Technopat Sosyal'in 3 Yıldaki Değişimi

Wheeler Man

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Free World
Technopat Sosyal'i uzun zamandır (3 yıldır) verimli şekilde kullanmadım. Hep insanlara yardımcı olmak isterken beni soğutan davranışlarla karşılaşıyorum. Forum büyüdükçe illa kalitede bir azalma görülecekti ancak bundan sadece ben mi bu kadar rahatsız durumdayım? Net ve eğitici içerikler paylaşmak yerine herkesin EGO tatmini yaptığı bir ortama dönüştüğünü hissediyorum.

Daha birkaç gündür buradayım ama beni yardımdan soğutan bazı hadiseler gördüm. Yanlış anlaşılma olmasın. Bu konuyu moderasyonu küçük düşürmek, yetersiz görmek veya haksızlıklar çözülsün amacıyla açmadım. Amacım o olsa raporlama yapardım.

Karşılaştıklarıma birkaç örnek vermek gerekirse:
  • Bir konuda, 20-30 adet, sorunun çözümü içermeyen mesaj yazılmıştı ve ben çözümü yazdım. Çözümü bilmeyen, sorunu çözemeyip arkadaşa o şekilde kullanmasını söyleyen arkadaş mesajıma "beğenmedim" ifadesi bıraktı.
  • Bir başka konuda, Sandisk ve Kingston makaları çok kötüler, çabuk bozuluyorlar diyen birisi bu mesajı raporladığımda mesajda "yanlış bilgilendirme" bulunmadığından raporum reddedildi. Bu bilgi doğruysa ben neden öner! yapıyorum ki dedim...
  • En tuhafıma giden ise bugün "YouTube Vanced yerine ne kullanıyorsunuz?" isimli konuda ReVanced ve LibreTube uygulamalarını kullandığımı belirtip, açık kaynak kodlarına ait "GitHub" ve "F-Droid" bağlantılarını paylaştığım için mesajım kaldırılmış. Benzeri konularda yasadışı APK sitelerine bağlantıları korunurken açık kaynak paylaşımlar kaldırılmaya başlamış.
Daha öncesinde de benzeri olaylar yüzünden insanlara yardım etme hevesimi başka forumlarda harcamaya başlamıştım. Buraya tekrardan dönüp insanlara yardım etmek, insanlardan yardım almak istemiştim. Ama bu isteğim bana yine sonuçsuz gibi gelmeye başladı.

Not: Moderasyon konuyu incelediğinde bu yazdıklarımı araştırıp yanlış varsa çözüp beni tatmin etmeye çalışabilir. Bu konuyu açmakta amacım o değil. "Benimle aynı hissi yaşayan insanlar var mı?" sorusuna cevap aramak için ve bu hissi yenmek konusunda başkalarının tavsiyelerini almak için bu konuyu açtım. Çünkü bu olaylar forum büyüdüğü için yaşanmaya mecbur. Bunlar çözülse yenileri olacak... 🙃 O yüzden moderasyon ekibi sorunlarımı çözüp konuyu kilitlemek yerine bu hissi aşmamda yardımcı olacak mesajlar için konuyu açık bırakırsa sevinirim.

Son düzenleme:
Ben de Technopat'ta yeni sayılırım, böyle durumlarla karşılaşıyorum. Geçen bir konuda adam 95K'lık PC önerisi istemiş, öneri yaptım ve biri gelip niye adama bütçesinin hepsini kullandırtıyorsun diye sataştı. Adam bana orada penis anlamına gelen bir cümle söyledi bunu ilk raporladığımda düzeltmediler 2.'de düzelttiler ve adama ceza vermediler. Soğuyorum yavaş yavaş.

Technopat Sosyal'i uzun zamandır (3 yıldır) verimli şekilde kullanmadım. Hep insanlara yardımcı olmak isterken beni soğutan davranışlarla karşılaşıyorum. Forum büyüdükçe illa kalitede bir azalma görülecekti ancak bundan sadece ben mi bu kadar rahatsız durumdayım? Net ve eğitici içerikler paylaşmak yerine herkesin EGO tatmini yaptığı bir ortama dönüştüğünü hissediyorum.

Daha birkaç gündür buradayım ama beni yardımdan soğutan bazı hadiseler gördüm. Yanlış anlaşılma olmasın. Bu konuyu moderasyonu küçük düşürmek, yetersiz görmek veya haksızlıklar çözülsün amacıyla açmadım. Amacım o olsa raporlama yapardım.

Karşılaştıklarıma birkaç örnek vermek gerekirse:
  • Bir konuda, 20-30 adet, sorunun çözümü içermeyen mesaj yazılmıştı ve ben çözümü yazdım. Çözümü bilmeyen, sorunu çözemeyip arkadaşa o şekilde kullanmasını söyleyen arkadaş mesajıma "beğenmedim" ifadesi bıraktı.
  • Bir başka konuda, Sandisk ve Kingston makaları çok kötüler, çabuk bozuluyorlar diyen birisi bu mesajı raporladığımda mesajda "yanlış bilgilendirme" bulunmadığından raporum reddedildi. Bu bilgi doğruysa ben neden öner! yapıyorum ki dedim...
  • En tuhafıma giden ise bugün "YouTube Vanced yerine ne kullanıyorsunuz?" isimli konuda ReVanced ve LibreTube uygulamalarını kullandığımı belirtip, açık kaynak kodlarına ait "GitHub" ve "F-Droid" bağlantılarını paylaştığım için mesajım kaldırılmış. Benzeri konularda yasadışı APK sitelerine bağlantıları korunurken açık kaynak paylaşımlar kaldırılmaya başlamış.
Daha öncesinde de benzeri olaylar yüzünden insanlara yardım etme hevesimi başka forumlarda harcamaya başlamıştım. Buraya tekrardan dönüp insanlara yardım etmek, insanlardan yardım almak istemiştim. Ama bu isteğim bana yine sonuçsuz gibi gelmeye başladı.

Not: Moderasyon konuyu incelediğinde bu yazdıklarımı araştırıp yanlış varsa çözüp beni tatmin etmeye çalışabilir. Bu konuyu açmakta amacım o değil. "Benimle aynı hissi yaşayan insanlar var mı?" sorusuna cevap aramak için ve bu hissi yenmek konusunda başkalarının tavsiyelerini almak için bu konuyu açtım. Çünkü bu olaylar forum büyüdüğü için yaşanmaya mecbur. Bunlar çözülse yenileri olacak... 🙃 O yüzden moderasyon ekibi sorunlarımı çözüp konuyu kilitlemek yerine bu hissi aşmamda yardımcı olacak mesajlar için konuyu açık bırakırsa sevinirim.
Github ve Fdroid sitelerinin yasadışı APK sitesi diye engellenmesi ya çok büyük dalgınlık da ya gerçekten komik.
Kinston ve Sandisk'İn iyi ürünleri var A400 ve SSD Plus tek başına firmayı kötü yapamaz. SSDler anca anca sorunsuzlaştı son üç dört senede. Öncede DRAMsiz disk alana cengaver gözüyle bakıyorduk S11 Türkiye'de yaygınlaşında oturdu bunlar.

Github kismi gerçekten cok ilginç. Forum yönetiminin tutumunu kendilerinin bildiklerinden şüpheliyim. Biri imzasına koyuyor, başkası konusunda kendi reposunu paylasamiyor. Biz bilindik repo paylaşıyoruz, kafasına esen birileri bazisini kaldırıyor. Forumun indir kısmındaki şeylerin hatırı sayılır miktarı Guthub'dan alınıp buraya yükleniyor, farkında değiller herhalde.

Tavsiye: Yönetimi çok kafaya takıyorsun kullanma. Hala kodu görsel olarak paylaşıma izin varken Github'a takan yerden gelecek hayır gelmez olsun.

Forum hatası için "öneri" konusu acıyorum (çünkü öyle yapmak gerekiyormuş). Yeterince tutmadığı için duzeltilmiyor.

Çözüm gerektiren konularda ana problem genelleme yapmak istemesem bile çoğu kişinin çözüm sayacı kasma amaçlı yorum yapmasından kaynaklanıyor. Benzer bir sorun birkaç yıl önce beğeni sayacıyla alakalı da yaşanmıştı. Çoğu üye bir yorum yaptıktan sonra beğeni atın diye imzalarına bile yazıyorlardı ya da bunu dile getiriyorlardı. Sonra o sayaç kaldırıldı. Bu gidişle çözüm sayacı içinde aynı şeyin yaşanacağı kaçınılmaz gibi görünüyor bana çünkü üyeler avatarlarının altında görünün o çözüm sayısına bir önem atfetmeye başladılar. Genel olarak bu çözüm sisteminin doğru işlediğini de düşünmüyorum. Bu yüzden o tür konulara bilgim olsa bile yorum yapmıyorum. Kaç defa konu sahibi tarafından mesajımın çözüm olduğu işaretlendiği halde moderatörler tarafından alındı. Bu konuyla alakalı şikayet konusu açsam bu sefer ben de eleştirdiğim o çözüm kasma takıntılı arkadaşlardan biri haline geleceğim için bunu umursamıyorum artık. Neye göre veriliyor veya neye göre alınıyor oldukça keyfi bir durum haline getirdiler.

Github ve Fdroid sitelerinin yasadışı APK sitesi diye engellenmesi ya çok büyük dalgınlık da ya gerçekten komik.
Hocam sadece engellense ve linkler kaldırılsa da anlardım da... Mesajı komple silmek?

@Vavien. Dediklerinize katılıyorum. Bunları ben de yanlış buluyorum. Yönetimi kafama takmıyorum da insanın motivasyonunu kırıyor be!

@Penetrator God Aynı sebepten ben de en son bıkıp forumu bırakmıştım. Her şeyin eskisi daha güzel sanırım... Genellikle yeni insanlara çekici gelen, eskileri soğutan ve zararlı bir sistem oluyor.

@575412 Hocam ben 2014'ten beri buradayım. O dönemler böyle vakalar yaşanmıyordu. Çözüm sayacı için çözüm yazmak yoktu, beğenmedim tuşuyla EGO kasıp moral bozmak yoktu, 2-3 kişide çabuk bozulan Kingston A400 var diye tüm markaya kötü algısı yapılıp üzerine Patriot gibi (çok satılmadığı için sorunu olmayan) markaların SSD'leri önerilmezdi.

Ben de 3 yıldır A400 kullanıyorum ve herkese aldırdım. Sorunlu gelip ilk 2 hafta bozulan hariç hiç bozuk A400 görmedim. Ama Türkiye'de en çok bozulmuş modellerden birinin A400 olması da doğal çünkü en çok satılan modeller arasında ilk 3'e oynuyordu hep. Mesela Kioxia SATA SSD'ler sağlığı hızlı düşüyor diye gündem oldu, onun yerine sağlığını ölçemeyen, firmware güncellemesi almayan modeller tavsiye edildi. Hatta ADATA SU630'lar tavsiye edildi... Crucial BX500'ler tavsiye edildi...

İnsanlar SSD Plus modeli sorunlu diye Sandisk Ultra disklere de sorunlu diyor. Mesela Samsung EVO Plus beyaz hafıza kartları sorunlu, araştırabilirsiniz. Şimdi Samsung hafıza kartları hızlı bozuluyor mu diyelim? Yani derdim moderasyon değil. Ama duyduğu bilgiyi genelleme için kullanıp sonucunda da yanlış sonuçlara ulaşan ve bunu %100 doğru kabul edip insanlara anlatmak son 3 yılda modalaştı. Bu donanım nasıl üretilmiş, içerisinde hangi parçalar var, marka geçmişi nasıl demek yerine; çok bozuk A400 var, o zaman A400 kronik sorunlu diyen bir güruh var. Forumun bu yeni düzeni insanları da moderasyonu da temenlliğe itiyor anladığım kadarıyla.

Ben de 3 yıldır A400 kullanıyorum ve herkese aldırdım. Sorunlu gelip ilk 2 hafta bozulan hariç hiç bozuk A400 görmedim. Ama Türkiye'de en çok bozulmuş modellerden birinin A400 olması da doğal çünkü en çok satılan modeller arasında ilk 3'e oynuyordu hep. Mesela Kioxia SATA SSD'ler sağlığı hızlı düşüyor diye gündem oldu, onun yerine sağlığını ölçemeyen, firmware güncellemesi almayan modeller tavsiye edildi. Hatta ADATA SU630'lar tavsiye edildi... Crucial BX500'ler tavsiye edildi...

İnsanlar SSD Plus modeli sorunlu diye Sandisk Ultra disklere de sorunlu diyor. Mesela Samsung EVO Plus beyaz hafıza kartları sorunlu, araştırabilirsiniz. Şimdi Samsung hafıza kartları hızlı bozuluyor mu diyelim? Yani derdim moderasyon değil. Ama duyduğu bilgiyi genelleme için kullanıp sonucunda da yanlış sonuçlara ulaşan ve bunu %100 doğru kabul edip insanlara anlatmak son 3 yılda modalaştı. Bu donanım nasıl üretilmiş, içerisinde hangi parçalar var, marka geçmişi nasıl demek yerine; çok bozuk A400 var, o zaman A400 kronik sorunlu diyen bir güruh var. Forumun bu yeni düzeni insanları da moderasyonu da temenlliğe itiyor anladığım kadarıyla.
A400 gerçekten sorunlu bir model.
Zamanında PossibleTurco, Astroscott ve bir unuttuğum arkadaş yurt dışında olup da bizde olmayan bir şeyleri öğrettiler bize, parçalar alınırken içinde ve var ona bakmayı.
Kendi elleriyle çok büyük bir database hazırladılar ve ben hala öneri verirken o databaseyi kullanıyorum.
BX500, SU630, WD Green vs Kioxialar sadece giriş seviyesi standart satalar olarak anılmıştı, o zamanlar forum olarak ne öyle bir bilgimiz vardı ne de başka bir şeyimiz, ben o zamanlar portakalda vitamin falan ancaydım sanırım. Yurt dışı Tier Listlerde bu diskler entry level sata diye geçer Phison S11 diskler gibi (CS900, Apacer PAnter AS350ydi sanırım ve Gigabyte). GEnel olarak S11 alıp pişman olan kullanıcı sayısının daha az olduğunu görünce de bu modelleri önermeye devam ettik hatta o dediğim listede de S11li diskler bir iki puan yukarıda gözükür SMI2258XT disklere göre.

SSD Plus ve A400 ise affedilmeyecek derecede fantastik diskler ve o diskler o zaman neden önerilmiş hala biliyor değilim. 2D NAND disk demek disk Nuh-u Nebiden kalmış teknolojiyle üretilmiş standart bir takozdur demek. Aralarında en sağlamı sanırım BX500, garibim yine dandik diskti fakat tek derdi ısınmaydı.

Peki burada ne anladık evet bileşenler önemli fakat diskin imalatı da önemli, bizim bilemediğimiz arka kapılar da önemli.

BX500 çoğu kişiye büyük kayıplar yaşatmadı, sadece ısındı ve ömrü çabuk yedi. Su630 ve 650ler ise kendi kendine birkaç ay içinde öldü gitti.

Bunların hepsi forumun kültüründe oturacak ve öğrenilecek şeyler, herkes her şeyi bilmek zorunda değil fakat zaten istesen bile her şeyi bilemiyorsun. WD yapmıştır alınır abi diye kaç kişi WD Green aldı, Jira'nın SU 630 mu 650 mi ne önerdiği mesajlardan görmüştük bilmem kaç sene önce.

Buradaki asıl sorun ne biliyor musun, artık o dediğim adamlar da yok, son iki senedir aynı tierlisti kullanıyoruz. Karantina sonrası forum işi bitti. Ezberciler çoktu fakat ezberci olmayanlar genelde yaşlarından ötürü daha çok şey yapmak zorundaydı ve yavaş yavaş uzaklaştılar buradan. Sonuçta ise kaç yıldır SSD Listesine bile update gelmedi.

SSD Plus ve A400 ise affedilmeyecek derecede fantastik diskler ve o diskler o zaman neden önerilmiş hala biliyor değilim. 2D NAND disk demek disk Nuh-u Nebiden kalmış teknolojiyle üretilmiş standart bir takozdur demek. Aralarında en sağlamı sanırım BX500, garibim yine dandik diskti fakat tek derdi ısınmaydı.
A400'ü birçok kişi tavsiyemle aldı. Ben de 3 yıldır 2 defa secure erase yaparak kullanıyorum. 20TB civarı veri yazdım. Hala hızının tamamını alıyorum. Ömrü hızlı tükenmese de Secure Erase gerektirdiği doğru. Ha bir de... Benim SSD'den 2-3 aydır benchmark tarzı yük bindiren işlerde coil whine sesi gelitor. 😅 Ama 2D olduğu için 10TB'da bir secure erase istemesi dışında sorun yaşamadım.

Bunların hepsi forumun kültüründe oturacak ve öğrenilecek şeyler, herkes her şeyi bilmek zorunda değil fakat zaten istesen bile her şeyi bilemiyorsun. WD yapmıştır alınır abi diye kaç kişi WD Green aldı, Jira'nın SU 630 mu 650 mi ne önerdiği mesajlardan görmüştük bilmem kaç sene önce.
Evet hocam. Herkes her şeyi bilemez ama asıl sorun dediğiniz gibi ezberci olmayıp bunları araştırıp öğrenen ve doğru bilgilere sahip insanların forumu terk etmesi. Ben de öyle olunca haliyle kendimi çok sorumluluk altında hissedip ben de forumu bıraktım. Bu işin doğasında bu var galiba.

Biz zorlanır gideriz, yeniler de olmayan bilgileri ile bilenlere "beğenmedim" atıp kendi bildiklerini yazıp egolarını tatmin ederler. 2023 yılında hala WD Green önerirler...

A400'ü birçok kişi tavsiyemle aldı. Ben de 3 yıldır 2 defa secure erase yaparak kullanıyorum. 20TB civarı veri yazdım. Hala hızının tamamını alıyorum. Ömrü hızlı tükenmese de Secure Erase gerektirdiği doğru. Ha bir de... Benim SSD'den 2-3 aydır benchmark tarzı yük bindiren işlerde coil whine sesi gelitor. 😅 Ama 2D olduğu için 10TB'da bir secure erase istemesi dışında sorun yaşamadım.
A400 benim kuzende de var, hızı 250ye 30 :D

Kendimi hiçbir zaman bir şeyin en bilgesi, en tecrübe sahibi kişisi görmedim. Değilim de zaten. Bildiğimi sandıklarım da 3-5 yüzeysel bilgiden falan oluşuyordur muhtemelen. Ama bildiğim tek bir şey var sanırım: Üyelerin bilgili olmasına özeniyordum bir dönem. Özellikle altını çizerek I used to diyorum burada. Yani belki çocukça gelir kimilerine ama şahsen bilgi karşısında şaşıp kalıyordum. Bilgiye açlığı tetikleyen bir ortam vardı. Gerçekten bu birey bir şeyler biliyor havası geliyordu o üyelerden. Kimsenin hakkını yemek istemem, arada kaynayan cevherlere sözümüz yok elbet ama maalesef eski eskide kalmış.

Ama duyduğu bilgiyi genelleme için kullanıp sonucunda da yanlış sonuçlara ulaşan ve bunu %100 doğru kabul edip insanlara anlatmak son 3 yılda modalaştı. Bu donanım nasıl üretilmiş, içerisinde hangi parçalar var, marka geçmişi nasıl demek yerine; çok bozuk A400 var, o zaman A400 kronik sorunlu diyen bir güruh var. Forumun bu yeni düzeni insanları da moderasyonu da temenlliğe itiyor anladığım kadarıyla.
Ayrıca hatırlıyorum, A400 almak için konu açmıştınız burada. Gelip WD Green vs. önermiştim. Bütçe artirirsaniz HyperX Fury almanız daha iyi olur falan demiştim. Mesela o zamanki bana, bunları neye göre önerdiğimi sorsalar "en az hangisinde sorun varsa onu denemeli" falan derdim. Birilerine bir şeyler önermişiz gitmiş. Konuda bahse konu öznelerden biri olarak özür dilemeyi boynumun borcu görüyorum, kusura bakmayın. Belki de forumdan soğumanıza sebep olmuşumdur.

Zamanla SSD içindeki bileşenlerin önemini kavradım ama iş işten geçti. Sanırım biraz daha küçük yaştaki kişiler için doğru bilgi kullanımının farkındalığının artması gerekiyor. Şu an az çok kafam basıyor neyse ki bazı şeylere ama 3 sene önce aynısını söyleyemem. Belki de moderasyona bu hususta bir görev yüklenilmesi gercekten büyük bir iyilik de olur üyeler adına. Benim elime rasyonel düşünüp öneri yapma fırsatı geçmedi ama şimdiki üyeler için böyle bir şans var.

Geri
Yukarı