Switch, Router, Hub Ne İçin Kullanılır ?

AhmetKartal

Hectopat
Daha fazla  
ADSL Modem veya Wifi gibi aletlerle birlikte bunların neden kullanıldığını sadece modem ve wifi'in yetmeceği ne gibi durumlar olabileceğini, bu cihazların ne işe yaradığını kısaca özetleyebilir misiniz? (Mesela evdeki ADSL Modem ve Wifi ile birlikte şu ihtiyaçtan dolayı switch kullanılır gibi).

Son düzenleyen: Moderatör:
Switch 'ler etherneti dağıtmak için kullanılan cihazlardır. 2 portludan 48 portluya kadar seçenekleri mevcut. İşyerleri veya büyük ofis şirketlerde VLAN yapıları oluşturmaya yarayan switchler yada ev kullanımı için normal ethernet çoğaltıcı switchler bulunmakta. Router'lar (access point) Wifi menzili arttırmaya yarayan cihazlardır. Asıl modeme bağlanılan routerlar farklı farklı konumlara konularak wifi sinyalini arttırır.

Evde LAN kablosu kullanan yoksa fazla ve Wifi bazı odalarda az çekiyorsa bir router alıp az sinyal aldığın yere takıp sinyal gücünü arttırabilirsin. Atıyorum evde 10 kişisiniz herkes ethernet kablosu ile bağlanıyorsa 10 lu bir switch alıp modeme takıp kullanabilirsin.

Kardeşim çok sağol router kısmını anladım.Bir sorum daha var.Switch için en son verdiğin örnekte anladığım kadarıyla bize faydası herkes ethernet kablosu ile bağlanacaksa Modemde yeterli port olmadığından switch kullanılıp herkese bağlantı sağlanıyor ve bu sorun çözülüyor gibi anladım doğru mudur ?

Kardeşim çok sağol router kısmını anladım.Bir sorum daha var.Switch için en son verdiğin örnekte anladığım kadarıyla bize faydası herkes ethernet kablosu ile bağlanacaksa Modemde yeterli port olmadığından switch kullanılıp herkese bağlantı sağlanıyor ve bu sorun çözülüyor gibi anladım doğru mudur ?

Aynen doğrudur.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı