ancak önceden bilip ona göre birçok önlem alabiliriz. En azından şiddeti olabildiğince azaltırız, doğal hiçbir afeti engelleyemeyiz. Tabii bundan 100 yıl sonra durdurulabilir, ki o zaman bu dünyada yaşam olacak mı orası da muamma.

Deprem oldurmez bina öldürür arkadaşlar. Doğanın kanunlarını engellemek yerine usulce onlem almak daha basit ve olmasi gerekendir.

Bir Amerika ülkesinde deprem 1 dakika önce belirlenip herkese haber veriliyordu, adıni unuttum simdi.

Engellenmez. Ama izolatörler va. ile etkisi ve şiddeti azaltılabilir. Bir yerde görmüştüm izolatör olan yerde 7,3' lük sarsıntı ~3,0 şiddetinde hissediliyormuş. Veya kentsel dönüşüm. Bu konuda çok korkuyorum. Muhtemelen kentsel dönüşüm hızlanabilir ve yeni binalarda sismik izolatör olucaktır.

Fay hattındaki enerjiyi 3.0 gibi minik depremlerle boşaltabilirlerse büyük deprem engellenir/şiddeti düşürülür diye düşünüyorum. Fay hattı harici büyük deprem oluyor mu orasını bilmiyorum.

Geri
Yukarı