Starfield vs Baldur's Gate 3

Önceki oyunların neyi varmış? Fallout New Vegas, Skyrim, oblivion, morrowind, hepsi çıktıkları sene GOTY aldı metacritic puanları da ortada tam olarak neyin fanboyluğunu yapıyorsun?

Ya fanboyluk yapmıyorum nereden çıkarıyorsunuz siz ya? Ayrıca git bir buglarına bak Bethesda'nın, en buglu oyun yapım şirketi, en laglılarındanda biri.

Ya fanboyluk yapmıyorum nereden çıkarıyorsunuz siz ya? Ayrıca git bir buglarına bak Bethesda'nın, en buglu oyun yapım şirketi, en laglılarındanda biri.
Oyunlar teknik konulardan ibaret herhalde, teknik açıdan bir ürün sıkıntılı olduğu zaman (ki bu sıkıntı sadece basit grafik glitchleri genelde) koca oyunu çöpe atmamız gerekiyor sanırım. Rol yapma derinliği ve mekanikleri, karakter geliştirme özgürlüğü, kaliteli yan görev dizileri vs. bunların hiçbir önemi kalmıyor galiba bir oyun buglı olunca.

Bu bakış açısını doğru bulmuyorum, içerisinde bug barındırmayan oyun yok Baldur's Gate 3 için çıkan son güncellemenin notlarına bakmanızı tavsiye ederim, bir ton bugfixing barındırıyor güncelleme. Üstelik bu oyunun çıkışından sonraki 3.hotfix güncellemesi. Oyunu gömmek için söylemiyorum her oyunda bu tarz sıkıntıların olduğunu ve olmasının kaçınılmaz olduğunu söylüyorum sadece.

Oyunlar teknik konulardan ibaret herhalde, teknik açıdan bir ürün sıkıntılı olduğu zaman (ki bu sıkıntı sadece basit grafik glitchleri genelde) koca oyunu çöpe atmamız gerekiyor sanırım. Rol yapma derinliği ve mekanikleri, karakter geliştirme özgürlüğü, kaliteli yan görev dizileri vs. bunların hiçbir önemi kalmıyor galiba bir oyun buglı olunca.

Bu bakış açısını doğru bulmuyorum, içerisinde bug barındırmayan oyun yok Baldur's Gate 3 için çıkan son güncellemenin notlarına bakmanızı tavsiye ederim, bir ton bugfixing barındırıyor güncelleme. Üstelik bu oyunun çıkışından sonraki 3.hotfix güncellemesi. Oyunu gömmek için söylemiyorum her oyunda bu tarz sıkıntıların olduğunu ve olmasının kaçınılmaz olduğunu söylüyorum sadece.
Cyberpunk 2077ye binlerce bela okudular ne anlatıyosun?

Oyun böyle çıkarsa 1 sene kimse almaz bu oyunu, ha ben kötü birşeyde demedim aslında, iyiyse alırım ama sanmıyorum dedim yani.

Cyberpunk 2077ye binlerce bela okudular ne anlatıyosun?

Oyun böyle çıkarsa 1 sene kimse almaz bu oyunu, ha ben kötü bir şey de demedim aslında, iyiyse alırım ama sanmıyorum dedim yani.
Cyberpunk 2077'ye bela okumaları da normal değildi ki zaten, o belaların çoğu da oyun vaat ettiklerini gerçekleştiremediği için oldu bugları çok olduğu için değil, buglar işin esprisiydi sadece. İnsanlar derin bir rol yapma deneyimi beklerken oyun basit bir aksiyon & macera oyunundan hallice çıkmıştı o yüzden tepki aldı.

Bethesda vaat ettiklerini yapabilirse gerekirse teknik açıdan en rezil oyun olsun yine en çok satan oyunlardan biri olur. Skyrim örneğine bakabilirsin, teknik açıdan Cyberpunk 2077'den daha bozuk bir ürün Skyrim ama kimse hakkında tek bir kötü laf söylemez, oyunun kendisi çok iyi çünkü bugları olsa kaç yazar :D

Starfield çıkmadığından pek bir şey diyemeceğim. Sadece Fallout tadında bir oynanışı olacaksa, insanlar BG3'den sonra çok da keyif almayacaklardır. Özellikle insanlar orta çağ veya fantastik evrenleri, uzay evrenlerine göre çok daha fazla seviyor. Uzay evrenleri hatta aşırı küçük bir kitleye hitap ediyor dersem hatalı olmaz.

Mesela Elder Scrolls ve Fallout karşılaştırırsan ES dandik trailerı bile insanların tüylerini diken diken ediyor.

Ama bu virüs döneminden sonra oyun tüketimlerinde garip bir değişim var. İnsanlar eskiye göre hikaye odaklı GoW, The Last of US gibi oyunları tüketip geçmek yerine, bu tarz vakit ayırmaları gereken oynanışları daha detaylı BG3 gibi oyunlara da vakit ayırıyorlar. Bu yüzden Starfield, uzay temasına rağmen Bethesda'nın en iyi çıkış yapan oyunu olacak diye düşünüyorum.

Umarım Larian'ı biri almaz veya satmazlar. Böyle AAA firmaların ve oyun çıkmadan saçmalayan geliştiricilerinin biraz şaşırıp kalmaları gerekiyor.

Çıkmamış oyuna yorum yapmak doğru olmaz. Fakat RPG bakımından Starfield, Baldur's Gate'in yanına bile yaklaşamayacaktır. Baldur's çıtayı çok yükseklere çıkardı. O ayarda RPG beklemek zor. Starfield oynanış bakımından daha ön planda olacaktır. Ama yine de Baldur's un topladığı puanları toplayamaz. Zelda'yı bile geçti. Ve bence GOTY alması gerekiyor. Bunun en büyük sebebi, benim gibi sıra taban türü sevmeyenlere de kendini sevdirtmesi.

Yeni konular

Geri
Yukarı